Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man vajag atteikties no Triju Zvaigžņu ordeņa, citādi es nespēšu būt objektīvs pret valsts prezidentu. Tāds vēstījums šad un tad parādās manā lentē sociālajos tīklos. Pirms pāris gadiem Ordeņa kapituls nolēma piešķirt augstāko valsts apbalvojumu mediju cunftes pārstāvjiem, izvēloties pa diviem žurnālistiem no dažādu jomu plašsaziņas līdzekļiem. Es biju viens no tiem. Toreiz neviens no mums neatteicās. Vai vajadzēja?

Jautājums ir vietā. Tagad, kad vairāki novērtētie ir atteikušies no saviem apbalvojumiem, viņu vēstījums, neapšaubāmi, ir pievērsis sabiedrības uzmanību. Daudzi to ir novērtējuši vairāk nekā sākotnēji paredzēto atzinību. Noteikti ir vērts reizēm pateikt "nē". Bet kas gan būtu tas vēstījums, ko es pasacītu, ja paziņotu, ka atsakos no piešķirtā ordeņa?

Es jau tagad dzirdu, kā kādi saka: vai tu tiešām nesaproti? Pieņemot ordeni no valsts varas, tu vairs nevari būt objektīvs pret devēju! Tu taču būsi Egilam Levitam mūžīgi pateicīgs! Tev vairs nevarēs uzticēties! Kā gan tu varēsi būt kritisks pret viņu, ja viņš tevi ir šādi uzpircis?!

To dzirdot, es patiesi priecājos par jautājumu un diskusijas būtību. Es ar lielāko gandarījumu atteiktos no jebkuras atzinības un apbalvojuma (jāpiebilst, ka man mājās ir dažādi apbalvojumi, tajā skaitā Cicerona balva, ko piešķīra Latvijas Zinātņu akadēmija), ja vien varētu pagriezt šo jautājumu tajā virzienā, kas patiešām Latvijā ir aktuāls.

Manuprāt, veselīga sabiedrība grib un spēj pateikt viens otram paldies.

Vispirms atkāpei. Es uz atzinībām un apbalvojumiem raugos samērā... nu, kā lai to labāk pasaka: nezinu, vai vārds "pieticīgi" ir vietā. Manuprāt, tā ir paldies pateikšana. Tur nav nekāda cita ieguvuma. Par šiem ordeņiem vai apbalvojumiem neviens naudu nedod, ceļojumos nesūta un nekādus citus bonusus nepiešķir. Un tas ir pareizi. Kāds (šajā gadījumā Ordeņa kapituls) ir gribējis pateikt paldies par līdz šim darīto, novērtējot žurnālistikas lomu Latvijā.

Manuprāt, veselīga sabiedrība grib un spēj pateikt viens otram paldies. Ir tik daudz negatīvā apkārt, turklāt žurnālisti neizbēgami pastāvīgi dzīvo negatīvā informācijas laukā, tā ir mūsu darba sastāvdaļa. Un ir svarīgi to līdzsvarot ar pozitīvo. Tāpēc es priecājos, kad pats varu kādam pateikt paldies, un mācos uzklausīt "paldies" arī tad, kad to saka man (atzīšos, reizēm jūtos neērti, bet cenšos tam tikt pāri).

Bet Latvijā žurnālistika patiešām saskaras ar lielu problēmu. Runa ir nevis par pateicību, bet par samaksu. Es nevaru spriest par komercmedijos strādājošajiem, lai par saviem ētiskajiem izaicinājumiem viņi runā paši. Taču es strādāju sabiedriskajā medijā, un, ja nu ir kāds patiešām ētiskas dabas izaicinājums, tā ir mana alga. Tā gan ir atkarīga no politiķu labvēlības. Viņi katru gadu lemj, vai un cik man maksāt. Un par to diemžēl mēs runājam pārāk maz.

Es sabiedriskajos medijos strādāju jau vairāk nekā 30 gadus. Ienācu Latvijas Radio laikā, kad tas pārgāja no valsts uz sabiedriskā medija pārvaldības principiem. Toreiz visu pārējo izdevās atrisināt, bet finansējuma avotu ne. Atceros, 90. gados sacīja, ka tas ir pārejas posms – Latvija ir nabadzīga, tikko atguvusi neatkarību, pamazām visu atrisināsim. Taču laiks gāja, pamazām visu piemirsa. Pirmo reizi asāk to izjutu pirms gadiem septiņiem, kad Eiropā sākās migrācijas krīze.

Taču pandēmijas laikā tas jau kļuva ļoti aktuāli. Ne tikai parasto klausītāju, pat neapmierināto opozīcijas politiķu mutē populārs kļuva vecais apzīmējums – valsts radio. Ar ļoti skaidru vēstījumu aicinot mūs neklausīties vai neuzticēties mūsu darbam – jo mēs taču strādājam valdošās koalīcijas labā! Kas maksā, tas pasūta mūziku! Un visi tie, kam tas ir izdevīgi vai kam mēs esam uzkāpuši uz varžacīm, šo vēstījumu aktīvi popularizēja. Ko es esmu varējis iebilst?

90. gadu otrajā pusē man nācās aiziet no darba Latvijas TV, jo mans priekšnieks nespēja (vai negribēja) stāvēt pretī politiskajam spiedienam. Labi atceros tās sajūtas, kad viņš ienāca montāžas telpā un teica: steidzami jāmaina ieraksts, jo man ir pavēle no šīs dienas neļaut Tomsonam iziet ēterā.

Protams, ka es iebilstu. Nav tā, ka Latvijā nebūtu izveidots amortizācijas slānis, kas pasargā žurnālistus no tiešas politiskas iejaukšanās. Taču šobrīd tas lielā mērā ir atkarīgs no cilvēkiem, kas šo slāni sargā. To ir viegli noārdīt. Pietiek vienā (politiķu) vai otrā (mediju pārvaldības) pusē nonākt ieinteresētiem cilvēkiem, lai viss mainītos. Esmu to jau piedzīvojis. 90. gadu otrajā pusē man nācās aiziet no darba Latvijas TV, jo mans priekšnieks nespēja (vai negribēja) stāvēt pretī politiskajam spiedienam. Labi atceros tās sajūtas, kad viņš ienāca montāžas telpā un teica: steidzami jāmaina ieraksts, jo man ir pavēle no šīs dienas neļaut Tomsonam iziet ēterā. Es tikai nojaušu, kas aiz tā visa stāvēja, bet aizkulises nekad neuzzināju.

Šobrīd politiķi nespēj ietekmēt žurnālistu darbu. Tiešā veidā (vismaz attiecībā uz mani) viņi to pat necenšas darīt. Taču tas nenozīmē, ka situācija nevar mainīties. Interesanti, ka tie paši politiķi, kas, opozīcijā esot, ir dēvējuši mūs par valsts radio un televīziju, apsūdzot valdošās koalīcijas apkalpošanā, paši, nonākot pie varas, maina savu retoriku. Jo, esot pie varas, pašreizējā kārtība ir izdevīga un saprotama. Pat ja viņiem nav vēlmes ietekmēt žurnālistu darbu, viņi neredz nepieciešamību ko mainīt līdzšinējā radio un televīzijas finansēšanas modelī. Tas šķiet pārāk riskanti. Vairums nesaprot, kāpēc daudzās rietumvalstīs ir izveidots neatkarīgs sabiedrisko mediju finansēšanas modelis, kurš nav atkarīgs no ikgadējās politiskās lemšanas par budžetu. Mums taču viss darbojas! Kāpēc mainīt to, kas pašiem šķiet labs?

Jā, šobrīd amortizācijas siets ir tāds, ka es ar partiju politiskajām vēlmēm varu nerēķināties, bet nav nekādu garantiju, kas notiks jau pēc gada.

Kad publiskajā telpā parādījās diskusijas par to, vai man vajadzēja pieņemt Triju Zvaigžņu ordeni, es kaut kādā mērā par to priecājos. Tas nozīmē, ka cilvēkiem rūp žurnālistu darbs un viņu ētika. Ja neinteresētu, viņi par to nerunātu. Tikai tā nav diskusija par patiešām būtisko. Kas gan mūs, žurnālistus, var padarīt atkarīgus – tie, kas vienreiz dzīvē pasaka paldies, vai tie, kas katru gadu lemj, cik daudz samaksāt par darbu? Jā, šobrīd amortizācijas siets ir tāds, ka es ar partiju politiskajām vēlmēm varu nerēķināties, bet nav nekādu garantiju, kas notiks jau pēc gada.

Pašlaik politiskajā dienaskārtībā ir nonācis jautājums par Latvijas Radio un Latvijas TV apvienošanu. Es pret šo procesu izturos, cik nu iespējams, neitrāli. Jebkura reorganizācija dod gan ieguvumus, gan riskus. Ja 1998. gadā nebūtu divu atsevišķu sabiedrisko mediju, es nezinu, kur es šobrīd strādātu. Toreiz man bija iespēja atgriezties radio. Ja mēs uzņemamies risku apvienot divus medijus vienā, tad ārkārtīgi svarīgi ir likvidēt jebkādas sviras, kā politiķi varētu ietekmēt šo mediju. Ikgadējā politiķu lemšana par medija budžetu ir šāda svira. Tuvākajos mēnešos īpašā darba grupā spriedīs par apvienota medija finansēšanas modeli. Šis ir īstais brīdis saprast, kāpēc tik daudzās demokrātiskajās Eiropas valstīs sabiedrisko mediju finanses nav atkarīgas no ikgadējiem politiķu lēmumiem.

Tas ir jautājums arī par sabiedrības uzticību. Protams, uzticēšanās ir atkarīga no daudz un dažādiem faktoriem. Arī žurnālistiem ir svarīgi būt paškritiskiem. Tomēr arguments par mūsu algām ir būtisks. Ja mēs spēsim to atrisināt, tad varam diskutēt par pateicības izteikšanu jeb apbalvojumiem. Kā jau minēju, ar prieku atteikšos no jebkura sava darba novērtējuma, lai tikai vairotu uzticēšanos profesionālai, brīvai un neatkarīgai žurnālistikai.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jaunlatvijas cietais Rieksts

FotoSabiedrībā rezonansi izsaucis Ernesta Rieksta video: “Es ceru, ka Krievijas armija ienāks Latvijā.” “Sprādzienu” izraisīja tieši šis teikums. Pārējo vēstījuma daļu aizņem pašreiz piekoptās politikas kritika un konstatācija, ka Dievzemītē viss pagalam. Delfi gan cenšas Riekstu rečekot, ka citur, t. sk., Krievijā ir vēl sliktāk, taču “reņģēdājiem” no tā vieglāk nepaliek.
Lasīt visu...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

Godātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā...

Foto

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

Paldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus,...

Foto

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

Valdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi,...

Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...