Šīgada Nobela prēmija ekonomikā: to piešķīra par atbildi uz jautājumu “Vai Latvija ir neizdevusies valsts”
Guntars Vītols11.11.2024.
Komentāri (0)
Ir tāda grāmata “Why nations fail”, - iesaku izlasīt, tās autori ir ekonomisti, kuri saņēma šīgada nobeli un tieši par augstāk uzdoto jautājumu. Kāpēc Meksika ir neveiksmīgāka par ASV, piemēram? Kāpēc Latīņamerika ir tādā tūtē?
Atbilde nav - sliktāki cilvēki, dumjāki cilvēki, relatīvā nabadzība, klimatiskie apstākļi, masoņi, sorosi un sazvērestība. Atbilde ir tas, kāda ir izveidota „sistēma”, vēlēšanu un ierēdnieciskā, citas. Angliski - institutions, institutions, institutions.
Ja sistēma izveidota neveiksmīgi, tad amatos nonāk - es izteikšos politkorekti komplimentāri un pacilājoši - salašņas, un rezultāts ir predeterminēts. Klimats it kā… man patīk, bet robežsētu tāpat būvē 10 gadus.
Piemēram, kāpēc bija iespējams „sarunāt” prezidentu, satiekoties pāris cilvēkiem ne zoodārzā. Atbilde ir - konkrētas sistēmiskas nepilnības. Ir arī citas problēmas. Piemēram, mums likumdevējs ir saplūdis ar izpildvaru un idejiski - Saeima šobrīd nav vajadzīga vispār. Koalīcija tāpat nobalsos par dajebko, bet varētu iztikt ar pāris cilvēkiem - priekš kam tur tie 51? Ievēlēja, sadalīja amatus, un lai iet mājās. Priekš kam tērēt naudu algai? Un otrādi. Priekš kam opozīcija, ja tās priekšlikumus tāpat praktiski neņem vērā.
Tad ko pārmest Progresīvajiem, ka tie neiet tikties ar deputātiem? Tas jau neko nemaina, Progresīvie vienkārši ciniski to pasaka sabiedrībai. Viņi ir ciniski kropļi, rīkojas atbilstoši savai dabai.
Institutions, intitutions, institutions. Ja sistēma izveidota kropla, tad mēs dabūjam kropļus. Tik vienkārši. Risinājums ir tikai un vienīgi mainīt sistēmu. Uz kādu? Man ir konkrēti priekšlikumi, bet jādomā būs visiem. Tas nav tā, ka izmaini vienu lietu un viss nostāsies uz pareizām sliedēm.