Menu
Pilnā versija

Latvijas Republikas faktiskā Satversme

Juris Rudevskis · 28.09.2021. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

1.pants. Latvija ir moderna demokrātiska republika, kuras augstākā vērtība ir demokrātisko valsts institūciju amatpersonu un viņu ģimenes locekļu labklājība.

2.pants. Latvijas Republika ir pastāvīgi apdraudēta no Krievijas Federācijas un tās potenciālo sabiedroto puses.

3.pants. ŠÄ«s faktiskās Satversmes pirmajā un otrajā pantā ietvertās atziņas ir Latvijas tiesÄ«bu sistÄ“mas pamati un virsprincipi, kuriem ir pakļauta Latvijas Republikas rÄ«cÄ«ba jebkurā iekšpolitikas vai ārpolitikas jautājumā. Šaubu gadÄ«jumā pieņemams, ka otrajā pantā minÄ“tā atziņa kalpo pirmajā pantā minÄ“tās atziņas Ä«stenošanai.

4.pants. Latvijas Republikas suverēnā vara pieder leģitīmām politiskām partijām.

5.pants. ŠÄ«s faktiskās Satversmes izpratnÄ“ leÄ£itÄ«ma ir tāda politiskā partija, kas 2020. gadā ietilpa valdošajā koalÄ«cijā vai kas var pierādÄ«t ideoloÄ£isku kontinuitāti vai pārmantojamÄ«bu ar vismaz vienu no iepriekš minÄ“tajām partijām.

6.pants. Leģitīmām politiskajām partijām ir tiesības uz finansējumu no valsts budžeta līdzekļiem.

7.pants. Latvijas Republikas suverÄ“no varu Ä«steno Ministru kabinetu veidojošo leÄ£itÄ«mo partiju koalÄ«cija. Tās pieņemtie akti ir formāli apstiprināmi Saeimā, Ministru kabinetā un citās valsts institÅ«cijās saskaņā ar 1922. gadā pieņemtajā Latvijas Republikas SatversmÄ“ paredzÄ“tajām procedÅ«rām.

8.pants. Starptautisko un pārnacionālo organizāciju, kuru dalÄ«bvalsts ir Latvija, lÄ“mumi ir pildāmi nekavÄ“joties un bez ierunām. Jebkāda atsaukšanās uz “Latvijas nacionālajām interesÄ“m”, kas nonāk pretrunā ar vismaz vienu šÄdas starptautiskās vai pārnacionālās organizācijas lÄ“mumu, ir aizliegta.

9.pants. Valsts garantÄ“ cilvÄ“ka pamattiesÄ«bas tikai tiktāl, ciktāl to Ä«stenošana nenonāk pretrunā ar šÄ«s faktiskās Satversmes pirmajā un otrajā pantā noteikto, kā arÄ« neapdraud Ministru kabinetu veidojošo leÄ£itÄ«mo partiju koalÄ«cijas stabilitāti.

10.pants. Latvijā pastāv preses brÄ«vÄ«ba. Valsts cÄ«nās pret viltus ziņu un nepareizu faktu un viedokļu izplatÄ«šanu. Fakta vai viedokļa pareizÄ«bu vai nepareizÄ«bu nosaka valsts institÅ«cijas. Valsts var deleģēt šÄ«s funkcijas veikšanu nevalstiskām organizācijām, kurām ir tiesÄ«bas uz finansÄ“jumu no valsts budžeta.

11.pants. Latvijas Republikas pilsoņa pienākums ir uzticÄ“ties savas valsts institÅ«cijām un amatpersonām, bez ierunām un nepamatotiem jautājumiem pieņemt un pildÄ«t šajā faktiskajā SatversmÄ“ noteikto, pakļauties visiem šÄ«s Satversmes septÄ«tajā pantā minÄ“tajiem lÄ“mumiem un maksāt visus valsts noteiktos nodokļus un nodevas. Atklāta valdošÄs koalÄ«cijas politiskā kursa apšaubÄ«šana, kā arÄ« šaubu un pesimisma kurināšana sabiedrÄ«bā ir aizliegta un sodāma.

12.pants. Jebkurai personai, kura rÄ«kojas pretÄ“ji šÄ«s faktiskās Satversmes vienpadsmitā panta noteikumiem, ir piešÄ·irams “Kremļa aÄ£enta” statuss. Šo statusu veidojošie pienākumi un ierobežojumi ir nosakāmi saskaņā ar leÄ£itÄ«mo politisko partiju un valsts atzÄ«to masu saziņas lÄ«dzekļu interesÄ“m un nostāju.

13.pants. 1922. gadā pieņemtā Latvijas Republikas Satversme ir iztulkojama saskaņā ar šÄ«s faktiskās Satversmes noteikumiem un piemÄ“rojama tiktāl, ciktāl šÄ« faktiskā Satversme nenosaka citādi.

Novērtē šo rakstu:

0
0