Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Būdams cilvēks, kas nekad mūžā nav pat “parasto” cigareti izsmēķējis, vēl jo mazāk jebko saprotu no kaņepes saturošiem produktiem. Tieši tāpēc laiks nevis spriest par tēmu no paša neesošās pieredzes, bet izvirzīt citur pasaulē iegūtajos datos balstītu viedokli.

Kopš Urugvaja kā pirmā valsts pasaulē pilnībā legalizējusi kaņepes, pagājuši vairāk nekā 10 gadi. Redzams, ka Urugvaja kā bija, tā ir viena no ekonomiski attīstītākajām Dienvidamerikas valstīm. Ekonomika aug, valsts parāds mazinājies, nodarbinātība un algas pieaug, tāpat dalība arodbiedrībās un citās pilsoniskajās struktūrās. Noziedzība maza, politikā mierīgas debates, nevis populistu raušanās pie varas. (Atšķirībā no tādām attiecīgā reģiona valstīm kā Argentīna, Brazīlija, Peru — nemaz jau nerunājot par Venecuēlu un Kolumbiju.)

Eiropā dažās legalizējušajās valstīs Indijas kaņepju produktiem ir dažādas likumīguma pakāpes, taču visas šīs valstis vieno fakts, ka tās ir ekonomiski attīstītākas nekā Latvija: piemēram, Nīderlande, Čehija, Vācija, Malta, Luksemburga. Citur pasaulē — kanādiešu lēmums pilnībā legalizēt un dekriminalizēt deva paraugu amerikāņiem, kur štats pēc štata veic atbilstošas izmaiņas vietējās likumdošanās. Pavisam vairāk nekā 45 valstīs kaņepes ir legālas ārstnieciskiem nolūkiem.

Ņemot vērā, ka ir valstis, kurās pieredze ar pilnīgu vai daļēju legalizāciju sniedzas jau 5 un pat 10 gadu garumā, ir jāsecina, ka tur dzīve gājusi uz priekšu un augšu — kā ekonomiski, tā sabiedriski. Protams, tam nav jāmeklē obligāta korelācija ar atslābinošo vai stimulējošo kaņepju elementu lietošanu (ekonomiku nevar automātiski pacelt ar šādu vienu lēmumu), taču šie secinājumi viennozīmīgi apgāž izteikumus, ka legalizācija nodarīšot šīm sabiedrībām kaitējumu. Izrādās, ka noticis pretējais.

Savukārt, ja mēs paskatāmies, kādās valstīs par kaņepju audzēšanu un lietošanu soda vai pat iesloga, tās visas ir vai nu mazāk attīstītas, vai neslēpti diktatūriskas valstis: Afganistāna, komunistiskā Ķīna, Kuba, Eritreja, Etiopija, Krievija, Saūda Arābija utt.

Tā kā mums tagad ir iespēja salīdzināt dažādās valstīs situāciju ar kaņepju legalizāciju vai aizliegumu (vēl pirms gadiem 10 tādas iespējas īsti nebija), tad no šo valstu pieredzes mēs viennozīmīgi redzam: nav izrādījušies patiesi visi nedaudzie argumenti pret legalizāciju un dekriminalizāciju.

Sekojot piecus gadus ilgām diskusijām plašā sabiedrībā, Veselības ministrijas atbalstam un referendumam tuva līmeņa tautas aptaujai, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstīja likumu par medicīniskās marihuānas legalizāciju, kas stāsies spēkā nākammēnes. Galīgo lēmumu palīdzēja pieņemt frontes mediķu un volontieru publiskais atbalsts THC pielietošanai ievainoto ārstēšanā un sāpju mazināšanā, ko viņi uzsvēruši ne pirmo gadu.

Interesanti, ka pēdējā diskusijā starp Latvijas politiķiem galvenā tēma jau bija par ekonomiskajiem ieguvumiem, ne potenciālajiem zaudējumiem, jo citās valstīs nekādi zaudējumi no legalizācijas konstatēti nav.

Protams, mūsu platuma grādos dabiski augošās parastās sējas kaņepes (attēlā) vienmēr tikušas audzētas izturīgu tekstilšķiedru ražošanai, kā arī kaņepju eļļas un kaņepju sviesta iegūšanai, tāpēc Indijas kaņepju audzēšana nekādas lielās pārmaiņas lauksaimniecībā neizraisītu.

Salīdzinājumi starp tabakas smēķēšanu un kaņepju produktiem pēdējā laikā sākuši atdurties pret faktu, ka medicīniskie kaņepju izstrādājumi vajadzības gadījumā lietojami arī kā smēres vai ēdami produkti — tie nav obligāti jākūpina, lai iegūtu terapeitisko efektu, turpretī nikotīnam un tabakas sadegšanas blakusproduktiem ir tikai daudzveidīgi negatīva, jo īpaši kancerogēna iedarbība.

Līdz ar to man, kam nekad nav bijusi nekāda interese ne par tabaku, ne kaņepēm un kam līdz šim par to nebija nekāds viedoklis, tagad ir izveidojusies pieejamajos datos balstīta pārliecība par legalizāciju un dekriminalizāciju.

Ieviešot legālu un godīgu tirgu, kas būs aplikts ar nodokļiem, tiks aizvērts liels melnais tirgus, no kura patlaban ieguvēji ir tikai organizētā noziedzība tās piesedzēji tiesībsargājošajās struktūrās. Zudīs vajadzība tērēt nodokļu maksātāju resursus kaņepju un to audzētāju apkarošanai, fentanila un heroīna dīleru ķeršanas vietā veicot kratīšanu un pensionāres dārza nopļaušanu Viļānos, mēģinot parastās, nezāļveidīgās sējas kaņepes iztēlot par THC plantāciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...