Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nedaudz pastāstīšu, kā uzbūvēta valsts uzņēmumu korporatīvās pārvaldes sistēma, lai piekļuve amatiem būtu pamatā tikai vēlamiem cilvēkiem, šauram lokam.

Pirmā lieta ir tā, ka neatkarīgi no tavas pieredzes konkursos ņem vērā tikai pēdējos 10 pieredzes gadus. Pārējais neskaitās. Ja tu esi vadījis megabanku Ņujorkā, piemēram, bet pēdējos desmit gadus tev ir sava, viena cilvēka konsultāciju firma, tad tu esi … losis. Tu esi tikpat kvalificēts ieņemt amatu Latvijas valsts kapitālsabiedrības vadībā kā tavs kaķis.

Šī prasība ierobežo pretendentu loku. Faktiska priekšrocība tam, kuru kāds kaut kad vadībā jau ir iebīdījis. Un tad paklausīgo šeptmani var viegli uztaisīt par uzvarētāju jaunā konkursā.

Otrā lieta ir prasība, ka esi vadījis „lielu uzņēmumu”. Tātad, ja esi McKinnsey biznesa topkonsultants, uz kādu visādi ielikteņi skatās kā uz dievu, parādi, kā jāveido pārvaldes sistēma, uz valdes amatu valsts kapitālsabiedrībā pretendēt visbiežāk nevari. Tev jau ir tikai maza komanda, varbūt tikai divi. Tu un tava galva.

Ja tu esi zinošs finansists, bet nepietiekoši lielā uzņēmumā, tad tu nevari būt valdes loceklis finanšu jautājumos. Lielākā, bet vienkāršākā uzņēmumā no finanšu skatupunkta raugoties.

Ja esi inovāciju talants, tad nevari ieņemt jaunizveidotu amatu valsts kapitālsabiedrībā. Jo esi talants, bet „lielu” uzņēmumu vadījis neesi. Atkal jau - sistēma veidota tā, lai ierobežotu iespēju kādam patraucēt ielikteņa amatu.

Jo ir šis formālais „liels” kritērijs, kas praksē nereti ir nebūtisks. Tiek pamatots ar ekstrēmo galējību, ka no puķubodes uzreiz nevar vadīt Latvenergo. Izņemot politikā, protams. Jebkura ķēkša spēj vadīt valsti (teica Ļeņins. un šī ideja tiek plaši izmantota, dominē Latvijā).

Latvija ir maza. Lielie uzņēmumi, tie, kurus par tādiem uzskata konkursos… daudzi no tiem pieder valstij. Jā, ir arī lieli un veiksmīgi privātie, bet no tādiem plūsma uz valsts uzņēmumu valdēm ir mazskaitlīga.

Tāpēc sistēma nodrošina, ka vieni un tie paši ielikteņi rotē no vienas vietas uz otru. Līdzīgi kā universāli ministri. Kā Muciņš mežu padomē un slimnīcas valdē. Sistēma veidota pēc influencera Andra Grafa (attēlā) popularizētas sistēmas. Lai neapdraudētu siles dalībniekus. Un tad atliek „mazliet” piekoriģēt atlases komisijas sastāvu, un tu vari ielikt amatā jebkuru no pastāvīgiem siles dalībniekiem.

Pārpublicēts no Twitter

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...