Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tukuma rajona prokuratÅ«ra, vietÄ“jās policijas vadÄ«ba un citas amatpersonas — itin visi kaut kādā veidā guvuši labumu no shÄ“mas, kurā no VienotÄ«bas Ä£enerālsekretāra Arta Kampara firmas Ronis telpas iznomājusi toreiz VienotÄ«bas un tās satelÄ«tu kontrolÄ“tā pilsÄ“tas dome.

Turpinoties informācijas gÅ«zmai, kas šomÄ“nes nākusi klajā attiecÄ«bā uz Tukuma domes bijušo vadÄ«tāju “darÄ«jumiem” ar politiski saistÄ«tām personām, šonedēļ atklātÄ«bā parādÄ«jies lÄ«gums par prokuratÅ«ras telpu apsargāšanu, kas ļauj ieraudzÄ«t, kādā veidā labumu guvuši arÄ« visi trÄ«s galvenie Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieki, lai viņi nebÅ«tu ieinteresÄ“ti rosināt kriminālprocesus par shÄ“mām.

Jau rakstÄ«ts, ka kopš 2008. gada Tukuma dome nomā telpas bibliotÄ“kai, kaut gan tai pirms tam bija lÄ«dzÄ«gas telpas kvartāla otrā galā. LÄ“mumu par to, ka bibliotÄ“kai obligāti vajadzÄ«gas jaunas telpas un ka tās jānomā konkrÄ“ti no VienotÄ«bas Ä£enerālsekretāra firmas, pieņēma toreizÄ“jā VienotÄ«bas vadÄ«tā Tukuma domes koalÄ«cija, ieskaitot vietÄ“jo partiju Tukuma pilsÄ“tai un novadam, kura arÄ« šobrÄ«d ietilpst Jaunajā VienotÄ«bā un kuras lÄ«deris Juris Šulcs, bijušais mÄ“rs, Saeimas deputāts un plaši pazÄ«stams komunists no astoņdesmito gadu sākuma, vÄ“l tagad ir Jaunās VienotÄ«bas valdes loceklis.

Pirms pusgada šÄ«s partijas Tukuma domÄ“ beidzot nokļuva opozÄ«cijā, kad gada izskaņā no mÄ“ra amata pats atkāpās Ä’riks Lukmans, bet vÄ“l iepriekš “par shÄ“mu lobÄ“šanu” tika izbalsots vicemÄ“rs Aivars Volfs. Dome tagad oficiāli ziņo: “Nomas maksa mÄ“nesÄ« sastāda 10 999,48 EUR, bet gadā ap 132 000 EUR. Dome šajā laika periodā nekad nav kavÄ“jusi nomas maksu un komunālos maksājumus.”

Gadu gaitā samaksāts vairāk nekā pusotrs miljons eiro, un tam papildus no tās pašas A. Kampara firmas tiek Ä«rÄ“ti vÄ“l 300 kvadrātmetri. ApjomÄ«gā trÄ«sstāvu Ä“ka pašÄ izcilākajā Tukuma vietā (starp domi, tirgu un Raiņa Ä£imnāziju) bija uzbÅ«vÄ“ta jau padomju gados kā kinoteātris, no deviņdesmito beigām pÄ“c rekonstrukcijas tajā vakaros darbojās klubs Grands, bet pārÄ“jā laikā turpinājās kinoseansi. LÄ«dz ar to A. Kamparam nebija jāinvestÄ“ miljoni, lai no nulles uzbÅ«vÄ“tu jaunu Ä“ku — atlika veikt vienÄ«gi jau esoša objekta ātru pārbÅ«vi.

ShÄ“mas sākumpunkts atrodams 2009. gada reÄ£ionālajā reformā. Gatavojoties tai, Tukuma rajona centrālā bibliotÄ“ka, kas pirms tam bija pakļauta rajona padomei, tika nodota pilsÄ“tas rÄ«cÄ«bā, jo rajona padomes kā institÅ«cijas tika likvidÄ“tas. LÄ«dz ar to Tukuma dome varÄ“ja pārvākties uz bijušo rajona padomes Ä“ku, kas astoņdesmito gadu beigās tika uzbÅ«vÄ“ta kā “kompartijas māja” (Komunistiskās partijas aÄ£itatoru, sekretāru un instruktoru vietÄ“jā centrāle), pārceļot bibliotÄ“ku no iepriekšÄ“jām telpām uz A. Kampara firmai piederošo Ä«pašumu, par ko dome sāka maksāt 90 tÅ«kstošus latu gadā.

Savukārt, lai Tukuma rajona prokuratÅ«ru netieši pamudinātu pievÄ“rt acis uz shÄ“mām, kas saistÄ«tas ar VienotÄ«bu, vietÄ“jo reÄ£ionālo partiju un SIA Ronis, prokuroriem tika piedāvāts ievākties bijušajā domes Ä“kā Pils ielā 18, kur bija daudz labākas un komfortablākas darba telpas nekā pirms tam izmantotās. SolÄ«ijums drÄ«z vien tika arÄ« piepildÄ«ts, kaut arÄ« pašvaldÄ«bai nav pienākums nodrošināt telpas prokuratÅ«rai, tiesām, Valsts policijai, robežsardzei, armijai, Zemessardzei utt. — tās visas ir valsts struktÅ«ras, kuru finansÄ“šanu un apgādi ar materiālajiem resursiem nodrošina no valsts budžeta.

ProkuratÅ«rai tagad bija pamests “kauls”, lai tā aizvÄ“rtu acis un neuzdotu iestādÄ“m, domei un to darbiniekiem sniegt paskaidrojumus, lai nevirzÄ«tu lietas uz tiesu. TomÄ“r vÄ“l palika vietÄ“jais Tukuma policijas iecirknis, kura izmeklÄ“tāji varÄ“ja pÄ“c savas iniciatÄ«vas, neprasot norādÄ«jumus no vietÄ“jās prokuratÅ«ras, ierosināt ja ne kriminālprocesu, tad iesākumam vismaz resorisko pārbaudi.

Lai nodrošinātu to, ka arÄ« Tukuma policistiem nerodas interese veikt procesuālās darbÄ«bas, ar laiku tika parakstÄ«ts lÄ«gums par apsardzes pakalpojumu sniegšanu prokuratÅ«ras jaunajās telpās Pils ielā 18, un šis apsardzes lÄ«gums tika nevienam citam kā SIA VP Apsardze — vietÄ“jai apsardzes firmiņai, kas pieder vienādās daļās Mārim TrÄ“dem (KārtÄ«bas policijas priekšnieks Tukumā), Sandrim Stemperam (vietÄ“jās Kriminālpolicijas priekšnieks) un Janekam Baham (visa Tukuma iecirkņa priekšnieks). LÄ«dz ar to jebkurš vietÄ“jais policists, kurš varÄ“tu gribÄ“t izmeklÄ“t minÄ“tos darÄ«jumus, tādā vai citādā veidā bÅ«tu pakļauts VP Apsardzes Ä«pašniekiem un patiesā labuma guvÄ“jiem.

Pats lÄ«gums ticis sastādÄ«ts tā, lai nebÅ«tu skaidrs, cik tad Ä«sti mÄ“nesÄ« vai gadā prokuratÅ«rai VP Apsardzes pakalpojumi izmaksājuši: lÄ«gumā nav minÄ“ta konkrÄ“ta summa, tikai noteikts, ka fiziskā apsardze izmaksāšot 4 eiro stundā. Tā kā nav noteikts, cik stundas šÄ« apsardze jāveic, kādās dienās un vai gadÄ«jumā apsardzÄ“ nesēž vairāki apsargi vienlaikus, tad mÄ“nesÄ« VP Apsardzes guvums no Tukuma prokuratÅ«ras apsargāšanas varÄ“tu bÅ«t bijis no dažiem desmitiem eiro lÄ«dz 5760 eiro gadÄ«jumā, ja visu laiku uz vietas atradušies divi apsargi.

Patieso summu noskaidrot šobrÄ«d nav iespÄ“jams, tomÄ“r no M. TrÄ“des, J. Baha un S. Stempera valsts amatpersonu deklarācijām redzams, ka viņi no VP Apsardzes gadā saņēmuši lÄ«dz pat 12 tÅ«kstošiem eiro lielas dividendes (kas sapelnÄ«tas, protams, pa dažādu objektu apsardzi reizÄ“, ne tikai Tukuma prokuratÅ«ras apsargāšanu).

SaistÄ«bā ar šo shÄ“mu atklāšanos šonedēļ četrām dažādām uzraugošajām institÅ«cijām nosÅ«tÄ«ti iesniegumi — pÄ“c atbilžu saņemšanas jauniegÅ«to informāciju publicÄ“sim.

Iepriekš par šo tÄ“mu:

https://www.pietiek.com/raksti/kampara_tumbockas_darijuma_labumu_guvusi_ari_visa_tukuma_prokuratura_reize

Novērtē šo rakstu:

0
0