Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Putina uzsāktais karš Ukrainā ir tikai viens no ievadposmiem daudz lielākām un bÅ«tiskākām pārmaiņām, kuras skars visu pasauli. Naftas Ä“ras beigas rada apdraudÄ“jumu ASV spÄ“jai saglabāt dominÄ“jošo lomu, Ķīnas impÄ“riskie manevri, veidojot anti-ASV koalÄ«ciju, nu jau kļuvuši tik pat pamanāmi kā zilonis trauku veikalā, un maz ticams, ka arÄ« turpmāk dolārs bÅ«s globālā norÄ“Ä·inu valÅ«ta, jo “monopolārs” dolārs “multipolārā” pasaulÄ“ nav iespÄ“jams pÄ“c definÄ«cijas.

KamÄ“r pasaules lielvaras gatavojas pasaules kārtÄ«bu pārdefinÄ“jošai militārai sadursmei, kurā Ķīna redz savu tÅ«kstošgades iespÄ“ju, bet ASV tas ir kārtÄ“jais, slepenais plāns kā ar citu rokām nokrāsot mÄ“nesi sarkanu, lai tad uz tā ar baltu krāsu un lieliem burtiem uzrakstÄ«tu “Coca-cola”, tehnoloÄ£iju attÄ«stÄ«ba ir sasniegusi tādu pakāpi, kas civilizācijai ļauj pacelties uz jaunu morālās eksistences un labklājÄ«bas lÄ«meni, ja vien mākslÄ«gais superintelekts tiks izmantots utopijas, nevis Orvela romānā 2024, atvainojiet, 1984 aprakstÄ«tās antiutopijas radÄ«šanai.

Nav grÅ«ti iedomāties, ka jau tuvā nākotnÄ“ mākslÄ«gais intelekts vadÄ«s izglÄ«tÄ«bas procesu, atbilstoši cilvÄ“ka interesÄ“m, spÄ“jām un individuālajam attÄ«stÄ«bas tempam. Tas bÅ«s neaizvietojams arÄ« medicÄ«nā — uzstādot diagnozes, veicot izmeklÄ“jumus, operÄ“jot. Neuralink roboti jau vairākus gadus veic elektrodu ievadi smadzenÄ“s nesalÄ«dzināmi precÄ«zāk un ātrāk nekā to jebkad spÄ“tu cilvÄ“ka acs un roka.

Ir pilnÄ«gi skaidrs, ka mākslÄ«gais intelekts transformÄ“s valsts pārvaldi, ekonomiku un nodokļu politiku. Faktiski visās sfÄ“rās vecajām struktÅ«rām un sistÄ“mām bÅ«s neizbÄ“gami jāiet bojā, transformÄ“joties atbilstoši jaunajiem, mākslÄ«gā intelekta uzstādÄ«tajiem spÄ“les noteikumiem, kur atslÄ“gas vārdi bÅ«s efektivitāte, racionalitāte, pārskatāmÄ«ba, caurskatāmÄ«ba un godÄ«gums, nevis kalpošana šauru, tikai par savām interesÄ“m alkatÄ«gi domājošo kliÄ·u interesÄ“m.

Ne velti šodien visā pasaulÄ“ pie varas ir antikvāras personÄ«bas — nevis jauni, moderni, progresÄ«vi lÄ«deri, bet septiņdesmitgadÄ«gi dinozauri. Bet tieši tāpat kā lietus visspÄ“cÄ«gāk lÄ«st Ä«si, pirms tas beidzas, tā šodien vecā sistÄ“ma “izšauj” pÄ“dÄ“jo jaudu pirms došanās nebÅ«tÄ«bā, un jau tuvāko gadu laikā pārmaiņas, kuras pasaulÄ“ tÅ«lÄ«t ienesÄ«s jaunās, revolucionārās tehnoloÄ£ijas, izpaudÄ«sies ekonomikā un valstu pārvaldÄ“.

Protams, ka neviens vecais oligarhs un politiÄ·is ar labu nepadosies, un sadursmes starp jauno un veco bÅ«s neizbÄ“gamas. Nevienas pārmaiņas nekad nav notikušas viegli un nemanāmi, gluži pretÄ“ji. Pārmaiņas — tās ir sāpes, sabrukums, Ä«slaicÄ«gs haoss, visu ierasto procesu apstāšanās, vecās sistÄ“mas bojāeja un jaunas dzimšana. Jāņem arÄ« vÄ“rā, ka pirms paliek labāk, paliek sliktāk, jo vecais vairs nedarbojas, bet jaunais vÄ“l nedarbojas. Tāpat jāņem vÄ“rā, ka pārmaiņas notiek nevis pakāpeniski, bet lÄ“cienveidÄ«gi. PiemÄ“ram, pāreja no zirgu pajÅ«giem uz iekšdedzes dzinÄ“ju notika pārsteidzoši Ä«sā laika periodā, apmÄ“ram 10 gadu laikā. Nevis lÄ“ni un pakāpeniski, 30, 40 vai 50 gados, kas ir termiņi, kādos šodienas eksperti prognozÄ“ iekšdedzes dzinÄ“ju nomaiņu uz elektriskajiem. Protams, eksperti par ekspertiem tiek pasludināti, jo viņi ir paklausÄ«gi valdošajai sistÄ“mai (kas vÄ«ru baro, tas viņa kungs), tāpÄ“c no viņiem gaidÄ«t inovatÄ«vu ideju vai objektÄ«vu prognozi ir velti.

Taču pats interesantākais, bÅ«tiskākais un pārsteidzošÄkais ir, ka Jaunā pasaule, kura radÄ«sies pašreizÄ“jo Ä£eopolitisko un tehnoloÄ£isko pārmaiņu rezultātā, bÅ«s bezimpÄ“riju pasaule.

PašreizÄ“jās pazÄ«mes un tendences liecina, ka nebÅ«s nekādas globālas, unificÄ“tas, pasaules mÄ“roga imperiālas lielvaras, kur visas rases saplÅ«dÄ«s vienā galaktikas mÄ“roga federācijā. Gluži pretÄ“ji, mÅ«s sagaida totāla decentralizācija — katrs etnoss, katra nācija, katra tautÄ«ba iegÅ«s pašnoteikšanās tiesÄ«bas. ImpÄ“rijām sabrÅ«kot, cilvÄ“ki dabiskā veidā atgriezÄ«sies pie saknÄ“m savās sākotnÄ“jās dzÄ«ves vietās. Šis process jau ir sācies, un tāpÄ“c nav jābÄ“dājas, ka cilvÄ“ki no Latvijas aizbrauc uz reÄ£ioniem, no kuriem cÄ“lušies viņu senči. ĪstenÄ«bā tā ir iespÄ“ja katram uzplaukt savas dabiskā vides harmonijā.

 Jaunajā pasaulÄ“ neviens otram uz kakla vairs nesÄ“dÄ“s, prātu nekompostrÄ“s, neviens citu neizrÄ«kos — indivÄ«da brÄ«va pašizpausme un pašrealizācija bÅ«s vadošais princips. BrÄ«va bÅ«s Tibeta, atjaunosies Kurdistāna, un vÄ“l tÅ«kstošiem citu, lÄ«dz šim impÄ“rijās iekausÄ“tu un gandrÄ«z izdeldÄ“tu etnosu iegÅ«s tiesÄ«bas kopt savu identitāti un dzÄ«vot tā, kā viņi to vÄ“las un uzskata par pareizu. Jaunā pasaule bÅ«s daudzveidÄ«bas pasaule, pārpilnÄ«bas utopija ar lÄ“tu, praktiski bezmaksas enerÄ£iju un ikvienam pieejamu, ātru un vieglu transportu no jebkura planÄ“tas punkta uz citu.

Tik tālu ievads par bÅ«tiskāko, bet tagad par visu pÄ“c kārtas, par to, kas notiek pašreiz un kā tas viss radÄ«sies.

Dolārs — mÅ«sdienu pasaules centrālā ass

MÅ«sdienu pasaules centrālā ass kopš Otrā pasaules kara ir Amerikas Savienotās valstis, bet centrālā ideoloÄ£ija, protams, ir “manÄ«meikings”, dzÄ«šanās pÄ“c naudas, uzliekot skanošo augstāk par visu, un jo Ä«paši augstāk par cilvÄ“ku. Un, kamÄ“r ļautiņi visā pasaulÄ“ ir aizņemti ar aklu dzÄ«šanos pÄ“c piÄ·a, ir viena valsts, kura šo naudu drukā. Un tā, protams, ir ASV.

Tā kā nauda savā bÅ«tÄ«bā ir “pieprasÄ«jums pÄ“c precÄ“m un pakalpojumiem”, tad neviena valsts nevar drukāt papildu naudu, neizjaucot ekonomisko lÄ«dzsvaru. Katrai banknotei jābÅ«t pirktspÄ“jÄ«gai, nodrošinātai ar šajā valstÄ« saražotajām precÄ“m vai pakalpojumiem. Un tikai viena valsts var drukāt dolārus kaudzÄ“m, jo naftu uz pasaules lÄ«dz šim varÄ“ja tirgot tikai par dolāriem, un, ja kāds sāka fantazÄ“t par iespÄ“ju pārdot savu naftu par eiro vai zelta dināru, tad viņa dienas ļoti ātri kļuva ļoti skaitÄ«tas, jo sistÄ“ma bija jāaizsargā. Šodien tas jau ir mainÄ«jies.

LÄ«dz šim visi pasaules naftas darÄ«jumi bija garants dolāra stabilitātei, un dolārs bija parocÄ«ga starptautiskā norÄ“Ä·inu valÅ«ta, kuru kontrolÄ“ja ne jau ASV vÄ“lÄ“tājs, bet slÄ“gta baņķieru un finansistu elite, kura pagājušÄ gadsimta sākumā saprata, ka, padarot naftu par galveno energoresursu, un pārvaldot visu naftas tirdzniecÄ«bu uz pasaules, bÅ«s iespÄ“jams nopelnÄ«t visu pasaules naudu, un, ja tā, tad kāpÄ“c neiet lÄ«meni augstāk un nevis pelnÄ«t naudu, bet gan iegÅ«t iespÄ“ju pašiem šo naudu drukāt. Un kopš tā laika, kamÄ“r visi “Ä·er papÄ«rÄ«šus”, ir cilvÄ“ki, kuri šos “papÄ«rÄ«šus” drukā un, regulÄ“jot plÅ«smas, regulÄ“ depresijas un krÄ«zes un  nosaka, kas kam pieder, un pieskata, lai kontroli pār svarÄ«gajām industrijām saglabātu “pareizās” organizācijas.

Pašreiz šÄ« situācija mainās. ElektrÄ«bai sākot aizvietot naftu, dolārs vairs nespÄ“s turpināt pildÄ«t savu iepriekšÄ“jo lomu. Uz to norāda arÄ« ASV ārÄ“jā parāda pieaugums, kas pÄ“dÄ“jo desmitgažu laikā nekautrÄ«gi “skrien debesÄ«s” — dabiski, ja kaut kas draud izbeigties, tad pirms izmešanas miskastÄ“ no tā jāizspiež maksimālais. Protams, ka amerikāņiem noteikti ir rÄ«cÄ«bas plāns un vÄ«zija, kādai ir jāizskatās “jaunajai pasaulei”, kurā ASV varÄ“tu turpināt bÅ«t imperiāla lielvara, kura pārvalda globālo finanšu sistÄ“mu un digitālo valÅ«tu un tādÄ“jādi spÄ“j finansÄ“t 750 karabāzes visā pasaulÄ“. Bet, ja šis process ir noslÄ“pums “cilvÄ“kam parastajam”, tad tas nav nekāds noslÄ“pums citām lielvarām. Ne velti Putins ir izteicies, ka “tuvākajā laikā pasauli sagaida lielas pārmaiņas”. Daudzas valstis labprātāk redzÄ“tu ASV ejam, nevis nākam, turklāt Ķīna šajā situācijā noteikti saskata “savu lielo vÄ“sturisko izdevÄ«bu” un jau ir sākusi kaldināt plašu pret-ASV-un-dolāra-hegemonijas koalÄ«ciju.

Kas būs ar Krieviju

Nav šaubu, ka taisnÄ«ba ir tiem, kuri saka, ka Ä«stais un vienÄ«gais drauds Krievijai ir Ķīna, jo Ķīna acÄ«mredzami vÄ“las atgÅ«t, pats mazākais, kopš 1858.-60. gada zaudÄ“to ārÄ“jo Mandžūriju (kas ietver Vladivostoku un Habarovsku), bet optimālajā gadÄ«jumā teritorijas lÄ«dz pat Baikālam. Un kas gan apturÄ“s Ķīnu paņemt vairāk, ja vien tai bÅ«s tāda iespÄ“ja? VienÄ«gais šÄds spÄ“ks varÄ“tu bÅ«t ASV. Taču ASV monopolārā pasaules hegemonija Putinu tracina daudz vairāk, nekā biedÄ“ iespÄ“ja, ka Ķīna anektÄ“s daļu Krievijas impÄ“rijas (jo Ķīna acÄ«mredzot smaida un pieglaimojas, kamÄ“r amerikāņi augstprātÄ«gi norāda, ko viņš drÄ«kst un ko nedrÄ«kst darÄ«t, turklāt Putinam un Ķīnai ir kopÄ«gs ienaidnieks — ASV). Tāpat arÄ« nevajag aizmirst, ka Krievija nav racionāla un gluži kā Alise BrÄ«numzemÄ“ ir spÄ“jÄ«ga noticÄ“t divām pilnÄ«gi pretrunÄ«gām un savstarpÄ“ji izslÄ“dzošÄm lietām vienlaikus.

Kad Putins teica, ka “PSRS sabrukums ir lielākā 20.gs. Ä£eopolitiskā katastrofa”, viņš domāja nevis kaut kādu komunisma ideālu sairumu vai tautas ciešanas (par cilvÄ“kiem, kā pierādÄ«jusi vÄ“sture, viņam Ä«paši sirds nesāp), bet gan Krievijas varas un ietekmes norietu pasaulÄ“, un, pirmkārt, tā bija katastrofa pašam Putinam personÄ«gi, jo, nokļūstot lielvalsts vadÄ«bā, izrādÄ«jās, ka neviens Krievijas nebÄ«stas, neviens to neciena un vispār ar Krieviju Ä«paši nerÄ“Ä·inās. Savukārt slavenā tÄ“ze, ka  “Krievija ir piecÄ“lusies no ceļiem”, Putinam nozÄ«mÄ“, ka nu beidzot mÄ“s atkal varam pakļaut, komandÄ“t un uzspiest citiem savu gribu. Nevis, ka Krievijā bÅ«vÄ“ ceļus, gazificÄ“ mājas un iedzÄ«votājiem ir pieejami augstvÄ“rtÄ«gi medicÄ«nas pakalpojumi — tādi brÄ«numi moskaļiem ir lieki.

Tieši Kijivas nepaklausÄ«ba un respekta trÅ«kums pret imperiālo Maskavu tad arÄ« bija tas faktors, kas uztracināja Putinu Ukrainā un pamudināja viņu sākt speciālo pārmācÄ«šanas un pakļaušanas operāciju.

Cits jautājums, kāpÄ“c Zelenskis vÄ“l pirms kara draudÄ“ja Kremlim ar kodolieroču izvietošanu Ukrainā. Putina vājÄ«bas visiem bija labi zināmas, reakcija precÄ«zi aprÄ“Ä·ināta, un visticamākais, ka visa šÄ« specoperācija ir tālredzÄ«gi izprovocÄ“ta, lai noņemtu Krieviju kā militāru faktoru no kartes, pirms sākas ASV “Ä«stā saruna” ar Ķīnu. Atstāt Krieviju kā vienu no Ķīnas pÅ«Ä·a galvām pašreizÄ“jā globālajā Ä£eopolitiskajā situācijā bÅ«tu pārāk lieks risks. Ne velti ārlietu ministrs Kalantarjans (pazÄ«stams arÄ« kā Lavrovs) vÄ“l pirms iebrukuma publiski izteicās, ka, “ja jau Rietumi tik ļoti grib karu, tad to viņi arÄ« dabÅ«s” — šis karš bija gribÄ“ts, tas bija nepieciešams un bija ieplānots jau ļoti sen.

Kas tagad notiks ar Ukrainas karu un Krieviju? Īsā atbilde — karš beigsies jau šovasar, jo Putina Krievija ir izkurtÄ“jusi, haotiska un neefektÄ«va. Karš maksā dārgu naudu, bet naudu Krievijā izzog un izkleņģerÄ“ pilÄ«s un luksusa automašÄ«nās. Moskaļiem viss ir kaut kur nofenderÄ“ts — šnabis no poļiem, pareizticÄ«ba no grieÄ·iem, matrjoška no japāņiem, patvāris no persiešiem, un pat KalašÅ†ikovu uzkonstruÄ“ja Hugo Šmaisers, ieročmeistars trešajā paaudzÄ“, nevis kaut kāds gadÄ«juma komjaunietis. Likās, nu bet vismaz Kinžal virsskaņas raÄ·etes Kremlim ir izdevušÄs! Bet pat tās, izrādās, ir vecās padomju raÄ·etes, tikai piekabinātas pie lidmašÄ«nām (un, likumsakarÄ«gi, Patrioti tās notriec bez problÄ“mām). ArÄ« virsskaņas ātrums ir tikai lÄ“ts mārketinga triks, kas iegÅ«ts, summÄ“jot lidmašÄ«nas ātrumu ar raÄ·etes starta ātrumu, kas tÅ«lÄ«t pat samazinās. Ne velti Kinžalu inženieri Krievijā jau arestÄ“ti un apsÅ«dzÄ“ti valsts nodevÄ«bā.

PÄ“dÄ“jā Putina cerÄ«ba — uzspert gaisā atombumbu, aiziet, tā teikt, ar blÄ«kšÄ·i, nemaz nav tik mazticama varbÅ«tÄ«ba, jo PSRS sabrukums taču sākās ar kodolsprādzienu Vladimira I. Ä»eņina vārdā nosauktajā kodolspÄ“kstacijā (konspirācijas nolÅ«kos saukta par “ÄŒernobiļu”). Daži nobeigumi ir tieši tādi paši kā sākumi… turklāt šovasar 21. jÅ«lijā paredzÄ“ta pirmizrāde filmai “Openheimers”. SagadÄ«šanās? Nedomāju. Kad ASV karoja Irākā, Holivuda rādÄ«ja filmu “Troja”. ASV valdÄ«bai ir cieša sadarbÄ«ba ar Holivudu kopš kino propagandas efektu pÄ“tÄ«jumiem Otrā pasaules kara laikā, jo kaut kā taču parastie amerikāņi bija jāpierunā doties karot uz Eiropu.  Galu galā jau Ä»eņins zināja, ka “kino no mākslām mums vissvarÄ«gākā, jo tā ir māksla masām”.

Ja vēlaties garāku atbildi ar Krievijas nākotnes prognozēm, tad vispirms svarīgi saprast dažus faktorus, kuri raksturo varas sistēmas funkcionālu Krievijā.

Krievija nav monolÄ«ta struktÅ«ra, bet klanu kopums. Pašreiz klanus kopā satur Putina “varas vertikāle”, kuras galvenā komponente ir labi lÄ«dzsvarotas dažādo “torņu” intereses, kur Putina loma ir nodrošināt iekšÄ“jo harmoniju un balansu. Savukārt par kārtÄ«bu valstÄ« rÅ«pÄ“jas FSB, kas ir tas pats KGB ar maskÄ“šanās nolÅ«kā nomainÄ«tu nosaukumu, bet visādi citādi metodes totālas kontroles nodrošināšanai palikušas iepriekšÄ“jās. Neviens citādi domājošais galvu nepacels, jo “iesÄ“sties” aiz restÄ“m var arÄ« par neko. Starp citu, nesen 7 gadus pietiesāja Iekšlietu ministrijas darbiniekam Sergejam Klokovam par “kara kritiku” privātas (!) telefona (!) sarunas laikā, kura tika noklausÄ«ta.

Putinam tiekot izņemtam no vienādojuma, varas maiņa šÄdā sistÄ“mā beigsies tāpat kā gadÄ«jumā ar Brežņevu, kuru turÄ“ja pie dzÄ«vÄ«bas par katru cenu, jo visi saprata, ka pÄ“c viņa pierastās finanšu plÅ«smas izmainÄ«sies, varas lÄ«dzsvars izjuks, sāksies pārmaiņas, grÅ«stÄ«šanās pie siles, kāpšana uz varžacÄ«m un tad jau vairs stabilu sistÄ“mas darbÄ«bu nodrošināt nebÅ«s iespÄ“jams. Galu galā — Brežņeva aiziešana rezultÄ“jās ar PSRS sabrukuma sākumu (un cerams, ka Putina aiziešana PSRS sabrukumu pabeigs pilnÄ«bā, ar to saprotot KGB aÄ£entÅ«ras, ietekmes tÄ«klu un principu totālu un neatgriezenisku sagrāvi).

Šodienas Krievijā opozÄ«cija ir izravÄ“ta lÄ«dz saknei, galu galā politisko konkurentu likvidÄ“šana ir viens no Putina obligātajiem dienesta pienākumiem. Tāpat iznÄ«cināti ir sociālie institÅ«ti, neatkarÄ«gie žurnālisti, neeksistÄ“ neatkarÄ«gu tiesu sistÄ“ma. Krievijā notiesājoša sprieduma varbÅ«tÄ«ba ir 99,67%, attaisnojošu spriedumu nav principā, jo “orgāni nekļūdās”, un kam gan varas vienādojumā ieviest nenoteiktÄ«bas faktoru, neatkarÄ«gu tiesnesi. ValstÄ« nav nekādas augstākas ideoloÄ£ijas, kura spÄ“tu saturÄ“t kopā masas, dažādās frakcijas un ekonomiskās grupas. Galvenā ideoloÄ£ija šodienas Krievijā ir nemitÄ«ga cīņa par “la-ve” (tas pats “manÄ«meikings”, tikai bandÄ«tiskās PÄ“terburgas stilā). SistÄ“ma pārtiek no “otkatiem” un barojas no valsts pupa, bet pie varas ir Putina jaunÄ«bas draugu kliÄ·e no kooperatÄ«va “Ozero”, un šie cilvÄ“ki nevar aiziet “pa vienam”, bet tikai “visi kopā”, aiz sevis atstājot kÅ«pošu krāteri.

Tā kā mantinieku nav un bÅ«t nevar, tad nav cita scenārija pÄ“cputina Krievijai kā juku laiki un totāls haoss, ja ne pilsoņu karš, sabrukums un sadalÄ«šanās saskaitāmajos. PazÅ«dot centrālajam simbolam, augstākajam arbitram un status quo garantam, katrs centÄ«sies pārdalÄ«t realitāti par labu sev. Un šis process jau ir sācies. Kā sÄ“nes pÄ“c lietus Krievijā rodas jauni ÄŒVK, esot saskaitÄ«ti jau 40, no tiem 3 baro Gazproms. Ja ASV abreviatÅ«ra MAGA nozÄ«mÄ“ “make attorneys get attorneys” (oriÄ£ināli: make America great again), tad Krievijā juristu vietā Ä«pašumu pārdale notiks ar bruņotu grupÄ“jumu palÄ«dzÄ«bu. Nekas nav mainÄ«jies, tikai vairāk cinisma, vairāk kauju pieredzes un vairāk apņēmÄ«bas.

FSB/KGB zaudÄ“jot spÄ“ku un atslābstot kontrolei, sāksies cīņa starp “vecajiem” Vienotās Krievijas lÄ«dzskrÄ“jÄ“jiem, un “jaunajiem”, lÄ«dz šim apspiestajiem opozicionāriem, nosacÄ«tajiem Navaļnija štābiem, un tādu nebÅ«t nav mazums. Bet, tā kā Krieviju caurvij gadsimtu senas KGB tradÄ«cijas, tad neviens nekad nevarÄ“s zināt, kurš ir KGB aÄ£ents un kurš nav. Kurš ir “pa Ä«stam”, bet kurš tikai “specoperācija”. Kas gan var uzplaukt šÄdā neuzticÄ«bas pilnā gaisotnÄ“? Bet uzvarÄ“t Krievijā iespÄ“jams tikai ar nežēlÄ«gu spÄ“ka demonstrÄ“šanu — kā secinājumā par Putina falsificÄ“tajām vÄ“lÄ“šanām, proti, vidÄ“jais Krievijas iedzÄ«votājs nesatraucas par demokrātijas principiem, viņam oficiālie vÄ“lÄ“šanu rezultāti tikai norāda, kurš kontrolÄ“ situāciju, kurš ir spÄ“jis visus pakļaut savai gribai un nožmiegt atejā un tāpÄ“c ir cienÄ«gs bÅ«t par vadoni. Tātad, lai kurš arÄ« uzvarÄ“tu, otri tiks vajāti un iznÄ«cināti.

Turklāt, ja vÄ“l Krievijas opozÄ«cija bÅ«tu viennozÄ«mÄ«gi “gaišie” spÄ“ki. Kā teica kāds politologs: “viņi visi ir imperiālisti”. Un tādēļ sākotnÄ“ju cerÄ«bu tur ir maz. Lai gan es nešaubos, ka beigās krievi, protams, atklās savu Ä«steno misiju Jaunajā pasaulÄ“ un Kremlis atkal bÅ«s balts, jo sarkanu taču to nokrāsoja tikai Staļina laikā.

Nenotikusī Ķīnas impērija

Ja Ķīna un Krievija pašreiz guļ vienā gultā, tad Krievija labākajā gadÄ«jumā uzdrÄ«kstas sapņot par izdzÄ«vošanu, kamÄ“r Ķīnas sapņi noteikti ir vareni. VÄ“sturiski Ķīnai ir bijušas daudzas iespÄ“jas, bet tās visas ir palikušas nerealizÄ“tas. Šaujampulveri izgudroja Ķīnā, bet izmantoja tikai svÄ“tku raÄ·etÄ“s. VÄ“l 100 gadus pirms Kolumba Ä·Ä«nieši bÅ«vÄ“ja 5x lielākus kuÄ£us, bet izvÄ“lÄ“jās neiesaistÄ«ties pasaules notikumos, kuÄ£us demontÄ“ja, un visu inku zeltu un sudrabu (kas 16. gs. burtiski paglāba Eiropu no bankrota) izlaupÄ«ja spāņi un portugāļi. Jāpiemin arÄ« Ķīnas “pazemojumu gadsimts” no 1840. lÄ«dz 1940. gadam, kad eiropieši ar vÄ“rienu tirgoja Ķīnā opiju un piedauzÄ«ja katru, kurš izrādÄ«ja pretestÄ«bu, turklāt arÄ« nepakautrÄ“jās izpostÄ«t Ķīnas kultÅ«rvÄ“sturisko mantojumu. ArÄ« Otrais pasaules karš negāja Ķīnai gluži secen — mÄ“s visi esam dzirdÄ“juši Krievijas žēlabas, ka visvairāk kritušo bija PSRS, proti, 24 miljoni. Bet Ķīnā? Oficiāli 20 miljoni. Neoficiāli tiek minÄ“ti skaitļi lÄ«dz pat 27 miljoniem.

Šodien Ķīna ir stingri nolÄ“musi atspÄ“lÄ“ties un sadziedÄ“t brÅ«ces, nepalaižot garām iespÄ“ju iegÅ«t stāvokli pasaulÄ“, kuru uzskata par sava diženuma un spÄ“ka cienÄ«gu. AktÄ«vi manevri notiek nemitÄ«gi — Ķīna samierina SaÅ«da Arābiju ar Irānu (lasi: apvieno tās abas pret ASV), Ķīna slÄ“dz diplomātiskas vienošanās ar Dienvidamerikas valstÄ«m, Ķīna vÄ“las samierināt IzraÄ“lu ar PalestÄ«nu, Ķīna pārliecina lepno franču gaili Makronu, ka Eiropai nav jābÅ«t ASV “sekotājai”. Ir pilnÄ«gi skaidrs, ka Ķīnai ir plāns un vÄ«zija kā uzvarÄ“t ASV un figÅ«ras uz Ä£eopolitiskā šaha galda ir uzsākušas atklātu un neslÄ“ptu kustÄ«bu, lai šo plānu realizÄ“tu. Ir tikai divas problÄ“mas. Pirmkārt, Ķīna šodien jau ir sava spÄ“ka norieta fāzÄ“ un tieši tāpat kā Krievija dienu pirms 24. februāra nekad vairs nebÅ«s tik spÄ“cÄ«ga kā vakar. Otrkārt, ASV padoties netaisās, turklāt tā pavisam noteikti Ķīnas vājumu izprot labāk nekā jebkurš cits.

Ķīnas vājuma iemesli ir vienkārši un acÄ«mredzami. Turpmāka Ķīnas izaugsme ir zem lielas jautājuma zÄ«mes. Kapitālisma principi, kurus 1980. gados ieviesa Dens Sjaopins un tieši kuriem pateicoties Ķīna pieredzÄ“ja uzplaukumu, šodien ir aizvietoti ar Partijas un valsts iestāžu diktātu. UzņēmÄ“ji un miljonāri no Ķīnas mÅ«k vai vienkārši “pazÅ«d”, jo Ä«paši, ja uzdrošinās iebilst Partijai.

Taču štrunts vÄ“l par biznesu nacionalizāciju un valsts uzņēmumu ekonomiski neefektÄ«vo vadÄ«bu — Ķīna strauji noveco. Kā rezultāts 35 gadus ilgajai viena bÄ“rna politikai šodien Ķīnā ir 30 miljonu vÄ«riešu pārprodukcija, jo dzemdÄ“t meitenes nebija prestiži. Tā rezultātā šodien pietrÅ«kst sieviešu, kuras varÄ“tu dzemdÄ“t nākošo Ä·Ä«niešu paaudzi, un diviem jauniešiem ir jāuztur četri pensionāri. 2022. gadā Ķīnā uz 1000 iedzÄ«votājiem piedzima vien 6.7 bÄ“rni. SalÄ«dzinājumam — ASV uz 1000 iedzÄ«votājiem dzimst ap 12 bÄ“rnu, Vācijā 9.3, Ä€frikā ap 30-40, Indijā 17.

Pats bÅ«tiskākais — Ķīnas pašreizÄ“jais ekonomiskais modelis saucas “made in China”. LÄ«dz šim Ķīna bija pazÄ«stama kā “pasaules fabrika”, bet arÄ« šÄ« kāja jau sāk ļodzÄ«ties. Pirmkārt, no tālākas perspektÄ«vas — ražošanā ienākot mākslÄ«gā intelekta vadÄ«tiem robotiem, nebÅ«s vairs vajadzÄ«gi miljoni fabriku strādnieku, kurus Ķīna varÄ“ja piedāvāt pasaulei. NākotnÄ“ ražošana bÅ«s lokāla, un darbaspÄ“ka lÄ“tums vairs nebÅ«s arguments. Tātad zudÄ«s Ķīnas milzÄ«gā ekonomiskā nozÄ«me pasaulei. Otrkārt, ASV vÄ“ršoties pret Ķīnu ar vÄ“l skaudrākām ekonomiskajām sankcijām, Ķīna lielā mÄ“rā paliks bez darba. Ko šÄdā situācijā var iesākt valsts, kura importÄ“ gan pārtiku, gan izejmateriālus, turklāt ir ar 30 miljoniem lieku vÄ«riešu? Tai neatliks pārāk daudz izvēļu kā tikai pārtapt par milzÄ«gu kara mašÄ«nu.

Turklāt, būsim atklāti, lai iesoļotu Jaunajā ērā, ir jāatbrīvojas no visa liekā, tajā skaitā no milzīgā daudzuma saražoto ieroču, jo nākotnē tie vairs nebūs vajadzīgi.

Kur likt mākslīgo intelektu

MākslÄ«gais intelekts, protams, nav domāts smuku bildÄ«šu Ä£enerÄ“šanai, bet gan sarežģītu, datietilpÄ«gu problÄ“mu risināšanai, datorprogrammai spÄ“jot mācÄ«ties un izdarÄ«t secinājumus, atrodot un piedvājot maksimāli optimālu risinājumu mÄ“rÄ·a sasniegšanai. LikumsakarÄ«gi, ka mākslÄ«gā intelekta attÄ«stÄ«ba radÄ«s jaunu vidi un jaunus apstākļus, kuros pašreizÄ“jā, vecā sistÄ“ma vairs nespÄ“s funkcionÄ“t, jo “visam bÅ«s jāsāk notikt citādāk”.

MākslÄ«gais intelekts (AI) bÅ«s absolÅ«ti lietderÄ«gs jebkurā nozarÄ“, kuras sekmÄ«ga darbÄ«ba ir atkarÄ«ga no liela apjoma datu analÄ«zÄ“ iegÅ«tiem secinājumiem, kā uzņēmumu vadÄ«ba, lauksaimniecÄ«ba, izglÄ«tÄ«ba, medicÄ«na. Bet visbÅ«tiskāk veco sistÄ“mu AI salauzÄ«s tieši ekonomikā, finansÄ“s un valsts pārvaldÄ“. Ja pašreiz šo jomu darbÄ«bu nosaka dažādu politekonomisko grupÄ“jumu savstarpÄ“jas vienošanās, kuras, protams, ir “virs likuma”, tad mākslÄ«gais intelekts nolÄ«dzinās jebkuru šodien eksistÄ“jošu nevienlÄ«dzÄ«bu.

Mafija var eksistÄ“t tikai “Ä“nas zonā”, kas nav redzama, jo ir piesegta. Bet, ja visa telpa ir izgaismota, caurskatāma un pārskatāma, kur paslÄ“pties likumpārkāpÄ“jiem, zagļiem un bandÄ«tiem? BlÄ“dÄ«bām nepieciešams disbalanss — informācijā, zināšanās, piekļuvÄ“, varā. Bet, ja visu pārvalda AI, kurš visu redz, visu zina, pret visiem izturas vienādi un ir nepiekukuļojams? Turklāt lÄ“mumi, kurus pieņems AI, bÅ«s zibenÄ«gi un balstÄ«ti pat ne reālā laika datos, bet prognozÄ“s. Jums vajadzÄ«gs atbalsts? Jau piešÄ·irts. Aizdevums? Jau sagatavots. Nekādas “atbildes mÄ“neša laikā”, nekāda “cilvÄ“ciskā faktora”, nekādas “personÄ«gas nepatikas”, tikai loÄ£ika. AI “pārlÅ«kos laukumu” perfekti, sniegs perfektu informāciju, pieņems perfektus lÄ“mumus un radÄ«s perfektu vidi, kurā izpausties ikvienam visas sabiedrÄ«bas kopÄ“jās interesÄ“s.

VÄ“l vairāk. AI ienākšana finanšu jomā jebkuras biržas spekulācijas padarÄ«s neiespÄ“jamas, jo (1) tirgÅ«, pateicoties AI lÄ“mumiem, iestāsies ideālais lÄ«dzsvars; (2) pats AI bÅ«s ideālais spekulants, jo visu zinās pirmais un pirmais varÄ“s paredzÄ“t visas tendences un koriģēt tās ar saviem lÄ“mumiem. Rezultātā jÄ“gu zaudÄ“s naudas grābšanas kultÅ«ra, “manÄ«meikings”, kas ir mÄ“rÄ·tiecÄ«gi kultivÄ“ts sabiedrÄ«bas kontroles mehānisms, kura jÄ“ga nākotnÄ“ vienkārši zudÄ«s, jo patÄ“rÄ“tāju sabiedrÄ«bas vairāk nebÅ«s — sabiedrÄ«bas organizÄ“šanās pamatprincipi mainÄ«sies jau vistuvākajā nākotnÄ“.

CiešÄ kontaktā ar AI attÄ«stÄ«bu notiks vispārÄ“ja robotizācija. Šodien roboti ir tik vien kā spÄ“jÄ«gi veikt iepriekšdefinÄ“tas kustÄ«bas noteiktās telpas koordinātÄ“s, tie nav spÄ“jÄ«gi mācÄ«ties un tiem nav sava intelekta. Nākotnes robotus vadÄ«s mākslÄ«gais intelekts, un tie praktiski spÄ“s pārņemt daudzus darbus, kurus šodien veic cilvÄ“ks. Šie roboti “redzÄ“s” pasauli un spÄ“s to saprast sava veicamā darba ietvaros. Viņi aizvietos ne tikai strādniekus, bet arÄ« daudzas citas profesijas. VispārÄ“jās AI robotizācijas rezultātā iestāsies absolÅ«tas pārpilnÄ«bas laikmets, jo ražošanas jaudas vairs neierobežos darbaspÄ“ka trÅ«kums vai kvalifikācija. NebÅ«s vairs tāda jÄ“dziena kā “lÄ“tais darbaspÄ“ks”, jo darbus paveiks roboti.

Iestājoties vispārÄ“jai labklājÄ«bai, izzÅ«dot vajadzÄ«bai veikt smagus un nogurdinošus darbus un perfektam lÄ«dzsvaram ienākot valsts ekonomiskajā pārvaldÄ“ — ko atliks darÄ«t cilvÄ“kam? Droši varam apgalvot, ka cilvÄ“ku pamatmotivācija jaunajos materiālās pārpilnÄ«bas apstākļos bÅ«s savas misijas apzināšanās un kalpošana sabiedrÄ«bas labumam. LÄ«dz ar to arÄ« sāks darboties pavisam cita sociālo statusu sistÄ“ma, kas balstÄ«sies indivÄ«da sociālajā lietderÄ«bā, nevis “kam krutāks BMW”. NākotnÄ“ nevis nauda noteiks cilvÄ“ku bagātÄ«bu, bet sabiedrÄ«bas novÄ“rtÄ“jums un cilvÄ“ka lietderÄ«ba un devums sabiedrÄ«bas attÄ«stÄ«bai. CilvÄ“ki dabiski tieksies nevis nogrābt pÄ“c iespÄ“jas vairāk piÄ·a, bet pÄ“c iespÄ“jas vairāk paveikt kopÄ“jā labuma vārdā. Starp citu — mainoties naudas filozofijai sabiedrÄ«bā, bÅ«s jāizzÅ«d vai jāmainās arÄ« tiem aÄ£entiem, kuri šo filozofiju šodien izplata.

Mūsu laikmeta lielākā problēma

LÄ«dztekus AI, robotizācijai un vispārÄ“jai labklājÄ«bai nākotne bÅ«s patiesÄ«bas un atklātÄ«bas laikmets, kurā nebÅ«s vietas meliem, noslÄ“pumiem un manipulācijai, kas tieši tad arÄ« ir šodien valdošo impÄ“riju un elišu eksistences priekšnosacÄ«jums.

Jau kopš Bismarks teica, ka “informÄ“t un izglÄ«tot nozÄ«mÄ“ apbruņot”, valdošÄ elite jÅ«tas daudz stabilāk un drošÄk, ja par tās darÄ«jumiem zina pÄ“c iespÄ“jas mazāk cilvÄ“ku. Katrā nozarÄ“ — no Vatikāna lÄ«dz Valsts mežu dienestam — ir kaut kādas lietas, kuras plašÄkai publikai nav jāzina. Un jebkurš cilvÄ“ks augstākā amatā zina, ka tas, kas “notiek reāli”, ir pavisam kaut kas cits nekā tas, par ko ziņo mediji. Faktiski vidÄ“jais, normālais cilvÄ“ks neko pa Ä«stam nezina.

VienÄ«gā problÄ“ma, ka dezinformÄ“tās un apmānÄ«tās tautas masas piedalās notikumos un dzÄ«vo pasaulÄ“, kuru ietekmÄ“ un veido daži “izredzÄ“tie”. Masas nevar saņemt medicÄ«nas pakalpojumus, cieš badu, dodas karā, tiek sakropļotas un mirst, lai elites varÄ“tu saglabāt savas esošÄs priekšrocÄ«bas kontrolÄ“t industrijas, globālo attÄ«stÄ«bu un virzÄ«bu — lai gan pÄ“c bÅ«tÄ«bas demokrātijā cilvÄ“kiem bÅ«tu jābÅ«t informÄ“tiem un jāvar pašiem pieņemt lÄ“mumus par to, kā dzÄ«vot un kā veidot valsts sistÄ“mu, kurā tie dzÄ«vo.

Tehniski jau šodien valsts budžets varÄ“tu bÅ«t pilnÄ«gi atklāts, caurklikšÄ·ināms lÄ«dz pÄ“dÄ“jam centam reālā laika režīmā jebkuram interesentam. DatortehnoloÄ£ijas jau sen spÄ“j to nodrošināt. Taču “tur augšÄ” neviens šÄdā atklātÄ«bā nav ieinteresÄ“ts. Jebkurš noslÄ“pums dod elitei lielāku varu manipulÄ“t ar cilvÄ“kiem un realizÄ“t savas slÄ“ptās, savtÄ«gās intereses. Jo mazāk tu zini, jo viņiem labāk.

Tāpat arÄ« mediji šodien vairs nav nekāda patiesÄ«bas tribÄ«ne — bet bija taču paredzÄ“ts, ka tā bÅ«s ceturtā vara. Mediji šodien darbojas tajā pašÄ “manÄ«meikinga” sistÄ“mā un ir kļuvuši par klikšÄ·u medniekiem, nevis patiesÄ«bas izzinātājiem. MÄ“rÄ·is nav cilvÄ“ks, izglÄ«tÄ«ba, kultÅ«ra, izaugsme, attÄ«stÄ«ba — mÄ“rÄ·is ir nauda! Nauda par katru cenu! Un ienesÄ«gāk ir Ä·ert cilvÄ“kus uz dzelteniem virsrakstiem un skandāliem nekā izglÄ«tot, apgaismot, apskaidrot. VienÄ«gā problÄ“ma, ka šÄda pieeja izaudzina sabiedrÄ«bu, kura vairs nav spÄ“jÄ«ga spriest un analizÄ“t un domāt valstiski, pretdarboties un pieprasÄ«t atbildÄ«bu no elitÄ“m.

Ja kādas ziņas vai fakti neatbilst valdošÄs elites interesÄ“m vai ideoloÄ£ijai — tie tiek noklusÄ“ti vai viltoti. Tajā skaitā spÄ“cÄ«gi sagrozÄ«ta ir vÄ“sture, kuru uzvarÄ“tāji ir uzrakstÄ«juši, noklusÄ“jot daudzus faktus, jo to zināšana bÅ«tiski mainÄ«tu notikušÄ un pašreiz notiekošÄ uztveri.

Un laikam tikai brÄ«dÄ«, kad pasaule visu šo noslÄ“pumu rezultātā bÅ«s nonākusi pie “sasistas siles”, cilvÄ“ki sāks uzdot jautājumu “kā tas varÄ“ja notikt”. Kad nāks gaismā visas slepenās vienošanās un slepenie plāni, un slepenie nodomi — un cilvÄ“ki sajutÄ«sies dziļi izmantoti un apmānÄ«ti —, viņi varÄ“s apņemties atcelt visa veida noslÄ“pumus.

Kas sekos tālāk

No racionālā viedokļa ASV un Ķīnai šobrÄ«d bÅ«tu saprātÄ«gi sadalÄ«t pasauli saskaņā ar Džordža Orvela aprakstÄ«to plānu — uz pusÄ“m. Jo ir skaidrs, ka pilnasinÄ«ga militāra sadursme nevar beigties ar vienas puses uzvaru, bet tikai ar abu lielvaru bankrotu, iztÄ“rÄ“joties lÄ«dz nespÄ“jai saturÄ“t kopā savu imperiālo sistÄ“mu sastāvdaļas.

Pasaule, starp citu, ir gatava vispārÄ“jam totalitārismam, un, pamatojot jauno absolÅ«tās kontroles sistÄ“mu ar dažiem zinātniskiem faktiem un nobetonÄ“jot ar devÄ«gi apmaksātu viedokļu lÄ«deru protekciju, cilvÄ“ki to noteikti bÅ«s gatavi pieņemt. PiemÄ“ram, Ķīnā jau gadiem darbojas videokameru sistÄ“ma, kura atpazÄ«st sejas. Soda naudas, piemÄ“ram, par uzkāpšanu uz zālāja, kur tas liegts, tiek ieturÄ“tas automātiski. Darbojas sociālo reitingu sistÄ“ma — ja kāds sāk iebilst valdošÄs elites varai, digitālās kontroles sistÄ“ma cilvÄ“kam neļauj pat tramvaja biļeti vairs nopirkt (sistÄ“mas ienaidnieks lai iet kājām!), par jebko vairāk pat nerunājot, un tas nav joks. Viss ir digitāls un tiek digitāli kontrolÄ“ts.

LÄ«dzÄ«ga seju atpazÄ«šanas sistÄ“ma, Ä·Ä«niešu ieviesta, darbojas arÄ« Maskavā. Pie opozÄ«cijas pÄ“c protesta mÄ«tiņiem policisti ieradās mājās (!), jo sistÄ“ma pÄ“c videokameru datiem identificÄ“ja, ka šis cilvÄ“ks protestos piedalās sistemātiski, un te, lÅ«dzu, ir viņa dzÄ«vesvietas adrese. Esiet droši, elitei un sistÄ“mai bÄ«stamos indivÄ«dus likvidÄ“s bez liekas jezgas, klusi un nemanāmi. Viņu vienkārši vairāk nebÅ«s. TāpÄ“c arÄ« Krievijā šodien viss mierÄ«gi.

Tādēļ, lai cik tas ciniski arī neizklausītos, ASV un Ķīnas nespēja vienoties, lai arī garantētu totālu globālu sagrāvi, vienlaicīgi tā arī būtu ļaunuma impēriju bojāeja, un pasaules visātrākā transformācija:

no impēriju pārvaldītas un kontrolētas uz nelielu kopienu un etnosu brīvas attīstības pasauli;

no pasaules, kurā valda noslÄ“pumi un kliÄ·es, uz pasauli, kuru pārvalda caurskatāmi principi un ideālu lÄ«dzsvaru uzturošs mākslÄ«gais superintelekts;

no patÄ“rÄ“tāju sabiedrÄ«bas, kuru kontrolÄ“ dzÄ«šanās pÄ“c naudas pāri visam, uz desmittÅ«kstoš gadu ilgu labklājÄ«bas valsti, kurā visi dzÄ«vo pārticÄ«bā un sociālo statusu nosaka cilvÄ“ka darbs sabiedrÄ«bas labā.

Nevis kad, bet kā uzvarēs Ukraina

Kas attiecas uz Ukrainu, jautājums nav par to, vai Kremļa režīms kritÄ«s dažu tuvāko mÄ“nešu laikā, jautājums ir tikai par to, “kā” tas notiks.

Ukrainai šodien var bÅ«t tikai viena interese — ātrāk pabeigt karu, jo katra papildu diena nozÄ«mÄ“ milzÄ«gus dzÄ«vā spÄ“ka zaudÄ“jumus, un tieši armijas skaitliskais sastāvs ir ukraiņu visātrāk izsÄ«kstošais resurss.

Vai Krievijas valdošÄ elite bÅ«s spÄ“jÄ«ga noturÄ“t situāciju un turpināt karadarbÄ«bu?

Lai kaut ko bÅ«tu iespÄ“jams “noturÄ“t”, jābÅ«t ir, “ko” noturÄ“t. Bet situācijā, kad valsts ir pretrunu izļodzÄ«ta un koruptÄ«vas degradācijas plosÄ«ta, kad nākotnes izredzes ir neskaidras, turklāt visi bruņojas, gatavojoties vienÄ«gajai lietai, ko viņi tā pa Ä«stam māk — pārdalÄ«t Ä«pašumus un ienākumu plÅ«smas vardarbÄ«gā ceļā —, pietiek sistÄ“mu pakļaut nelielam šoka stāvoklim, lai sāktos pilnvÄ“rtÄ«ga panika un domino kauliņu efekta rezultātā iestātos haoss. Daudzi varbÅ«t arÄ« ir gatavi cÄ«nÄ«ties, bet — par ko? Kā vārdā? Un ieroči no kurienes?

Ir skaidrs, ka Ukrainas armija neaizsoļos lÄ«dz 1991. gada robežām, lai tad moskaļi viņiem draudzÄ«gi paspiestu rokas un teiktu “paldies, malači, esiet sevi pierādÄ«juši, tagad mÄ“s jÅ«s cienām, ejiet nu mājās, dzÄ«vosim draudzÄ«gi”. Esošais konflikts var beigties tikai ar panikā bÄ“gošiem agresora valsts militāristiem, varas maiņu Krievijā, Kremļa režīma kapitulāciju un visu, kas tam sekos, kas savukārt izraisÄ«s Krievijas nespÄ“ju turpināt karadarbÄ«bu.

Putina uzspridzināta atombumba, protams, bÅ«tu ārkārtÄ«gi izdevÄ«gs notikums “partneriem”, jo pretÄ“jā gadÄ«jumā tā bÅ«s tikai parasta, ikdienišÄ·a kapitulācija, kamÄ“r, moskaļiem veicot kaut ko tik nepiedodamu, varÄ“tu sākt pielietot “Ä«pašus mÄ“rus”, bet viena no svarÄ«gākajām lietām jau no sākta gala ir Krievijas denuklearizācija, viss pārÄ“jais ir tikai skaists blakusefekts.

VÄ“l bÅ«tisks faktors ir, ka lÄ«dz šim Krievija noturÄ“jusies, daudz vairāk pateicoties ekonomistiem (kā Grefam un Nabiuļinai) nekā izzagtajai un nolaistajai armijai un asiņainajiem Ä£enerāļiem. Taču brÅ«košu ekonomiku bezgalÄ«gi izlÄ«dzsvarot nav iespÄ“jams, un speciālisti sola, ka jau jÅ«nijā cenu pieaugumu Krievijā sajutÄ«s ikviens. Turklāt, tā kā milzu masas jau tagad dzÄ«vo “no rokas mutÄ“”, cenu pieaugums bÅ«s jo Ä«paši sāpÄ«gs. Tas arÄ« sekmÄ“s noziedzÄ«bas pieaugumu, kas dramatiski palielinās, pateicoties brÄ«vajai frontes ieroču apritei un kara šausmās morālās robežas zaudÄ“jušajiem lÄ«dzpilsoņiem, no kuriem daļa turklāt vÄ“l ir bijušie ieslodzÄ«tie… bet ekonomiskā bedre nevis aprims, bet tikai turpinās eskalÄ“ties. TādÄ“jādi Krievija, visticamākais, sabruks visās frontÄ“s un, pirmkārt, jau ekonomiski, tādÄ“jādi konvencionāli iekarot to nemaz nebÅ«s vajadzÄ«bas, kas turklāt vÄ“l arÄ« bÅ«tu dārgi.

Tajā pat laikā nav šaubu, ka jebkurš stratÄ“Ä£is sāk nevis ar izmisÄ«gu “ko mums tagad darÄ«t”, bet gan “no otra gala”, proti, ar iecerÄ“to beigu stāvokli, un tad domā, kas nepieciešams, lai šo situāciju sasniegtu. TāpÄ“c nav šaubu, ka “lÄ“mumu pieņemšanas centros” jau sen ir skaidrs, kā jāizskatās Krievijai pÄ“c kapitulācijas un kas tam ir nepieciešams.

Jaunā laikmeta sēkla

Visā šajā transformāciju procesā pats interesantākais un bÅ«tiskākais neapšaubāmi ir jautājums par to, kādus globālā mÄ“roga “ideālos scenārijus” un “rezultātus” ir iecerÄ“jušas gan ASV, gan Ķīna — un tas, protams, ir liels noslÄ“pums, kas tiek glabāts aiz trejdeviņām atslÄ“gām. Taču, ja pieņemam, ka, nevienai no impÄ“rijām nevÄ“loties padoties, tās vienkārši pašiznÄ«cināsies… kas paliks pāri? Kas bÅ«s jaunais pasaulÄ“ dominÄ“jošais spÄ“ks un jaunā laikmeta sÄ“kla?

PÄ“c Otrā pasaules kara šÄda valsts bija ASV. Ciešot relatÄ«vi mazus zaudÄ“jumus, bet esot galvenā uzvarÄ“tāja, ASV varÄ“ja pārveidot daļu pasaules pÄ“c savas sejas un lÄ«dzÄ«bas, piemÄ“ram, ar Maršala plānu. Tāpat arÄ« visas Toyotas radās tikai tāpÄ“c, ka amerikāņu lektori, no kuriem viens bija slavenais Demings, pÄ“ckara Japānas inženieriem lasÄ«ja lekcijas par ražošanas organizÄ“šanu un kvalitātes vadÄ«bu, ko japāņi rezultātā apguva labāk par pašiem amerikāņiem.

Tātad — kura valsts lasÄ«s lekcijas visai pasaulei pÄ“c briestošÄ pasaules kara?

Jau šodien lielākā valsts pÄ“c iedzÄ«votāju skaita ir nevis Ķīna, bet Indija, turklāt Indija nevis noveco, bet ir neticami jauna. Tikai 7% no iedzÄ«votājiem ir vecāki par 65 gadiem, bet 25% ir jaunāki par 14 gadiem. Turklāt indiešiem ir ātrs, ass un skaidrs prāts, kas ir svarÄ«gs resurss praktiski jebkurā nozarÄ“. Ne velti indieši pārņem pasauli jau šodien — Riši Sunaks ir Lielbritānijas premjers, un tādas kompānijas kā Microsoft, Google, Adobe, IBM, Novartis un pat Starbucks sekmÄ«gi vada tieši indieši.

IzzÅ«dot kapitālismam, patÄ“rÄ“tāju sabiedrÄ«bas un manÄ«meikinga ideoloÄ£ijām, pārmaiņas noteikti piedzÄ«vos arÄ« reliÄ£iju sistÄ“ma. Galu galā kapitālismu taču radÄ«ja protestantisms. Tādas pasaules finanšu citadeles kā ASV un Šveice tapa, kalvinistu protestantiem mÅ«kot no katoļu organizÄ“tajām vajāšanām Eiropā (un tās bija ļoti apjomÄ«gas un trakoti asiņainas vajāšanas).

Nākotnes pasaulÄ“, kurā vairs nebÅ«s ne impÄ“riju, ne kapitālistu, kura bÅ«s neierobežotas labklājÄ«bas un indivÄ«da brÄ«vas pašizpausmes vide, gluži dabÄ«gā veidā radÄ«sies pieprasÄ«jums pÄ“c jaunā laikmeta cilvÄ“kam atbilstošÄm garÄ«gajām praksÄ“m. Bet uz planÄ“tas ir tikai viena garÄ«gā tradÄ«cija, kurā saglabātas visaptverošas zināšanas vairāk nekā Äetrsimt tÅ«kstošu pantu kopapjomā. Galu galā arÄ« arābu cipari Ä«stenÄ«bā ir indiešu cipari. TādÄ“jādi nav šaubu, ka nākotne piederÄ“s Om.

Novērtē šo rakstu:

0
0