Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas OrnitoloÄ£ijas biedrÄ«ba iepazinusies ar komentÄ“šanai izsÅ«tÄ«to AS Latvijas valsts meži (LVM) Meža apsaimniekošanas plānu un secinājusi, ka šÄ« plāna Ä«stenošana apdraudÄ“s bioloÄ£iskās daudzveidÄ«bas saglabāšanu LVM apsaimniekotajos mežos.

LVM izstrādātais meža apsaimniekošanas plāns ir tipisks zaļmaldināšanas piemÄ“rs. Aiz frāzÄ“m par “ilgtspÄ“jÄ«gu un atbildÄ«gu apsaimniekošanu” un “bioloÄ£iskās daudzveidÄ«bas saglabāšanu” slÄ“pjas nevÄ“rÄ«ba pret Latvijas mežu dabas vÄ“rtÄ«bām vai pat apzināta to iznÄ«cināšana.

Plānā redzamā informācija un arÄ« LVM sagatavotais Vides pārskats liecina, ka par lielāko daļu Ä«paši aizsargājamo putnu sugu atradņu (izņemot medni un putnus, kas apdzÄ«vo lielās ligzdas) tiek iegÅ«ta tikai gadÄ«juma rakstura informācija.

Lai izvairÄ«tos no aizsargājamo putnu dzÄ«votņu izpostÄ«šanas, bÅ«tu nepieciešama sistemātiska mežizstrādei paredzÄ“to nogabalu pārbaude pirms darbu veikšanas.

Tāpat plānā netiek pilnvÄ“rtÄ«gi ņemti vÄ“rā VARAM apstiprinātie sugu aizsardzÄ«bas plāni, tā vietā atlasot tikai niecÄ«gu daļu no plānos paredzÄ“tajiem pasākumiem. PiemÄ“ram, pūču sugu aizsardzÄ«bas plāns paredz neveikt mežizstrādi pūču aizsardzÄ«bai prioritārajās teritorijās, taču LVM plāno informāciju par šÄ«m teritorijām ņemt vÄ“rā, tikai “nosakot papildus terminÄ“tos aprobežojumus meža infrastruktÅ«ras bÅ«vniecÄ«bas procesa ietvaros”.

LVM joprojām plāno veikt mežizstrādi putnu ligzdošanas laikā, lai gan putnu ligzdu postÄ«šanu aizliedz likums un nepieciešamÄ«ba noteikt mežizstrādes pārtraukumu no 1. aprīļa lÄ«dz 30. jÅ«nijam paredzÄ“ta vairākos sugu aizsardzÄ«bas plānos.

Zināms, ka ik gadu LVM apsaimniekotajos mežos tiek izpostÄ«ts vairāk nekā 50 tÅ«kstoši putnu ligzdu.

LVM meža apsaimniekošanas plāns pieļauj ne tikai putnu dzÄ«votņu un ligzdu izpostÄ«šanu, bet arÄ« Eiropas SavienÄ«bas nozÄ«mes Ä«paši aizsargājamu meža biotopu iznÄ«cināšanu, daļu no tiem pieskaitot mežizstrādei paredzÄ“tajām audzÄ“m. Pat dabas vÄ“rtÄ«bu koncentrācijas teritorijās paredzÄ“tas kailcirtes un intensÄ«va mežizstrāde, lai gan tiek apgalvots, ka LVM šÄ«s teritorijas “apsaimnieko ar mÄ“rÄ·i saglabāt dabas daudzveidÄ«bu”.

Lai LVM pārziņā esošie valsts meži tiktu apsaimniekoti ilgtspÄ“jÄ«gi, arÄ« saglabājot tajos dabas daudzveidÄ«bu, LVM bÅ«tu savos plānos jāiekļauj gan sistemātisku aizsargājamo sugu atradņu apzināšanu un atbilstošu apsaimniekošanu (t.sk., ievÄ“rojot sugu aizsardzÄ«bas plānus), gan mežizstrādes pārtraukumu putnu ligzdošanas laikā, gan arÄ« godprātÄ«gu un pilnvÄ“rtÄ«gu starptautiskas nozÄ«mes aizsargājamo meža biotopu saglabāšanu.

PamatproblÄ“ma valsts mežu apsaimniekošanā ir tā, ka galvenā LVM snieguma mÄ“raukla ir uzņēmuma peļņa, nevis atbildÄ«ga saimniekošana. Turklāt pašreizÄ“jie mežizstrādes apjomi ir pārāk lieli un nav savienojami ar dabas vÄ“rtÄ«bu saglabāšanu un ilgtspÄ“jÄ«gu mežsaimniecÄ«bu kopumā.

Novērtē šo rakstu:

0
0