Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

“SmÄ“Ä·Ä“šana nogalina”, “smÄ“Ä·Ä“šana palielina impotences risku”, “smÄ“Ä·Ä“šana izraisa insultu un invaliditāti”, “smÄ“Ä·Ä“šana izraisa mutes un rÄ«kles vÄ“zi” – šie ir tikai daži no uzrakstiem, kuri rotā cigarešu paciņas jau vairākus gadus. Cigaretes veikalos noslÄ“ptas slÄ“gtos plauktos. Sabiedriskās vietās smÄ“Ä·Ä“šana ir aizliegta. TomÄ“r visi šie pasākumi ne nieka nav devuši. SmÄ“Ä·Ä“tāju skaits nav mazinājies. Joprojām veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“ma ir pārslogota ar smÄ“Ä·Ä“šanas izraisÄ«tu slimÄ«bu ārstÄ“šanu un smÄ“Ä·Ä“tāju dzÄ«vÄ«bas glābšanu. Ik gadu pasaulÄ“ no smÄ“Ä·Ä“šanas izraisÄ«tām slimÄ«bām mirst seši miljoni cilvÄ“ku.

Iekštelpās, tai skaitā kafejnÄ«cās un restorānos, smÄ“Ä·Ä“t ir aizliegts, tomÄ“r ikkatrā Ä“dināšanas iestādes āra terasÄ“ uz galdiņiem ir novietoti pelnu trauki, un gandrÄ«z pie katra otrā galdiņa sēž kāds smÄ“Ä·Ä“tājs. Noteikts desmit metru aizliegums smÄ“Ä·Ä“t sabiedrisko Ä“ku tuvumā, taču pat autoostā un lidostas izlidošanas daļā ierÄ«kotas speciālas nojumes pÄ«pmaņiem. Lai gan uz RÄ«gas stacijas peroniem smÄ“Ä·Ä“šana ir aizliegta, teju ik brÄ«di uz tā atradÄ«sies kāds, kurš tomÄ“r kÅ«pinās cigareti.

LÄ«dz 18 gadiem cigarešu iegāde ir aizliegta, tomÄ“r nav tādas skolas, pie kuras dežurÄ“jošais policists nebÅ«tu pieÄ·Ä“ris kādus mazgadÄ«gos kÅ«pinātājus. Cigaretes veikalos noslÄ“ptas slÄ“gtos plauktos, lai it kā neradÄ«tu kārdinājumu tās iegādāties, cigarešu reklāma ir aizliegta, lai nemudinātu pirkt šos produktus. TomÄ“r visi šie pasākumi izrādÄ«jušies kā cīņa ar deviņgalvu pÅ«Ä·i, kuram, vienu galvu nocÄ“rtot, vietā izaug trÄ«s.

PagājušÄ gada pirmajos desmit mÄ“nešos Latvijā patÄ“riņam nodoto cigarešu skaits attiecÄ«bā pret 2020. gada pirmajiem desmit mÄ“nešiem palielinājies par 0,1%. Desmit mÄ“nešos patÄ“riņam nodoti 1,514 miljardi cigarešu – par 2,05 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš. Tātad ikkatrs Latvijas iedzÄ«votājs, ieskaitot zÄ«daiņus, vidÄ“ji izsmÄ“Ä·Ä“jis 757 cigaretes jeb apmÄ“ram divas cigaretes dienā. Dramatiski skaitļi. Turklāt smÄ“Ä·Ä“tāju skaits Latvijā ik gadu palielinās, pÄ“rn sasniedzot 32%, kas nozÄ«mÄ“, ka katrs trešais Latvijas iedzÄ«votājs smÄ“Ä·Ä“.

Ir skaidrs, ka vienkāršs aizliegums tirgot cigaretes un biedÄ“šana ar nāvÄ“jošÄm un neārstÄ“jamām slimÄ«bām nestrādā. ŠÄ·iet, lai par kādu tematu rakstÄ«tu vai izteiktos dakteris PÄ“teris Apinis, vai tas bÅ«tu par sirds slimÄ«bām vai lauztiem kauliem, viņš pamanÄ«sies atgādināt, ka smÄ“Ä·Ä“t ir slikti un nepieciešams nekavÄ“joties no šÄ«s atkarÄ«bas atbrÄ«voties un pārtraukt piesārņot plaušas un organismu ar nikotÄ«nu un degšanas produktiem. TomÄ“r pat mediÄ·i, turklāt arÄ« augstas klases un izglÄ«toti, nereti pamanās uzvilkt pa dÅ«mam.

Visa pasaule meklÄ“ veidus un metodes, kā no šÄ«s sÄ“rgas tikt vaļā. Ar revolucionāru un inovatÄ«vu risinājumu smÄ“Ä·Ä“šanas izskaušanā nākusi klajā JaunzÄ“lande. Viņu ideja ir nevis pārliecināt rÅ«dÄ«tus pÄ«pmaņus mest mieru šai nodarbei, bet gan nākamās paaudzes izaudzināt brÄ«vas no cigarešu atkarÄ«bas tā, lai jaunā paaudze pat neuzzinātu, kas tas ir – cigarete. JaunzÄ“landÄ“ plāno ieviest regulÄ“jumu, lai neviens, kas dzimis pÄ“c 2008.gada, vispār nevarÄ“tu iegādāties cigaretes. ŠÄdam solim pievienojusies arÄ« Malaizija.

Šo regulÄ“jumu plānots ieviest 2025.gadā. Taču jau lÄ«dz tam plānots ieviest pasākumus, kas palÄ«dzÄ“tu smÄ“Ä·Ä“tājiem tikt vaļā no šÄ« netikuma. JaunzÄ“landes VeselÄ«bas ministrija izstrādājusi interneta mājas lapu, lai informÄ“tu iedzÄ«votājus par veipošanas ieguvumiem. Veipošana var palÄ«dzÄ“t cilvÄ“kiem atmest smÄ“Ä·Ä“šanu un dot ieguldÄ«jumu JaunzÄ“landes Smokefree 2025 mÄ“rÄ·a sasniegšanā.

Vai JaunzÄ“landei un Malaizijai izdosies kļūt par no smÄ“Ä·Ä“šanas brÄ«vām valstÄ«m, rādÄ«s laiks. Jaunie noteikumi neattiecas uz tvaicÄ“šanu, kas ir mazāk kaitÄ«ga nekā smÄ“Ä·Ä“šana un var palÄ«dzÄ“t atmest smÄ“Ä·Ä“šanu. Protams, arÄ« JaunzÄ“landÄ“ ir ierobežojumi karsÄ“jamās tabakas tirdzniecÄ«bā, bet tie ir nav drakoniski, - piemÄ“ram, loÄ£iski, ka karsÄ“jamo tabaku var iegādāties no 18 gadu vecuma.

ArÄ« Latvijā tiek domāts par to, kā reāli cÄ«nÄ«ties ar šo sÄ“rgu. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas SabiedrÄ«bas veselÄ«bas apakškomisijā vairākkārt spriests par grozÄ«jumiem Tabakas aprites likumā, taču lÄ«dz kopsaucÄ“jam nav nonākts.

PagājušÄ gada nogalÄ“ 100 zinātnieki no 30 valstÄ«m Pasaules VeselÄ«bas organizācijai nosÅ«tÄ«ja vÄ“stuli ar priekšlikumu mainÄ«t smÄ“Ä·Ä“šanas apkarošanas politiku, kas lÄ«dz šim nav devusi vÄ“rā ņemamus rezultātus. Plaši pÄ“tÄ«jumi pierāda, ka, uzņemot nikotÄ«nu citā veidā - ar elektroniskajām cigaretÄ“m, karsÄ“jamo tabaku vai nikotÄ«na spilventiņiem, uz veselÄ«bu tiek atstāts mazāks iespaids nekā, smÄ“Ä·Ä“jot tradicionālās cigaretes, jo visvairāk kaitÄ«go vielu ir degšanas procesā radušajos dÅ«mos.

Tieši tas ir iemesls, kādēļ JaunzÄ“lande, Malaizija, kā arÄ« Lielbritānija, kas apņēmusies smÄ“Ä·Ä“šanu izskaust lÄ«dz 2030. gada, ir ņēmušas vÄ“rā šo un citus pÄ“tÄ«jumus, tāpÄ“c, nosakot striktus ierobežojumus cigarešu tirdzniecÄ«bā, piedāvā alternatÄ«vos nikotÄ«na uzņemšanas veidus.

Zinātnieki norāda, ka plaši pÄ“tÄ«jumi pierāda: uzņemot nikotÄ«nu citā veidā - ar elektroniskajām cigaretÄ“m, karsÄ“jamo tabaku vai nikotÄ«na spilventiņiem, uz veselÄ«bu tiek atstāts mazāks iespaids nekā, smÄ“Ä·Ä“jot tradicionālās cigaretes, jo visvairāk kaitÄ«go vielu ir degšanas procesā radušajos dÅ«mos. PiemÄ“ram, Lielbritānija paredz sertificÄ“tu elektronisko cigarešu pārdošanu aptiekās, kas kalpotu kā palÄ«glÄ«dzeklis smÄ“Ä·Ä“šanas atmešanai.

Esmu pārliecināta, ka arÄ« Latvijai nevajadzÄ“tu izgudrot jaunu divriteni, bet pamācÄ«ties no šÄ«m valstÄ«m un bezjÄ“dzÄ«go lÄ«dz šim nestrādājošo smÄ“Ä·Ä“šanas ierobežošanas pasākumu vietā pamācÄ«ties no JaunzÄ“landes, Malaizijas un Lielbritānijas. Pirms Ä·erties pie nereāliem priekšvÄ“lÄ“šanu solÄ«jumiem, vajadzÄ“tu izvÄ“rtÄ“t esošo situāciju un piedāvāt sabiedrÄ«bai reāli strādājošu sistÄ“mu, kas mazinātu smÄ“Ä·Ä“tāju skaitu un mirstÄ«bu, vienlaikus samazinot iespÄ“ju bÄ“rniem un jauniešiem uzsākt smÄ“Ä·Ä“šanas praksi.

Novērtē šo rakstu:

0
0