Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau gandrīz gadu enerģētikas uzņēmumi piedzīvo satraukumu, skatoties uzņēmumu peļņas zaudējumu aprēķinā. Satraukums ir nevis bailes, bet gan prieks par uzņēmumu izciliem finanšu rezultātiem. Valsts akciju sabiedrība Latvenergo (attēlā – uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čaksre) varēs pienest valsts kasei rekordlielas dividendes, kas būs iegūtas, sekmīgi darbojoties ierobežota tirgus situācijā.

Tas jau nav noslēpums, ka ar enerģijas avotiem nabadzīgajā apgabalā - Latvijā un Lietuvā - elektrības cenu nosaka Latvenergo piedāvājumi, kas ir balstīti uz gāzes iepirkumu rezultātiem. Varam tikai nojaust, par kādu cenu Latvenergo ir iepircis gāzi TEC vajadzībām, paskatoties Rīgas Siltuma rēķinos.

Visu vasaru Latvenergo ieguva rekordpeļņu, jo bija sistēmas ierobežojumi tirdzniecībai ar Igauniju. Igaunija rekonstruēja līniju no Tartu uz Valmieru, kas samazināja jaudas plūsmu no Igaunijas. Pats brīnišķīgākais ir tas fakts, ka šī līnija tiks rekonstruēta no Latvijas puses vēl divus gadus. Šoreiz to veiks slavenais Augstsprieguma tīkla uzņēmums. Tātad vēl divas vasaras Latvenergo droši varēs diktēt cenu Lietuvas Latvijas reģionā! Tas arī parāda to, cik draudzīgi uzņēmumi realizē starpvalstu projektus!

Protams, Augstsprieguma tīklam ir vienkāršāk segt savus zaudējumus, paaugstinot pārvades tarifu. Bet akcionāram ir augstāki mērķi, jāpapildina valsts kase ar lielākiem ieņēmumiem, lai dāsnāk varētu dalīt pabalstus nākošajiem vēlētājiem.

Peļņas līderis ir jau Latvenergo, kurš darbojas ar lozungu - pārdod mazāk, bet dārgāk! Zaudējot klientūru mājsaimniecību pusē, Sadales tīkls (ST) saņem akcionāru (Latvenergo) uzdevumu pārstrādāt tarifu tā, lai gūtu lielāku peļņu un ierobežotu gribētāju skaitu uzstādīt saules paneļus.

Kur vēl labāka doma - iekasēt par saules saražoto kWh trīskāršus maksājumus! Ražotājs maksā ST par nodoto tīklā enerģiju, tad patērētājs maksā par to pašu kWh par piegādi (īstenībā tas elektrons aizskrien uz kaimiņu mājām, kas atrodas blakus saules stacijai), un tad ražotājs ziemā maksā par atpakaļatdoto kWh. Kopā ST iekasē 3 reizes par 1kWh. Ja tas ir 4 centi, kaut kā var pieciest, bet, ja 23 centi, tad rodas jautājums, vai ir jēga ražot NETO sistēmā?

Papildus ST vēl iekasē mistisku maksājumu - 74EUR par saules paneļu pieslēgšanu tīklam, kaut gan lietotājs ir jau iegādājies pieslēgumu atbilstoši savām vajadzībām 16A vai 25A. Sadales tīklam ir pienākums šo ampēru robežās pārvadīt enerģiju abos virzienos, bet nevis papildus iekasēt saules nodokli! Bet vasarā samazinās sadales un pārvades elektrības daudzums, tāpēc lietderīgi būtu paaugstināt fiksēto maksājumu patērētājiem. Skaista shēma, ja tikai cilvēki nesāktu celt trauksmi.

Šajā gadījumā iedarbojas mehānisms – akcionāri neko nezināja, un abas valdes izstrādāja tarifu patvaļīgi. Pieņemsim, ka tauta tam notic. Tad rezultātā būtu jāatlaiž abas valdes, jo tās nav rīkojušās kā rūpīgs saimnieks un sagatavojušas graujošus ekonomikai tarifus, akcionāram nezinot!

Otrkārt, valdes ir rīkojušās, paklausot akcionāru rīkojumam. Tātad valdes ir darbojušās kā roboti, nesaprotot, kādas sekas ekonomikā varētu izraisīt tik krass enerģijas pārvades un sadales tarifa pieaugums. Izskatās, ka visus šos Latvenergo, Sadales tīkla un Augstsprieguma tīkla (AST) uzņēmumus steidzamības kārtā vajadzētu pārbaudīt Valsts kontrolei! Īstenībā jau SPRK šos tarifus vajadzēja pat nepieņemt, bet, kā jau mēs visi zinām, šāda sastāva regulators pagaidām tikai apstiprina tarifus, īpaši neiedziļinoties kalkulācijā! SPRK lozungs: saskaņo tarifu šodien, rīt varētu būt par vēlu!

Gribas uzdot jautājumu Guntai Jēkabsonei (AST valdes priekšsēdētājai). Kad viņa stājās amatā, viens no paziņojumiem bija - lai nepaaugstinātu tarifus, vajag paaugstināt patēriņu! Vai šāda veida tarifu paaugstināšana palielinās patēriņu? Kādus pasākumus AST veic, lai samazinātu zudumus Kurzemes loka līnijā, kas ir tikai 10% noslogota?

Savukārt Sadales tīkls varētu paskaidrot, kādā veidā pārvada mazās ģenerācijas saražoto elektrību un kāpēc iekasē trīskāršo tarifu par vienu saražoto kWh?

Jautājums Ekonomikas ministrijai - kāda ir plānota saražotā kWh cena topošajos vēja parkos, ko attīstīs Latvenergo un Latvijas Valsts mežu uzņēmums Latvijas vēja parki? Ja viens enerģijas ražotājs dominēs tirgū gan fosilo, gan atjaunojamo resursu elektroenerģijas ražošanā, vai būs sagaidāms elektrības cenas samazinājums?

Pagaidām valsts kapitālsabiedrības valdes risina jautājumus, kas ir saistīti ar skaistuma kopšanu un stilu, kā arī risina jautājumus, kā iepirkt sev vēlamos transportlīdzekļus, izmantojot valsts uzņēmumu resursus, bet enerģētikas neatkarības jautājumu risināšana paliek sekundārs jautājums!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Govs jeb Pļeka uz prostituētās zinātnes

FotoMan ir bijusi tā privilēģija dzīvē redzēt un izprast daudzas parunas un sakāmvārdus, kā arī to rašanās pamatojumu. Tas notika tad, kad ar ģimeni pārcēlāmies uz dzīvi laukos un uzsākām saimniekot. Piemēram, visiem zināmais, nobružātais teiciens “cāļus skaita rudenī” reāli un visai skarbi “atdzīvojās” tad, kad pats sāku turēt vistas, kā arī inkubēt olas.
Lasīt visu...

21

Vēlētos atgādināt ministrei Andai Čakšai par dubulto standartu esamību Izglītības un zinātnes ministrijā

FotoSekojot līdzi Izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas intervijai LTV, kurā tika minēti fakti, ka Daugavpils Universitātes (DU) padomes loceklis ir iesaistīts kriminālprocesā par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem, visai universitātes padomei būtu jāatkāpjas, lai nebojātu augstākās izglītības reputāciju kopumā,
Lasīt visu...

21

Meklējot TAISNĪGUMU, nevis tautā populāro lieko štuku

FotoCienījamās Tautietes! Godājamie Tautieši! Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas LPSR AP deputāti, kuri bija ievēlēti pēc totalitārās valsts PSRS likumiem, PATVAĻĪGI, nesaņemot Latvijas pirmās brīvvalsts un tās likumīgo pilsoņu pilnvarojumu/uzticības mandātu, sev piešķīra LR AP deputātu statusu.
Lasīt visu...

21

Medicīna kā māksla un mākslas medicīna jeb Kultūras ministrijā integrēta veselības politika

FotoTrīs sarunas, kā šā raksta iegansts. 1. Pacietīgi noklausījies manu 15 minūšu uzrunu par to, ka galvenais valdības uzdevums ir veselības jomu integrēt visās politikās – aizsardzībā ar medikamentu rezervēm un sadarbību starp militārajiem un civilajiem mediķiem, izglītībā ar veselības pratības apgūšanu un bērnu sporta nodarbībām ikdienā, labklājībā ar darba nespējas lapu revīziju, zemkopībā ar veselīgu uzturu, ekonomikā ar atbalstu farmācijas rūpniecībai, Saeimas deputāts Viktors Valainis izmanto manas ieelpas brīdi un pajautā – kā es grasos integrēt veselību kultūrā un kultūru veselībā.
Lasīt visu...

21

Aicinām rast risinājumus un nodrošināt Jaunā Rīgas teātra atgriešanos mājās 2023. gadā

FotoMēs, Jaunā Rīgas teātra darbinieki, vēršamies pie valsts izpildvaras un likumdevējvaras augstākajiem pārstāvjiem ar aicinājumu iesaistīties un rast risinājumu bezgalīgajai mūsu teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai, kura, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību.
Lasīt visu...