Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2022. gada 26. jÅ«lijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvÄ“ruma meklÄ“tājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvÄ“ki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bÄ“rni, tika atstāti pašu ziņā mÄ“nešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvÄ“cÄ«gu apiešanos un pat spÄ«dzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtÄ“jās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzÄ«bu personām, kurām tā nepieciešama, neatkarÄ«gi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstÄ«.

TiesÄ«bsarga ieskatā “Amnesty International” paziņojumi, kuros trÅ«kst faktoloÄ£isko pierādÄ«jumu, neatspoguļo precÄ«zi situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas 2021. gada vasarā – 2022. gada ziemā, t.sk. Latvijas Republikas Valsts robežsardzes rÄ«cÄ«bu ārkārtÄ“jās situācijas apstākļos.

TiesÄ«bsargs vÄ“las atgādināt, ka RÄ«gā 2022. gada 9. martā notika tikšanās starp tiesÄ«bsargu un “Amnesty International” Eiropas reÄ£ionālā biroja direktoru Nilu Muižnieka kungu, kurā tika apspriesta situācija uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, tostarp apsÅ«dzÄ«bas par patvÄ“ruma procedÅ«ras nepieejamÄ«bu un prettiesisku spÄ“ka pielietošanu no robežsardzes puses.

Tāpat 2022. gada 21. jÅ«nijā N. Muižnieka kungam tika nosÅ«tÄ«ta vÄ“stule (No. 1-7/2), kurā tika sniegta pieprasÄ«tā papildu informācija par tiesÄ«bsarga pozÄ«ciju un secinājumiem, balstoties uz veikto vizÄ«ti uz Latvijas-Baltkrievijas robežu 2022. gada 26. janvārÄ«, kā arÄ« tiesÄ«bsarga darbÄ«bām preventÄ«vā mehānisma lomas pildÄ«šanā, piemÄ“ram, apmeklÄ“jot aizturÄ“to ārzemnieku izmitināšanas centrus.

Gan tiekoties 9. martā, gan 21. jÅ«nija vÄ“stulÄ“ tiesÄ«bsargs uzsvÄ“ra, ka savas darbÄ«bas ietvaros nav konstatÄ“jis prettiesisku spÄ“ka pielietošanu no Latvijas Republikas Valsts robežsardzes puses. Tāpat TiesÄ«bsarga birojā nav saņemti iesniegumi vai sÅ«dzÄ«bas par patvÄ“ruma procedÅ«ras nepieejamÄ«bu vai neatbilstošiem apstākļiem aizturÄ“šanas centros.

TiesÄ«bsarga ieskatā tendenciozais organizācijas “Amnesty International” 26. jÅ«lija paziņojums liek noprast, ka tiesÄ«bsarga sniegtā informācija un vÄ“rtÄ“jums netika ņemti vÄ“rā, organizācijai izvÄ“rtÄ“jot situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas.

TiesÄ«bsargam nav saprotams, kāpÄ“c organizācija “Amnesty International” ignorÄ“ neatkarÄ«gas nacionālās cilvÄ“ktiesÄ«bu institÅ«cijas secinājumus un informāciju. ŠÄda pieeja, kas nav balstÄ«ta pierādÄ«jumos, liek apšaubÄ«t organizācijas “Amnesty International” kompetenci, spÄ“ju un vÄ“lmi kritiski veikt situācijas analÄ«zi, izvÄ“rtÄ“jot visus tai pieejamos resursus. Tāpat šÄda pieeja liecina par labās gribas un koleÄ£ialitātes trÅ«kumu sadarbÄ«bā ar citām cilvÄ“ktiesÄ«bu organizācijām un institÅ«cijām. TiesÄ«bsargs 9. marta tikšanos un 21. jÅ«nija vÄ“stules sagatavošanu ar nožēlu vÄ“rtÄ“ kā organizācijas “Amnesty International” izraisÄ«tu neefektÄ«vu cilvÄ“kresursu tÄ“rÄ“šanu un laika izšÄ·iešanu.

TiesÄ«bsargs aicina organizāciju “Amnesty International” turpmāk izvÄ“rtÄ“t visu tai pieejamo informāciju, tādÄ“jādi izvairoties no tendenciozu, nekorektu un pat apmelojošu paziņojumu publicÄ“šanas.

Novērtē šo rakstu:

0
0