Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinoties grozījumu Tabakas aprites likumā saistībā ar cigarešu un smēķējamo vielu ierobežojumiem izskatīšanai Saeimā trešajam lasījumam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās debates. It kā jau nekas sevišķs – deputāti un dažādi eksperti debatē ko un kā labāk iegrozīt, pārgrozīt, sagrozīt likumā, lai tikai tautai labāk. Viss taču publiski redzams, katra debatētāja centieni sabiedrībai kā uz delnas. Tomēr tikai retais ir pievērsis uzmanību to personāžu vērošanai, kuri ierodas šajā Saeimas komisijā aizstāvēt tos vai citus priekšlikumus likuma grozījumiem.

Tā, piemēram, uz pēdējo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdi trešdien, 24. maijā draudzīgi kopā bija ieradušies, kopā sēdes telpā apsēdušies un, kopā apmainoties laipnībām, draudzīgi čaloja divas personas – Anrijs Matīss (attēlā) un Viesturs Liepkalns.

Kas gan sevišķs slēpjas šajās divās personās? Matīss – bijušais partijas “Vienotība” satiksmes ministrs, pēc tam pārmetās uz partiju “Saskaņa”, no kuras kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās. No 2018. gada 13. decembra līdz 2019. gada 5. februārim pildīja Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Savukārt Liepkalns pazīstams kā partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs. 2017. gadā viņš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības un partijas "Latvijas attīstībai" kopīgā saraksta, taču netika ievēlēts. 2018. gada aprīlī kļuva par "Attīstībai/Par!" valdes locekli kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās arī no “Attīstībai/Par!”, bet netika ievēlēts. 2021. gada 8. jūnijā, pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas nāves kļuva par Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja Artis Pabriks.

Šobrīd Matīss ir „Meta Advisory” pārstāvis. Viņš kopā ar lobistu Armandu Gūtmani lobē tabakas kompānijas JTI („Japan Tabaco International”) intereses. Vēl interesantāk, ko Saeimas komisijā dara Liepkalns. Viņš, bijušais “Attīstībai/Par” Saeimas deputāts, tagad ir JTI darbinieks – menedžeris.

Te vietā atgādināt, ka grozījumi Tabakas aprites likumā, kuri piedāvā aizliegt cigarešu aizstājējus, parādījās tieši laikā, kad Veselības ministriju vadīja “Attīstībai/Par” biedre Ilze Viņķele un vēlāk Daniels Pavļuts. Tieši Viņķele bija tā, kura savā pēdējā darba dienā rosināja šos grozījumus. Savukārt cits partijas “Attīstībai/Par” biedrs Andris Skride tolaik bija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs. Tieši viņš triecientempā dzina cauri šos grozījumus.

“Attīstībai/Par” biedri LTV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” stāsta, cik sliktas ir visas cigarešu alternatīvas un ka tās ir pilnībā jāaizliedz.

Tagad, lūk, viens viens no partijas biedriem ir oficiāli kļuvis par tabakas kompānijas pārstāvi, braši soļo uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdēm un aizgūtnēm aizstāv tabakas industrijas intereses.

Lūk, tas arī, iespējams, izskaidro, kāpēc šī Saeimas komisija grozījumu priekšlikumus, kuri ir bīstami tabakas industrijai, tik raiti noairē apakškomisijai pētīšanai. Savukārt tie priekšlikumi, kuri tabakas industrijai der, komisijā tiek atbalstīti.

Jāatgādina, ka partija pati par sevi uz tādu soli nevarētu sasparoties. Kā mēs zinām, “Attīstībai/ Par” ir Edgara Jaunupa projekts. Jaunups ir prasmīgs savu politisko sakaru un partijas izmantotājs, lai panāktu sev labvēlīgus finansiāli izdevīgus lēmumus. Piemēri nav tālu jāmeklē. Varam atgādināt skandalozo slavenā Pjotra Avena pilsonības lietu. (https://pietiek.com/raksti/vai_jaunups_kartojis_avena_pilsonibu,_kukulojot_pmlp/).

Klīda runas par to, ka Jaunups saukts uz KNAB un dabūjis skaidroties. Virmoja baumas par 500 000 kukuli no Avena, lai šo pilsonību dabūtu. Arī nesen skandalozu slavu guvušais Aizsardzības ministrijas pārtikas nodrošinājuma līgums armijas vajadzībām, no kura tagad mēģina atkratīties Nacionālā apvienība.

Iestaigāto taku turpina mīt vieni un tie paši gājēji. Tostarp arī ārsti, kuri šad tad publiski uzstājās Covid-19 sērgas laikā. Viņi caur Veselības ministriju tika pabaroti ar Covida naudām. Viņu pētījumiem tika iedalīti daudzi miljoni. Par šo valsts naudu tika iegūta atsevišķu ārstu lojalitāte cigarešu industrijai, un tagad šo ārstu runas tiek izmantotas tabakas industriju interešu realizēšanai.

Šobrīd stafeti no „Attīstībai/Par” ir pārņēmuši atsevišķi partijas “Jaunā vienotība” deputāti, konkrēti Skrides vietā esošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa. Viņas augstprātīgi vadītājās komisijas sēdēs nedod vārdu oponentiem, tiek airēti prom visi cigarešu ražošanas industrijai kaitējošie priekšlikumi un tie, kuri nāktu par labu cigarešu aizstājējprodukcijai.

Šeit būtiski atgādināt, ka Inga Bērziņa ir kursa biedrene tagadējam finanšu ministram un “Jaunā vienotība” vadītājam Arvilam Ašeradenam. Viņi ir ne tikai vienā laikā kopā mācījušies Ģeogrāfijas fakultātē bet ir arī tuvi ģimenes draugi un kopā svin dažādus svētkus. Ne velti Bērziņa ir partijas valdes locekle. Savukārt Ašeradenam nav svešs arī Edgars Jaunups. Abus vieno “Jaunās vienotības” ģenēzes procesi – partijas attīstība no “Jaunā laika” un “Pilsoniskās savienības” atliekām.

Tādēļ ir pamats uzdot jautājumu, kāda ir iespējamā samaksa par to, ka “Jaunā vienotība”pārņem stafeti no “Attīstībai/Par” un turpina tās Saeimā iesākto likumdošanas darbu cigarešu industrijas interesēs. Tas jau nekas, ka Jaunupu parlamentā neievēlēja. Ir taču labi draugi, paziņas un cīņu biedri, ar kuriem var sarunāt, ka attiecīgās komisijas vadības groži nonāk tieši Bērziņas rokās un līdz ar to Jaunupa cigarešu interešu vezums Bērziņas rokām tiek virzīts industrijai vēlamajā virzienā.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jaunlatvijas cietais Rieksts

FotoSabiedrībā rezonansi izsaucis Ernesta Rieksta video: “Es ceru, ka Krievijas armija ienāks Latvijā.” “Sprādzienu” izraisīja tieši šis teikums. Pārējo vēstījuma daļu aizņem pašreiz piekoptās politikas kritika un konstatācija, ka Dievzemītē viss pagalam. Delfi gan cenšas Riekstu rečekot, ka citur, t. sk., Krievijā ir vēl sliktāk, taču “reņģēdājiem” no tā vieglāk nepaliek.
Lasīt visu...

21

Ne viss ir zelts, kas spīd

FotoKārtējo reizi kārtējā Saeima ir ievēlējusi jaunu (sic!) valdību. Ko mēs varam sagaidīt no šī piedzimušā brīnumbērna, kurš mums sola piena upes un ķīseļa krastus tuvākajos gados, proti, Eiropas Savienības valstu vidējo dzīves līmeni? Skeptiķi teiktu – blēņas! Cik valdības nav nākušas un gājušas, kas nav solīts, bet, kur bijām, tur esam!
Lasīt visu...

3

Stāsts par lielo Latvijas aptieku skaitu, aptieku un vairumtirgotāju uzcenojumiem lielākoties ir no pirksta izzīsts

FotoKatrs veselības ministrs nāk ar sev vairāk vai mazāk draudzīgu politiķu uzstādījumiem, kurus tad pirmajās darba dienā pamanās paust tautai, atbildot uz nesagatavotu žurnālistu nesagatavotiem jautājumiem. Ar laiku ministrs saprot spēles noteikumus, sāk solīt mazāk, bet prasīt vairāk.
Lasīt visu...

6

Jautājumi Pirmajam slēgtajam pensiju fondam

FotoSaņēmu Jūsu e-pastu ar aicinājumu veikt papildu iemaksas Pensiju fondā! Varbūt Jūs tomēr varat mani nomotivēt to izdarīt, atbildot uz maniem jautājumiem un varbūt sniedzot papildu informāciju!
Lasīt visu...

21

Ja Ogres novadā top kaut kas vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus par šīm iecerēm

FotoKā jau parasti, ja Ogres novadā top kaut kas jauns, vajadzīgs un skaists, no tumšiem stūriem uzrodas personāži, kas izplata dažādus melus un puspatiesības par šīm iecerēm. Slēpjoties aiz skaistām frāzēm par attīstību un novada interesēm, tiek bīdītas politiskās intereses un personīgi motīvi.
Lasīt visu...

21

Slovēņiem kompensēs pretkovida štrāpes

FotoNo 2000. gada marta līdz 2022. gada maijam Slovēnijā ierosināja ~62 000 lietu par antikovida noteikumu pārkāpumiem, piemērojot naudas sodus vairāk nekā 5,7 miljonu eiro apmērā. Vēlāk Slovēnijas Konstitucionālā tiesa atzina pretkovida pasākumus par antikonstitucionāliem. Iepriekšējiem vadīkļiem šādas negantības maksāja varu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule Latvijas Bankas prezidentam

Godātais Mārtiņa Kazāka kungs, vispirms vēlos uzsvērt, ka šī vēstule nav domāta kā kritika vai uzbrukums Jums personīgi, bet drīzāk kā...

Foto

Krievijas cars Pēteris I ir visu latviešu tēvs

Paldies Krievijas caram Pēterim I par Lielo Ziemeļu karu, kura laikā viņa karavīri izjāja Vidzemi un atstāja pēcnācējus,...

Foto

Iebraucējiem nospļauties par kārtību Latvijā. Cik ilgi to piecietīsim?

Valdības nomaiņas ēnā bez pienācīgas uzmanības palikusi ziņa par liegumu no Krievijas iebraukt tur reģistrētām automašīnām. Labi,...

Foto

"Maskavas nams" Rīgā – simbols ģeopolitiskā kursa maiņai?

Pirms nedēļas biedrība "Austošā Saule" pulcēja piketa dalībniekus pretī "Maskavas namam" Rīgā. Ar plakātiem, kas atgādināja par ukraiņu...

Foto

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

Sortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram...

Foto

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

Pagājušajā piektdienā,...

Foto

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

Godātie...

Foto

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

Rietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" –...

Foto

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

Pētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar...

Foto

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

Šī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva....

Foto

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa...

Foto

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

Godātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es,...