Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visiem pasaules kariem ir bijis dūmu aizsegs. Pasaules tirgi vienmēr pārdalīti ar kariem. Sabrukušas impērijas un veidojušās jaunas. Uzvarējuši un zaudējuši grandiozi sociāli eksperimenti un ideoloģijas. Kas īsti notiek tagad?

TV produkta patērētāju līmenī vērojam Krievijas iebrukumu Ukrainā, jūtam līdzi, mācāmies nīst oponentus un sekmīgi iznīcinām savu ekonomiku nesaprotamu un irracionālu politisku uzstādījumu vārdā. Jo pat nemēģinām ieskatīties parādības saknē.

Notiekošajam ir vairāki slāņi, kas slēpti pavirša pētnieka skatam.

Pirmais, redzamākais, ir Krievijas iebrukums Ukrainā, kurš pēc visiem parametriem ir proxy karš – Krievija pret kolektīvajiem Rietumiem.

Vērts papētīt, kas šobrīd ir kolektīvie Rietumi un uz ko tie īsti balstās. Kāpēc būtu jākaro divām kapitālistiskām valstīm? Tas noteikti nav par teritoriju un resursiem. Argumenti par drošību ir vērā ņemami, taču šoreiz arī nav noteicošie.

Kolektīvie Rietumi šobrīd ir visa neoliberālā pasaules kārtība, kas izveidojusies Bretonvudas vienošanās rezultātā, tā ir pasaule, kuras labklājība ir atkarīga no biržu spekulantu labsajūtas, dolāru drukas mašīnas, neapvaldītas augļošanas un globālas vardarbības pret tiem, kas tam nepiekrīt.

Vašingtonas konsensa praktiskie principi:

1. Fiskālās disciplīnas nodrošināšana (minimāls budžeta deficīts, lai netiktu radīta lieka nauda)

2. Valsts izdevumu prioritāte veselības aizsardzībā, izglītībā, vides infrastruktūrā (nav zinātnes, kas ir visa pamats)

3. Nodokļu samazināšana (domājot par ārvalstu kompānijām, lai tām nav lieku izdevumu un galvenokārt tajās jomās, kurās darbojas ārvalstu kompānijas)

4. Finanšu tirgus liberalizācija (zemi kredītu procenti)

5. Nacionālās valūtas brīvs apmaiņas kurss (lai nojauktu iekšējo tirgu aizsargājošās monetārās barjeras un radītu papildu priekšrocības ārvalstu kapitālam)

6. Ārējās tirdzniecības liberalizācija (importa preču nodokļa samazināšana)

7. Ārzemju investīciju ierobežojumu atcelšana (ierobežojumu atcelšana ārvalstu kapitālam izmantot vietējos resursus brīvi pēc saviem ieskatiem)

8. Privatizācija (valsts īpašumu izpārdošana pēc iespējas lētāk un ar maksimāli izdevīgākiem nosacījumiem ārvalstniekiem)

9. Ekonomikas deregularizācija (valsts neiejaukšanās, tas ir – valsts un valstī notiekošo procesu atstāšana pašplūsmā un neiejaukšanās ārvalstu korporāciju darbībās, kas atstāj ietekmi uz valstī notiekošajiem procesiem un valsts labklājību)

10. Privātīpašuma aizsardzība (pirmām kārtām – ārvalstniekiem piederoša privātīpašuma aizsardzība)

Vašingtonas konsensa ideoloģiski demagoģiskie principi:

1. Globalizācijas idealizācija un propaganda

2. Demokrātijas vai vēl labāk liberālās demokrātijas prioritāte

3. Ekonomiskās liberalizācijas prioritāte

4. Mīts par tirgus ekonomikas visvarenību

1971. gadā prezidents Niksons atraisīja dolāru no zelta seguma, bet Reigans radīja kārtību, kurā jebkurš sadrukātais dolāru daudzums tika izmantots patēriņa stimulēšanai un privātai kreditēšanai. Un dolāru drukas mašīnas saimnieks FRS - Federālā Rezervju Sistēma - un ar to saistītie banksteru klani kļuva par pasaules resursu saimniekiem. Visa pasaule, atskaitot sociālistisko nometni, bija kļuvusi par viņu īpašumu. Sabrūkot PSRS, visa pasaule kļuva par vienotu kapitālistisko sistēmu.

Tiesa gan, večuks Markss bija brīdinājis par parādību, ka galējas kapitāla koncentrācijas gadījumā jauni tirgi vairs nav pieejami un banku kapitāls pārstāj pelnīt. Un šī ekstensīvā sistēma sāk brukt un apēst pati sevi. Apsveicu, varam vērot teorijas iemiesošanos praksē. Mums garantēti vismaz 20 gadi haosa un asiņu.

Neokoloniālisms.

Palmu ēnā dzīvojošie, labi iedegušie pilsoņi, kuri ar prieku sagaidīja britu un franču koloniālo impēriju galu, pat nemanīja cilpu, kas sažņaudzās ap to kakliem.

Vagaru un plantāciju uzraugu vairs nebija, koloniālisms bija mainījies. Mēģinājumā nokratīt dolāra verdzību gāja bojā valstis un pat Eiropas prezidenti, tika nogalināts Šarls de Golls. Uzvarēja joprojām sankciju noklātā Irāna, tur joprojām nav CB ofisa, un viņi paši drukā savu naudu.

Arī pāris lielvalstis, kas dažādu iemeslu dēļ bija spiestas pakļauties Vašingtonas konsensam, nostiprinājās militāri un sāka meklēt ceļus savas finanšu suverenitātes atgūšanai. Un šīs valstis - Ķīna un Krievija - sagaidīja brīdi, kad esošā valūtas sistēma sāka brukt, lai pieteiktu savu faktisko neatkarību. Naivi bija domāt, ka ar Ķīnas milzīgo cehu mūžīgi varēs norēķināties ar ASV Valsts kases parādzīmēm un Krievijas naftas straumēs konservēt dolāra emisiju.

Antikoloniālais dumpis.

Tā vienkāršos vārdos varētu nosaukt to, ko vērojam šobrīd. Viegli pamanīt, ka Ķīnas un Krievijas ofensīvu klusējot atbalsta Dienvidamerika, Āzija un Āfrika, valstis, kas labprāt redzētu veco kārtību aizejam, bet nebija gatavas individuālai pretestībai savu izmēru un resursu dēļ. Nav iespējams pateikt, vai šajā revolūcijā izdzīvos Krievija un Ķīna, bet izaicinājums ir mests. Un ir pilnīgi skaidrs, ka vecā kārtība nav glābjama un viss mainīsies. Bet jautājums par to, vai šī procesa vērotāji to pārdzīvos, joprojām ir aktuāls.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jaunlatvijas cietais Rieksts

FotoSabiedrībā rezonansi izsaucis Ernesta Rieksta video: “Es ceru, ka Krievijas armija ienāks Latvijā.” “Sprādzienu” izraisīja tieši šis teikums. Pārējo vēstījuma daļu aizņem pašreiz piekoptās politikas kritika un konstatācija, ka Dievzemītē viss pagalam. Delfi gan cenšas Riekstu rečekot, ka citur, t. sk., Krievijā ir vēl sliktāk, taču “reņģēdājiem” no tā vieglāk nepaliek.
Lasīt visu...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

Godātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā...

Foto

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

Paldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus,...

Foto

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

Valdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi,...

Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...