Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau vairākas nedēļas Vecrīgas politiskajos kuluāros virmo sarunas par topošo valsts prezidentu, kuras īpaši aktuālas kļuva pēc Egila Levita atteikšanās kandidēt. Neviens no pašlaik izvirzītajiem kandidātiem, šķiet, nesaņems Saeimas vairākuma atbalstu 31. maijā paredzētajās vēlēšanās, un politikas burvju mākslinieki no cepures vilks ārā nākamos kandidātus https://pietiek.com/raksti/vai_istie_prezidenta_amata_kandidati_ir_murniece,_zile_un_simanovics/ .

Vai šie pagaidām grūti pamanāmie politiskie manevri ir svarīgi Latvijas nākotnei? Tiek taču apgalvots, ka Latvijas valsts prezidentam ir vairāk reprezentatīva funkcija, proti, uzstāties ar runām svētku reizēs, tikties ar citu valstu vadītājiem, akreditēt diplomātus, divreiz gadā pasniegt ordeņus un apžēlot ieslodzītos, tātad viņš tikai skaitās valsts augstākā amatpersona bez reālas varas.

Patiesībā tomēr valsts prezidentam ir iespējas ietekmēt iekšpolitikas procesus, gan nominējot topošās valdības vadītājus, gan pasakot kādu tik stipru vārdu esošajam premjeram, ka tas, iznākot no prezidenta kabineta, tūlīt iesniedz savu demisijas rakstu, - lai atceramies Andra Bērziņa un Valda Dombrovska sarunu 2013. gada 27. novembrī https://www.diena.lv/atslegvards/dombrovska-demisija. Prezidents vada Nacionālās drošības padomi, tādējādi viņam ir pakļauti visi Latvijas speciālie dienesti. Valsts prezidents pēc ievēlēšanas četrus gadus ir faktiski neaizskarams un nevadāms, un tādējādi ar dažādu iniciatīvu un publisku paziņojumu palīdzību viņam ir visplašākās iespējas ietekmēt sabiedrisko viedokli četru gadu garumā.

Šo aspektu dēļ Saeimā ievēlētie politiskie spēki ļoti uzmanīgi vērtē topošā prezidenta kandidatūru, un valsts prezidenta postenis vienmēr ir bijis politiskās tirgošanās objekts. To, kā Latvijā notiek politisko interešu “bīdīšana”, vislabāk savā 2006. gadā publiskotajā telefona sarunā formulēja Germans Milušs un Andris Šķēle, proti, Latvijas politiskajiem spēkiem ir tikai divas alternatīvas amatpersonu izvēlē:“vai nu balsojam par savējo, vai par lielāko kretīnu http://zagarins.net/sveiks/2006/Jurmalgeitas_sarunas.htm. Aiz cieņas pret Valsts prezidenta institūciju pārdēvēsim šo cinisko formulējumu un teiksim, ka visās Latvijas prezidenta vēlēšanās ir ticis ievēlēts vai nu “savējais”, vai “mazākais ļaunums”.

Andris Bērziņš, Raimonds Vējonis un Egils Levits bija vai nu ar formālu vai neformālu partejisko piederību, viņus virzošās partijas acīmredzot bija pratušas partneriem ietirgot savas ietekmes eventuālo palielināšanos, un šie kandidāti tika ievēlēti ar tajā brīdī valdošās koalīcijas politiķu balsīm. Divas prezidentu vēlēšanas ir bijušas tādas, ka neviens no izvirzītajiem “savējiem” kandidātiem nav apmierinājis citas partijas, un ir izvēlēts “mazākais ļaunums”. Pirmā tāda reize bija 1999. gadā, kad Latvijas politiķiem bija apnikusi ilgstošā Latvijas Ceļa hegemonija un šīs partijas virzītais prezidenta kandidāts Anatolijs Gorbunovs diezgan pārsteidzoši netika ievēlēts. Pēc garām vēlēšanu cīņām visi piedāvātie kandidāti bija izbalsoti, un tad Juris Bojārs Saeimas zālē ieveda līdz tam maz pazīstamu profesori no Kanādas. Politiskie spēki ātri pārliecinājās, ka Vaira Vīķe-Freiberga nav nevienas partijas virzīta, un viņa kā “mazākais ļaunums” tika ievēlēta diezgan lielā vienprātībā https://www.lsm.lv/vienmer-prezidente/raksts/vikes-freibergas-ievelesana-ja-tiktu-lidz-pirmdienai-tad-butu-nopirkta-ta-prezidentura .

Savā ziņā līdzīgs scenārijs atkārtojās pēc astoņiem gadiem, - atkal neviens partejiskais kandidāts nebija labs visiem, un politiskā kliķe, sapulcējusies Zooloģiskajā dārzā, pašiem sev un arī dakterim Valdim Zatleram par pārsteigumu saprata, ka tieši viņš ir “mazākais ļaunums”. Jau pēc 24 stundām pārsteigtais Dr. Zatlers bija piekritis iesaistīties politiskajā spēlē, un Saeimas balsošanas mašīna paveica savu, neskatoties uz publikas iebildumiem par “aplokšņu algu” skandālu un implantu iepirkumu krimināllietu https://providus.lv/raksti/zoo-kompromiss-varda-zatlers/.

Pašlaik situācija ir līdzīga. Attiecības koalīcijas partiju starpā ir nokaitētas, nevienu no izvirzītajiem “savējiem” kandidātiem ietirgot nav iespējams, pirmā prezidenta vēlēšanu kārta visticamāk beigsies bez rezultātiem, un jau drīz kā trusis no cilindra var tikt izvilkts jauns bezpartejisks kandidāts. Šī būtu iespēja par valsts augstāko amatpersonu kļūt uzņēmējam Mārim Simanovičam https://pietiek.com/raksti/vai_istie_prezidenta_amata_kandidati_ir_murniece,_zile_un_simanovics/, kurš šim uznācienam slepeni tiek gatavots jau vairākus gadus.

Ārēji viņam piemīt visas “mazākā ļaunuma” pazīmes: nekad nav bijis nevienā partijā, publiski nav izrādījis interesi par politiku, sabiedrisko attiecību profesionāļi viņam radījuši izcili veiksmīga uzņēmēja tēlu, viņš ir miljonārs, tātad it kā materiāli patstāvīgs un neuzpērkams. Izskatās Simanovičs labi, publiski runāt prot gan latviski, gan angliski, ir Latvijas patriots, zemessargs, lielisks ģimenes cilvēks ar četriem bērniem. Kā ķirsītis uz tortes vēl jāpiemin Triju Zvaigžņu ordenis, kuru savam eventuālajam pēctecim piešķīra pašreizējais valsts prezidents Egils Levits https://pietiek.com/raksti/levita_apordenotais_bledis_simanovics_shemo_atkal/. Liekas, ka te jau nebūtu pat nepieciešama šīs kandidatūras apspriešana Zooloģiskajā dārzā, tik lielisks ir pēkšņi pie politikas debesīm parādījies personāžs.

Vienotība droši vien nodomātu, ka gan jau varēs lietas sarunāt ar savu ilggadējo sponsoru https://pietiek.com/raksti/vienotibas_sanemtie_ziedojumi_ir_vismaz_tikpat_aizdomigi_ka_latvijas_attistibai/, tāpat priecīgi būtu ZZS, kuru dāsns ziedotājs ir bijis pensionārs Jānis Simanovičs – Māra tēvs. Gan jau polittehnologi ir ierēķinājuši, ka tās shēmas, ko uzņēmējs savā dzīvē ir nemitīgi realizējis un par kurām raksta portāls http://www.simanovicsshēmo.com/www.simanovicsshemo.com, pēc ievēlēšanas aizmirsīsies tikpat ātri kā savulaik Valda Zatlera nesmukumi.

Tomēr, ja par prezidenta kandidātu tiks virzīts Māris Simanovičs, tad šis gadījums ļoti būtiski atšķirsies no abām iepriekšējām vēlēšanām, kurās tika balsots par “mazāko ļaunumu”. Tajās iesaistītie cilvēki, kuri vēlāk kļuva par prezidentiem, bija nejauši izvēlēti, tāli no Latvijas lielajiem politiski ekonomiskajiem notikumiem, un tādēļ tie patiešām bija “mazākais ļaunums” visiem politiskajiem spēkiem. Savukārt Simanoviča gatavošana augstākajam valsts amatam nav nejauša, – kā redzams no pievienotā Simanoviča it kā pa jokam atstātā ieraksta Itālijas restorāna viesu grāmatā, šī afēra ir uzsākta 2016. gadā, vienlaicīgi ar Rīgas atkritumu monopolizācijas afēru, un, kamēr citiem politiskajiem spēkiem Māris Simanovičs var šķist kā “mazākais ļaunums”, Andrim Šķēlem un ar viņu saistītajiem politiķiem šis kandidāts ir cauri un cauri “savējais”.

No Andra Šķēles un Aināra Šlesera viedokļa, protams, būtu lieliski, ja visi politiķi noticētu, ka Māris Simanovičs ir pie politikas debesīm uzradies tikpat nejauši kā savulaik Valdis Zatlers vai Vaira Vīķe-Freiberga un ir patiess “mazākais ļaunums”, - tad viņa ievēlēšanai varētu pat pietikt ar “gaišo spēku” balsīm. Ja nu tomēr kaut kas misējas un “latvisko partiju” deputātu balsu pietrūkst, tad izšķirošā balsojuma kārtā 20 prokremlisko deputātu partiju balsis vienmēr būs gatavībā pabeigt Māra Simanoviča un Andra Šķēles projektu, kas tika uzsākts pirms septiņiem gadiem.

Raudzīsimies, kā attīstīsies notikumi tuvāko dienu laikā, - ja tiešām neviens no pašlaik izvirzītajiem kandidātiem netiks ievēlēts 31. maijā un ja par valsts prezidenta amata kandidātu tiks izvirzīts Māris Simanovičs, mēs iepazīstināsim lasītājus ar līdz šim lielāko politiski ekonomisko afēru Latvijas vēsturē – 700 miljonu blēdību ar nosaukumu “Tīrīga”, kuras arhitekts bija Andris Šķēle, bet viens no čaklākajiem izpildītājiem – Māris Simanovičs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

FotoPirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu ciešanām un nepieciešamību atbrīvoties no Krievijas ietekmes, pretī Krievijas valsts simboliem. Piketa dalībniekiem nebija šaubu par to, ka vairāk nekā pusotru gadu pēc pilna apmēra kara sākuma Ukrainā un gadu pēc okupekļa nojaukšanas Pārdaugavā "Maskavas nama" atrašanās Rīgā ir spilgts simbols arvien neatrisinātajai cīņai par Latvijas ģeopolitisko kursu un mūsu pašu interesēm savā valstī.
Lasīt visu...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...

Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienšošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, mēs uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas Reģionu apvienības apvienotā saraksta Ventspils pilsētas pašvaldības...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...