Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

SabiedrÄ«bas organizācija daudzās Rietumu valstÄ«s bÅ«tiski mainÄ«sies, ja dzimuma vai “dzimtes” juridiskais jÄ“dziens no objektÄ«vi novÄ“rojamas Ä·ermeņa pazÄ«mes pārtaps par subjektÄ«vi izjustu identitāti. Somijas valdÄ«ba, cita starpā, plāno pieņemt “likumu par dzimtes juridisko atzÄ«šanu, cienot cilvÄ“ku tiesÄ«bas uz pašnoteikšanos”. Likums paredzÄ“tu, ka “pilngadÄ«ga persona ar iesnieguma palÄ«dzÄ«bu var mainÄ«t dzimumu, ja sniedz pamatotu informāciju par noturÄ«gu pretÄ“jo dzimumu atspoguļojošu pieredzi”.[1]

LÄ«dzko juridisko dzimuma/“dzimtes” jÄ“dzienu noteiks individuāla izvÄ“le, dabÄ«gajās tiesÄ«bās balstÄ«ta Ä£imene pazaudÄ“s savu neatkarÄ«go pamatu un kļūs par valsts juridisku konstrukciju. Tas valstij dos iespÄ“ju manipulÄ“t un kontrolÄ“t Ä£imenes attiecÄ«bas un tās ietvaros lietoto valodu. Valsts kontrole kļūs vÄ“l stingrāka, kad tiesÄ«bas noteikt savu dzimumu tiks attiecinātas arÄ« uz bÄ“rniem.

Šo pārmaiņu virzÄ«tājspÄ“ks ir ideoloÄ£ija, kas atzÄ«st “dzimtes jÄ“dzienu ne tikai par Ä£imenes, bet arÄ« par vispārÄ“jās sociālās kārtÄ«bas organizÄ“jošo principu mÅ«sdienu sabiedrÄ«bā un visās tās sociālajās institÅ«cijās, ietverot ekonomiku, politiku, reliÄ£iju, militāro jomu, izglÄ«tÄ«bu un medicÄ«nu.”[2]

Dzimuma maiņa kā identitāte un tiesības

Somijas valdÄ«bas skaidri paustais mÄ“rÄ·is tiesÄ«bas noteikt savu dzimumu paredz tikai pieaugušajiem. TomÄ“r ir dažādi politisko procesu virzÄ«tāji, kuri vÄ“las šÄ«s tiesÄ«bas attiecināt arÄ« uz bÄ“rniem. BÄ“rnu tiesÄ«bsargs ElÄ«na Pekarinena savā 2021. gada 21. janvāra ziņojumā Somijas valdÄ«bai aicināja nostiprināt bÄ“rnu juridiskās tiesÄ«bas dzÄ«vot saskaņā ar viņu individuālo dzimuma pieredzi.[3]

BÄ“rnu ombuda juriste Sonja Vahtera pārmet Somijas dzimtes klÄ«nikām, ka tās bÄ“rnu vÄ“lmi mainÄ«t dzimumu uzskata par psiholoÄ£isku un psihiatrisku problÄ“mu, nevis bÄ“rna identitātes izpausmi un attiecÄ«gi cilvÄ“ktiesÄ«bām. Viņa uzskata, ka dzimumidentitātes patoloÄ£izācija ir viens no galvenajiem iemesliem, kas izraisa dzimuma minoritāšu cilvÄ“ktiesÄ«bu pārkāpumus.[4]

BÄ“rnu ombuds, šÄ·iet, atbalsta jauno ideoloÄ£iju, saskaņā ar kuru, citÄ“jot Debru So, “dzimuma maiņa vairs nav medicÄ«niska iejaukšanās – tā jau ir identitāte. Par šÄ«s ideoloÄ£ijas izmÄ“Ä£inājuma trusÄ«šiem ir kļuvuši gados jaunākie mileniāļi un Z paaudzes jaunieši.”[5]

TiklÄ«dz subjektÄ«vā izvÄ“lÄ“ balstÄ«ta juridiska dzimuma maiņa tiek atzÄ«ta par cilvÄ“ktiesÄ«bām, vecākus, kas iebilst pret savu bÄ“rnu dzimuma maiņu, uzskata par savu bÄ“rnu tiesÄ«bu pārkāpÄ“jiem. Jaunās ideoloÄ£ijas atbalstÄ«tāji vÄ“las, lai pret šÄdiem vecākiem tiktu vÄ“rstas iedarbÄ«gas juridiskas sankcijas. PÄ“c Pekarinenas domām, bÄ“rnu rokās ir jābÅ«t jaudÄ«giem lÄ«dzekļiem, lai kompetentām iestādÄ“m ziņotu par visiem pret viņiem pastrādātajiem vienlÄ«dzÄ«gu tiesÄ«bu pārkāpumiem un diskrimināciju, ko viņi piedzÄ«vo, izpaužot savu dzimuma identitāti. No šÄda viedokļa raugoties, vecāki, kuri cenšas pasargāt savus bÄ“rnus no sociālas ietekmes ceļā iegÅ«ta dzimumu apjukuma, tiks uzskatÄ«ti par bÄ“rnu tiesÄ«bu apdraudÄ“tājiem, nevis bÄ“rnu labklājÄ«bā ieinteresÄ“tiem aprÅ«pÄ“tājiem un savu bÄ“rnu galvenajiem audzinātājiem.

Ja Somijas bÄ“rnu ombuds apsvÄ“rtu dzimuma disforijas skarto meiteņu skaita straujo pieaugumu no psihiatrijas vai pat sociālās psiholoÄ£ijas viedokļa, varÄ“tu lÅ«gt valdÄ«bu pasÅ«tÄ«t pÄ“tÄ«jumu par šÄ«s parādÄ«bas cÄ“loņiem. Tā tas jau darÄ«ts Zviedrijā un Lielbritānijā. TomÄ“r ombuds ignorÄ“ šÄdu iespÄ“ju. Ombuds nepievÄ“rš vÄ“rÄ«bu, piemÄ“ram, tādai problÄ“mai, ka meitenes, kuras cieš no autiskā spektra traucÄ“jumiem, ir depresÄ«vas un piedzÄ«vojušas mobingu, pÄ“kšÅ†i sāk sapņot par krÅ«šu dziedzeru izgriešanu un hormonu terapiju.

AtšÄ·irÄ«gs skatÄ«jums ir VeselÄ«bas aprÅ«pes iespÄ“ju padomei (COHERE Somija), kas sadarbojas ar Sociālo lietu un veselÄ«bas ministriju. Sekojot tās izpÄ“tÄ“ balstÄ«tajiem ieteikumiem, jauniešiem, kuri cieš no dzimumu disforijas, pamatā ir jāsniedz psihosociālais atbalsts. PÄ“c visa spriežot, COHERE Somija neatbalsta nekādu juridisku vecāku tiesÄ«bu apstrÄ«dÄ“šanu bÄ“rnu tiesÄ«bu uz pašnoteikšanos vārdā.

Iespaids uz vecāku tiesībām

Lai novÄ“rtÄ“tu sekas, ko radÄ«tu no cilvÄ“ku pašnoteikšanās tiesÄ«bu cienÄ«šanas izrietoša “dzimtes juridiskās atzÄ«šanas likuma” pieņemšana un šo tiesÄ«bu attiecināšana arÄ« uz bÄ“rniem, ir lietderÄ«gi pievÄ“rst uzmanÄ«bu lÄ«dzÄ«gu juridisko izmaiņu sekām citās valstÄ«s. Labs piemÄ“rs ir Kanāda, kur lÄ«dzÄ«gas izmaiņas likumdošanā tika pieņemtas jau agrāk.

Kad Kanāda 2017. gadā pieņēma likumprojektu C16, dÄ“vÄ“tu par “pretdiskriminācijas” dzimtes identitātes likumu, slavenais psiholoÄ£ijas profesors Džordans PÄ«tersons paredzÄ“ja, ka likumprojekta uzspiestā runa novedÄ«s pie nopietniem pilsoņu vārda brÄ«vÄ«bas ierobežojumiem.

Lai gan PÄ«tersona scenāriju sākotnÄ“ji vÄ“rtÄ“ja ar aizdomām, nesenie notikumi šo prognozi ir apstiprinājuši. Robertu HÅ«glendu, dzimuma maiņu piedzÄ«vojušas meitenes (A. B.) tÄ“vu (C. D.), 2021. gada 16. martā arestÄ“ja par to, ka, neievÄ“rojot Britu Kolumbijas Augstākās Tiesas 2019. gada 27. februāra lÄ“mumu, viņš savos publiskajos paziņojumos savu meitu dÄ“vÄ“ja par meitu. Spriedumā sacÄ«ts: “MÄ“Ä£inājumi pārliecināt A. B. atteikties no dzimuma disforijas ārstÄ“šanas, A. B. uzrunāšana dzimtajā vārdā, vÄ“ršanās pie A. B. kā pie meitenes vai viņa uzrunāšana sieviešu personvietniekvārdā tieši vai arÄ« caur trešajām personām tiks uzskatÄ«ta par vardarbÄ«bu Ä£imenÄ“.”

Roberts HÅ«glends šobrÄ«d ir arestÄ“ts un nodots tiesai par “vardarbÄ«bu Ä£imenÄ“” pret savu meitu, kuru viņš uzrunāja kā meitu. 2021. gada 16. aprÄ«lÄ« viņam piesprieda sešu mÄ“nešu cietumsodu un 30 000 dolāru naudas sodu. PÄ“c HÅ«glenda aresta Džordans PÄ«tersons savā tviterÄ« rakstÄ«ja: “Tas nekad nenotiks, teica tie, kuri manu iestāšanos pret likumprojektu C16 nodÄ“vÄ“ja par nepamatotas panikas celšanu. Es izlasÄ«ju likumu un redzÄ“ju, ka šÄds iznākums, tieši pretÄ“ji, ir neizbÄ“gams.”

Kad meitene bija 14 gadus veca, psihologs viņu mudināja mainÄ«t dzimumu un bÄ“rnu ārsts pieņēma lÄ“mumu uzsākt vÄ«rišÄ·o hormonu terapiju pretÄ“ji tÄ“va gribai. TÄ“vs centās nepieļaut hormonu terapiju, baidoties, ka meita vÄ“lāk nožēlos terapijas neatgriezeniskās sekas – piemÄ“ram, balss padziļināšanos un iespÄ“jamo neauglÄ«bu. Viņš jautāja: ”Kas notiks, kad burbulis pārsprāgs un maldi beigsies?… Viņa nekad vairs nevarÄ“s atkal bÅ«t meitene ar veselu Ä·ermeni, kādam tam vajadzÄ“ja bÅ«t… Šie bÄ“rni to nesaprot. Kura tad meitene 13 gadu vecumā jau domā par Ä£imeni un pÄ“cnācÄ“jiem?”

Makgila Universitātes profesors Daglass Ferovs uzskata, ka tieši tiesneši, iedrošinot meiteni (A. B.) maldÄ«gi uzskatÄ«t, ka ir iespÄ“jams mainÄ«t dzimumu, rÄ«kojas vardarbÄ«gi. Viņš raksta: ”Tiesas mÄ“Ä£inājums pasludināt viņas hromosomas par nebÅ«tiskām pats par sevi ir vardarbÄ«bas paveids pret Ä£imeni – šo Ä£imeni un ikvienu Ä£imeni… Ne pati A. B., ne tiesneši Boudens un Marzari nevar meiteni pārveidot par zÄ“nu. ArÄ« A. B. padomdevÄ“ji un ārsti to nevar, lai cik ļoti viņi censtos.”[6]

Valsts diktēta runa

PÄ“c Ferova domām, šis gadÄ«jums ir uzskatāms piemÄ“rs, kā valsts var iegÅ«t varu pār pilsoņiem, mainot juridisko dzimuma/“dzimtes” jÄ“dzienu uz tādu, kuru nosaka tikai subjektÄ«va pieredze. Šajā tiesas prāvā redzams, ka valsts sāk regulÄ“t arÄ« tos verbālās izteiksmes lÄ«dzekļus, kas tiek lietoti Ä£imenÄ“.

Individālā izvÄ“lÄ“ balstÄ«ta juridiskā dzimuma/“dzimtes” noteikšana ierobežos pilsoņu vārda brÄ«vÄ«bu un spiedÄ«s viņus rÄ«koties pretÄ“ji acÄ«mredzamiem faktiem. Valsts piespiedÄ«s pilsoņus uzskatÄ«t dažus bioloÄ£iskos vÄ«riešus par sievietÄ“m un dažas bioloÄ£iskās sievietes par vÄ«riešiem, spiedÄ«s cilvÄ“kus teikt to, kam viņi netic, un lietot vārdus, kurus viņi uzskata par aplamiem. Pilsoņi pamazām pieradÄ«s dzÄ«vot sabiedrÄ«bā, kurā realitāte ir atkarÄ«ga nevis no pašas realitātes struktÅ«ras, bet gan no valdÄ«bas lÄ“mumiem.

Secinājumi

Kad Ä·ermeņa nozÄ«me tiek degradÄ“ta un aizstāta ar subjektÄ«vu pieredzi, mÄ“s zaudÄ“jam kolektÄ«vo spÄ“ju atšÄ·irt faktus no maldiem, patiesÄ«bu no kļūdām un “kļūstam neaizsargāti pret manipulācijām, kuras izmanto klajus izdomājumus un uzspiestus melus”.[7] Valsts iegÅ«st varu paplašināt savas propagandas ietekmes sfÄ“ru, apejot tādas dabÄ«gās identitātes kā māte un tÄ“vs bioloÄ£iskā nozÄ«mÄ“, kā vÄ«rietis un sieviete un to vietā ievietojot juridiskas identitātes, kuras cilvÄ“ki definÄ“ paši.

Valsts valdÄ«ba liek cilvÄ“kiem dzÄ«vot saskaņā ar priekšstatiem, kas ir pretrunā novÄ“rojamiem faktiem un Ä“tikas principiem. “TiklÄ«dz meita un dÄ“ls, vÄ«rietis un sieviete likumā un valodā tiek fiksÄ“ti kā bezÄ·ermeniskas personiskas izvÄ“les”, mÄ“s zaudÄ“jam saikni ar fizisko realitāti un vārdiem, kas ir nepieciešami, lai šo realitāti aprakstÄ«tu.[8]

Profesore Donna M. HjÅ«za raksta, ka fantāzijas vai jÅ«tas nav leÄ£itÄ«ms cilvÄ“ktiesÄ«bu pamats. “Katram cilvÄ“kam,” viņa saka, “ir tiesÄ«bas uz cieņu, pilsoniskajām tiesÄ«bām un cilvÄ“ktiesÄ«bām. Taču tiesÄ«bas ir balstÄ«tas likumos, patiesÄ«bā un zinātniskā realitātÄ“ – tur, kur tās vislabāk var balstÄ«t, –, nevis fantāzijās vai sajÅ«tās.”

TiklÄ«dz indivÄ«dam ir dotas tiesÄ«bas noteikt savu juridisko dzimumu, sekojot izjÅ«tām, pilsoņi ir spiesti dzÄ«vot iedomātā pasaulÄ“. Iznākumā cieš paši neaizsargātākie sabiedrÄ«bas locekļi. Kā raksta minÄ“tā profesore: “Amerikāņu kreisie politiskie spÄ“ki arvien vairāk ienirst savā melu un fantāziju pasaulÄ“, un atšÄ·irÄ«bā no QAnon iedomu pasaules par reāliem upuriem kļūst reāli bÄ“rni. Transseksuālā fantāzija – uzskats, ka cilvÄ“ks var mainÄ«t dzimumu no vÄ«rieša uz sievietes vai no sievietes uz vÄ«rieša, lielākoties nekritiski izplatās tieši kreisajā politiskajā spārnā.”[9]

Oriģināls pieejams kā PDF: Are-parental-rights-threatened_Tapio-2Lejupielādēt

[1] https://valtioneuvosto.fi/en/marin/government-programme/strengthening-the-rule-of-law

[2] Judith Lorber, “Shifting Paradigms and Challenging Categories”, Social Problems 53 (4), 2006, p. 448.

[3] https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=51d9bd37-ab1b-4beb-9d93-e8e7dd433a39

[4]  https://kehraaja.com/kyseenalaista-monella-tapaa-transpolien-toimintatavat-eivat-lapsen-oikeuksien-mukaisia/

[5] Debra Soh, The End of Gender: Debunking the Myths about Sex and Identity in Our Society. New York: Threshold Editions, p. 174.

[6] https://www.firstthings.com/web-exclusives/2019/05/the-new-family-violence

[7] https://www.catholicworldreport.com/2020/04/25/no-more-lies-dissenting-from-gender-ideology-and-the-trans-phenomenon/

[8] https://www.thepublicdiscourse.com/2019/09/56717/

[9] https://4w.pub/fantasy-worlds-on-the-political-right-and-left-qanon-and-trans-sex-beliefs-2/

Pārpublicēts no telos.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0