Menu
Pilnā versija

Par ārkārtas sociālo situāciju

Jānis Urbanovičs · 27.07.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mums priekšÄ ir grÅ«ta ziema – dziļa energoresursu krÄ«ze, iespÄ“jams pandÄ“mijas saasinājums. No tā, cik saprātÄ«gi un solidāri spÄ“sim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudÄ«jumiem, lielā mÄ“rā ir atkarÄ«ga mÅ«su valsts turpmākā attÄ«stÄ«ba. 

Diemžēl vÄ“l lÄ«dz šim laikam valdÄ«ba nav nākusi klajā ar skaidru plānu, kā pārvarÄ“t šo krÄ«zi. AcÄ«mredzama ir nevÄ“lÄ“šanās priekšvÄ“lÄ“šanu laikā priekšplānā izvirzÄ«t šo “neizdevÄ«go” tÄ“mu. Taču cilvÄ“kos aug satraukums un bažas, saņemot jaunos rÄ“Ä·inus un redzot jaunos tarifu aprÄ“Ä·inus. Ir bezatbildÄ«gi izvairÄ«ties no atklātas sarunas par grÅ«tÄ«bām, kas rudenÄ« gaida mÅ«su valsts iedzÄ«votājus.

PÄ“dÄ“jais laiks plānot finanšu resursus, lai valsts varÄ“tu sniegt pietiekami apjomÄ«gu palÄ«dzÄ«bu cilvÄ“kiem. Latvijā nabadzÄ«bas riskam vÄ“l pirms dramatiskā cenu pieauguma bija pakļauti ceturtā daļa iedzÄ«votāju, bet augošÄ inflācija nabadzÄ«bas robežās ir pietuvinājusi vÄ“l ļoti lielu sabiedrÄ«bas daļu. Valsts atbalstu nedrÄ«kst plānot pÄ“c principa - ka tikai palÄ«dzÄ«bu nesaņem kāds, kas vÄ“l nav pavisam trÅ«cÄ«gs. ŠÄdā krÄ«zÄ“ valsts pienākums ir palÄ«dzÄ“t visiem.

Diemžēl lÄ«dzšinÄ“jās krÄ«zes ir parādÄ«jušas, ka Latvijas valdÄ«ba lÄ“mumus pieņem novÄ“loti, kad Å«dens jau smeļas mutÄ“. Un tad situācijas glābšanai tiek lietoti greizi lÄ“mumi, kā tas bija, piemÄ“ram, ar nelikumÄ«gu pensiju samazināšanu, lai glābtu valsts budžetu. Tas nedrÄ«kst atkārtoties, tāpÄ“c savlaicÄ«gi ir jāpārskata valsts izdevumi un jāplāno, kur varam ekonomÄ“t, lai atkal nekristu kārdinājumā aiztikt sociālo budžetu.

PriekšvÄ“lÄ“šanu situācija, protams, nav labvÄ“lÄ«gākais laiks, lai konkurÄ“joši politiskie spÄ“ki atrastu kompromisus. TomÄ“r šis ir tas brÄ«dis, kad politiÄ·iem ir jānoliek malā savtÄ«gas ambÄ«cijas un jāspÄ“j vienoties. ŠÄ«s vienošanās cena ir sociālā stabilitāte mÅ«su valstÄ«.

Piedāvāju partijas “Saskaņa” priekšlikumus, kā šoziem pārvarÄ“t energokrÄ«zi un tās sekas.

TÅ«lÄ«t pÄ“c Saeimas vÄ“lÄ“šanām Latvijā ir jānosaka ārkārtas sociālā situācija, kas spÄ“kā lÄ«dz 01.06.2023. Valstij ir jānoliek malā visas citas prioritātes (izņemot ārÄ“jo un iekšÄ“jo drošÄ«bu) un jākoncentrÄ“ resursi, lai nepieļautu sociālo katastrofu, kas var izraisÄ«t dažādus satricinājumus, apdraudot mÅ«su valsts turpmāko attÄ«stÄ«bu.

Ä€rkārtas sociālās situācijas nodrošināšanas mehānisms:

1. Lai nodrošinātu mÄ“rÄ·tiecÄ«gu lÄ«dzekļu akumulÄ“šanu papildus jau iepriekš valsts budžetā ieplānotajiem lÄ«dzekļiem, ārkārtas situāciju pārvarÄ“šanai jāizveido speciāls krÄ«zes fonds, kur novirzÄ«t visus papildu ienākumus no nodokļiem (pirmām kārtām PVN), kas pÄ“dÄ“jā laikā pieauguši, ņemot vÄ“rā straujo cenu kāpumu energoresursiem un pārtikai.

2. Lai pārvarÄ“tu dziļo enerģētisko krÄ«zi, bÅ«s nepieciešami finanšu lÄ«dzekļi ne mazāk kā 1,7-2 miljardu eiro apmÄ“rā, kas veido apmÄ“ram 5-6% no Latvijas IKP. Tik milzÄ«gu apjomu mÄ“s nespÄ“sim atrast tikai valsts budžetā, tāpÄ“c liela daļa šo lÄ«dzekļu ir jāsaņem no Eiropas fondiem energokrÄ«zes pārvarÄ“šanai gan kā neatdodama palÄ«dzÄ«ba, gan arÄ« kā kredÄ«ti ar izdevÄ«giem nosacÄ«jumiem.

3. Enerģētiskās krÄ«zes pārvarÄ“šanā aktÄ«vi ir jāiesaistās nozares lielajiem uzņēmumiem - gan valsts, gan pašvaldÄ«bu. Lai nodrošinātu patÄ“rÄ“tājus ar siltumu un elektrÄ«bu, šiem uzņēmumiem visa peļņa ir jānovirza izmaksu segšanai.

4. Ārkārtas situācijā sava sociālā solidaritāte ar visiem Latvijas iedzīvotājiem ir jāparāda arī valsts augstākajām amatpersonām, iesaldējot plānoto algu paaugstinājumu un citus ienākumus no valsts budžeta.

Ä€rkārtas sociālās situācijas ietvaros jāievieš šÄdi pasākumi:

1. Mājās ar centrālo apkuri (kur par energonesÄ“jiem izmanto dabasgāzi vai šÄ·eldu) siltumenerÄ£ijas tarifs tiek iesaldÄ“ts lÄ«dz 01.06.2023. tarifu lÄ«menÄ«, kāds bija 01.04.2022.

Mājās ar individuālo siltumapgādi - lÄ«dz 01.06.2023. pabalstu izmaksa malkas, gāzes, šÄ·eldas vai granulu, mazuta un citu energonesÄ“ju cenu pieauguma kompensÄ“šanai salÄ«dzinājumā ar cenu lÄ«meni, kāds bija 1.04.2022.

ElektroenerÄ£ijas tirgus cenu pagaidu iesaldÄ“šana visām Latvijas mājsaimniecÄ«bām. FiksÄ“tos tarifus lÄ«dz 01.06.2023. valsts nosaka vidÄ“jo cenu lÄ«menÄ«, kāds bija 1.04.2022.

2. LÄ«dz 31.12.2023. Latvijas enerģētikas uzņēmumi, uzņēmumi, kas sniedz komunālos un mājokļu uzturÄ“šanas pakalpojumus, iesaldÄ“ sodu piemÄ“rošanu patÄ“rÄ“tājiem par novÄ“lotu rÄ“Ä·inu apmaksu.

LÄ«dz 31.12.2023. tiek izsludināts moratorijs mājokļa atņemšanai un izlikšanai no mājokļa par parādiem kredÄ«tiestādÄ“m par hipotekāro kredÄ«tu maksājumiem un parādiem komunālo pakalpojumu piegādātājiem.

3. LÄ«dz 31.12.2025. tiek izsludināts moratorijs nekustamā Ä«pašuma nodokļa maksājumu pieaugumam. Maksājumu apjoms noteikts saskaņā ar noteikumiem, kādi bija spÄ“kā 31.12.2021.

4. Pazemināts PVN 5% degvielai uz laiku līdz 31.12.2023.

5. LÄ«dz 31.12.2023. iesaldÄ“ti valsts un pašvaldÄ«bu sabiedriskā transporta uzņēmumu, kā arÄ« komercuzņēmumu (tostarp arÄ« Pasažieru vilciens) pasažieru pārvadājumu tarifi un saglabātas visu veidu priekšrocÄ«bas gan pilsÄ“tas, gan piepilsÄ“tas un starppilsÄ“tu sabiedriskā transporta pasažieru pārvadājumos 1.04.2022. lÄ«menÄ«.

6. LÄ«dz 31.12.2023. (ar iespÄ“ju pagarināt) visā Latvijas teritorijā noteikts bezmaksas sabiedriskais transports strādājošiem un nestrādājošiem pensionāriem, sākumskolas, pamatskolas un vidÄ“jās izglÄ«tÄ«bas iestāžu audzÄ“kņiem.

7. Samazināts PVN 5% pārtikas produktiem līdz 31.12.2023.

8. Bezmaksas Ä“dināšanas ieviešana lÄ«dz 2023. gada 31. decembrim (ar iespÄ“ju pagarināt) bÄ“rnudārzu, sākumskolas, pamatskolas un vidÄ“jās izglÄ«tÄ«bas iestāžu audzÄ“kņiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0