Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijā cilvēku ir maz, un ekspertu vēl mazāk. Pēc iecerētajām reformām un nodokļu paaugstināšanas gan jau paliks vēl mazāk. Tāpēc mediji bieži vien bezkritiski par ekspertiem visās jomās uzdod konkrētu jomu un uzņēmumu lobistus, kriminālistus, pseidoārstus, homeopātus un pat zīlniekus un pūšļotājus. Piemēru ir daudz, bet šoreiz būs stāsts par Latvijā zināmāko un mūsu ārstu kopienā nebūt ne tik viennozīmīgi vērtēto Hosamu, diviem Mārtiņiem un naudīgu ārvalstu lobija organizāciju, - šis stāsts nemaz nebūtu sācies, ja vien nebūtu saņemts viens “nelaimīgs” uzaicinājums apmeklēt kādu diskusiju.

2024. gada 4. aprīlī manas prakses e-pastā iekrita Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) uzaicinājums apmeklēt vai klausīties internetā paneļdiskusiju "Eiropas veselības Savienība: Quo vadis?". Tiem, kuri atšķirībā no manis nezina, – SIFFA ir organizācija, kas Latvijā pārstāv un aizstāv lielo ārvalstu zāļu ražotāju intereses. Šīs organizācijas biedri bieži vien vērojami dažādu ārstniecības iestāžu gaiteņos. Bet ne tikai. Kā izskatās, arī valdībā viņiem ir labi iestaigāta taciņa, lai izlobētu savus preparātus un to cenas.

Tikt kompensācijas sistēmā nav tik viegli, tāpēc lobijs ir svarīgs, jo, protams, kompensācijas sistēmas medikamenti ir tie, ko prioritāri pacients nopirks, un arī es kā ārsts, īpaši gadījumos, kad medikamentozā ārstēšana prasa dārgus oriģinālpreparātus, izvērtēšu, vai pacientam nepieciešamais medikaments ir vai nav kompensācijas sistēmā, lai mans pacients to vispār varētu atļauties. Un diemžēl bieži nav, īpaši jaunākās paaudzes medikamenti.

Vienkāršoti sakot, SIFFA ir ļoti bagātu un ietekmīgu globālo farmācijas milžu lobija kantoris Latvijā. Ja tic mājaslapai, tad organizācijā ir 20 biedri, kas pārstāv zāļu ražotājus AbbVie, Amgen, AstraZeneca, Bayer, Berlin–Chemie/Menarini, Boehringer Ingelheim, Eli Lilly, Gedeon Richter, Biogen, Ipsen, Johnson & Johnson, Medison Pharma, Merck Serono, Merck Sharp & Dohme, Novartis, Novo Nordisk, Pfizer, Santen, Servier International, Takeda. Lieki teikt, ka, pateicoties dažu šo kompāniju lobijam arī ES, Latvija joprojām no valsts budžeta pārskaita desmitiem miljonu par šobrīd vairs neefektīvajām un nevajadzīgajām COVID-19 vakcīnām. Tikmēr naudas speciālistu algām nepietiek, un tāpēc virkne ārstu, medmāsu un sanitāru strādā vairākos darbos un izvēlas strādāt labāk apmaksātas darba stundas privātās klīnikās, pēc tam par to saņemot publiskus pārmetumus no veselības ministra, kurš saka, ka speciālistiem jāatgriežas valsts slimnīcās. Tas nekas, ka pats visiem sevi piesaka kā privātas medicīnas iestādes ārstu.

Taču manu uzmanību šajā ielūgumā piesaistīja it kā maznozīmīga detaļa, proti, tās izsūtītāja ir kāda projektu vadītāja no man iepriekš nedzirdēta uzņēmuma - SIA “PowerHouse Latvia”. Nodomāju, ka atkal kāda jauna farmācijas kompānija piereģistrējusies Latvijā, pašpasludinājusies par spēkstaciju, tādēļ intereses pēc gāju meklēt šo narcisma apvīto korporāciju tīmeklī.

Liels bija mans pārsteigums, kad atklājās, ka tas ir lobija un PR uzņēmums. Vēl lielāks pārsteigums, ka aiz tā stāv pēdējos divos gados medijos bieži dzirdētas un redzētas sejas – divi „drošības eksperti”. Viens – ārpolitikas eksperts un žurnālists Mārtiņš Daugulis, kurš ir pasniedzējs arī manā alma mater RSU, bet otrs – Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks Mārtiņš Vargulis.

Un tad man kļuva interesenti. Nolēmu atsvaidzināt savas disertācijas rakstīšanā apgūtās prasmes un parakāties internetā.

Divi Mārtiņi

Pieņemu, ka minētā PR uzņēmuma īpašnieku vai vismaz publisko seju vārdi tāpat kā man lielākajai daļai Latvijas sabiedrības nav sveši. Karš Ukrainā viņus izcēlis saulītē, jo drošības eksperti tagad ir modē. Lielā farmācija, sākot no Pfizer un beidzot ar Bayer, gan modē bijusi vienmēr, jo tur ir nauda, no kuras var pasmelties visi, kuri var būt big pharma noderīgi un ļaujas tikt nopirkti. Ne bez iemesla ārstiem ir noteikti diezgan stingri ierobežojumi, kas liedz pieņemt labumus un atbalstu no farmācijas uzņēmumiem. Un tam tiešā veidā seko līdzi un katru mūsu soli uzrauga, lai tik nav kāda lieka šokolāde vai blociņš ar logo uz mana galda.

Jāatzīst, ka šo lielo starptautisko gigantu gatavība dot ārstiem ir patiesi apbrīnojama. Taču tas, kas pārsteidz mani, - ka divi plaši medijos tiražētie ārpolitikas eksperti, kuri runā un komentē Krievijas izvērsto karu Ukrainā, teroristu valsti Krieviju un kā Latvijai uz to reaģēt, paralēli konsultē arī ārvalstu farmācijas kompāniju lobiju. Divreiz esmu braucis uz konferencēm un pasākumiem arī Krievijā. Tur galvenie tirgus līderi ir tās pašas starptautiskās farmācijas kompānijas, kas apvienojušās SIFFA, un nekas nav mainījies arī, kopš Krievija iebruka Ukrainā.

Un bez pārsteigumiem, ka šīs kompānijas, kuru lobiju Latvijā veido „drošības eksperti”, investē zāļu reklāmās Krievijas propagandas TV, veic zāļu klīnisko izpēti un visādos veidos ceļ Krievijas ekonomiku. Jā, tās pašas Krievijas, par kuras zvērībām pēc tam mums no ekrāniem šie divi kungi stāsta.

Krievija tāpat kā Latvija ir atkarīga no Rietumos ražotajām zālēm. Man kā ārstam gan uzreiz arī jāprecizē, ka nebūt neuzskatu, ka krievi jāatstāj bez zālēm un tās būtu jāliedz. Nē. Lai kā man riebtos Krievija, to mana ārsta un arī cilvēka ētika un morāle neļauj. Zāles konfliktā iesaistītajām pusēm ražotāji piegādāja visos pasaules karos, nesenos laikos arī Irākai, Sīrijai, Afganistānai un citām ļaunuma asīm. Arī man uz operāciju galda ir vienādi jāattiecas pret jebkuru pacientu – vienalga, vai tas būtu notiesāts slepkava, pedofils, Saeimas deputāts, slavens kordiriģents vai supermodele. Jebkuras valsts un nācijas cilvēkiem, lai cik briesmīga būtu tās vara, ir tiesības dzīvot un saņemt veselības aprūpi.

Jā, nenoliegšu, ka arī ārsti piedalās un sniedz konsultāciju pakalpojumus farmācijas uzņēmumu organizētos pasākumos. To apliecinās arī esošais veselības ministrs, kurš pats saņēmis honorārus no Slovēnijas veiksmes stāsta KRKA, kas slavena gan ar savām zālēm, gan skaļajām ārstu korumpēšanas lietām. Un esmu bez ilūzijām, ka to izdosies mainīt vai pat vispār jāmaina, jo šie honorāri pēc tam visi tiek norādīti valstij. Manuprāt, te pamatu pamatos ir jautājums tieši par šo divu drošības ekspertu ētiku.

Cik ētiski ir diviem ārpolitikas ekspertiem, kuri no ekrāna mums stāsta par Krievijas noziegumiem Ukrainā un apdraudējumu Latvijai, lobēt un sniegt sabiedrisko attiecību pakalpojumus kompānijām, kas Krievijas valsts budžetā iemaksā simtiem miljonus, ja ne miljardus eiro?

Vai mēs varam ticēt attiecībā uz viņu drošības analīzēm šādiem divkošiem, kas pašpasludinājuši sevi par spēkstaciju?

Vai varbūt viņi ir tādi paši nopirkti eksperti kā tie mūsdienu „ārstniecības” speciālisti, kas par taisnīgiem 80 EUR reizi nedēļā Zoom platformā nabaga cilvēka vēzi ārstē ar kosmosa dievišķo enerģiju?  

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...