Pēdējā laikā dažādos virsrakstos parādās ar korupciju saistīti notikumi. Tomēr, kamēr vienus pamana, citi var nemanīti turpināties. Viena no korupcijai pakļautākajām nozarēm bez šaubām ir veselības nozare. Veselības aprūpes sistēma sava plašuma un apjoma dēļ ir pakļauta dažādiem korupcijas riskiem, kuru materializēšanās ir atkarīga no vairāku subjektu rīcības.
Starptautiskā pētniecības uzņēmuma Health Consumer Powerhouse, kura darbības specifika ir saistīta ar veselības aprūpes sistēmu izpēti un salīdzināšanu kopumā 35 valstīs (tostarp visās ES dalībvalstīs), savulaik veiktais pētījums liecina, ka neoficiāli maksājumi ārstiem Latvijas veselības aprūpes sistēmā nav mākslīgi aktualizēta problēma, bet tā ir realitāte, ar ko pacienti saskaras ikdienā.
Pasaules Veselības organizācijas informatīvajā izdevumā pausts vērtējums, ka veselības aprūpes darbinieki, reaģējot uz neadekvātu atalgojumu un sarežģītiem dzīves un darba apstākļiem, attīsta individuālas problēmu risināšanas stratēģijas, no kurām daudzas varētu tikt uzskatītas par “izdzīvošanas korupciju”.
Būtisks faktors, kas primāri veicina korupciju veselības sistēmā, ir arī sabiedrības tolerance pret ārstniecības personāla pretlikumīgajām darbībām, kas tiek attaisnots ar ārsta augsto statusu sabiedrībā un pacienta lojalitāti pret ārstu. Pilsoniskā apziņa un kultūra, kura attīstījusies vēl padomju sistēmā un transformējusies mūsdienu sabiedrībā, nerada labvēlīgu augsni korupcijas izskaušanai, izmantojot morāli ētiskos instrumentus (pacienta atkarību no ārsta un risku, ka ziņošanas gadījumā pacientam var tikt radīts kaitējums un viņš nevarēs saņemt kvalitatīvu ārstniecības pakalpojumu).
Pietiek samērā nesen publicēja rakstu par monopolistu privāto veselības iestāžu nozarē Veselības centrs 4 un uzsāktajām pārbaudēm. Jāatzīst, ka VC4 ir ne vien dominējošā stāvoklī Latvijas tirgū, bet arī ļaunprātīgi izmanto šo dominējošo stāvokli. Dominējošs stāvoklis pats par sevi nav pārkāpums – aizliegta ir tā ļaunprātīga izmantošana.
VC4 izmanto savu dominējošo stāvokli un pretēji likuma aizliegumam veic: 1) preču ražošanas vai realizācijas apjomu, tirgu vai tehniskās attīstības ierobežošanu bez objektīvi attaisnojoša iemesla par sliktu patērētājam; 2) tādu noteikumu izvirzīšanu, kuri darījuma slēgšanu, grozīšanu vai izbeigšanu ar citu tirgus dalībnieku padara atkarīgu no tā, vai šis tirgus dalībnieks uzņemas papildu saistības, kuras pēc būtības un pēc komerciālā lietojuma neattiecas uz konkrēto darījumu; 3) netaisnīgu pirkšanas vai pārdošanas cenu vai citu netaisnīgu tirdzniecības noteikumu tiešu vai netiešu uzspiešanu vai piemērošanu.
Bez šaubām arī šie pārkāpumi netiks pamanīti, kaut gan ir acīmredzami un uzkrītoši. Bet kā ar darījumiem ar sankcijām pakļautajām valstīm? VC4 ilgstoši sadarbojas dažāda medicīnas aprīkojuma iegādē ar Krieviju. Cik zinu, pēc Krievijas iekļaušanas sankciju sarakstā VC4 nav pārtraucis sadarbību, tā teikt, “nauda nesmird”. No Krievijas ienākoši līdzekļi tiek maskēti. VC4 ne velti ir monopolisti jau daudzus gadus. Uzņēmēji ar pieredzi un apķērību.
VC4 veicot tirdzniecības darījumus, t.sk. par ievērojami paaugstinātu vai pazeminātu cenu, iegūtie līdzekļi tiek maskēti un sapludināti ar legāliem līdzekļiem. Daudzos darījumos iesaistītās juridiskās personas vai to patiesie labuma guvējio ir saistīti ar augsta riska jurisdikcijām vai to kaimiņvalstīm, kam ir stratēģiski trūkumi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas apkarošanas sistēmās.
Uz administratīvās korupcijas VC4 darbībā riskiem norāda arī apstāklis, ka maksājumi tiek saņemti no juridiskām personām, kas reģistrētas beznodokļu vai zemo nodokļu valstīs un/vai augsta riska jurisdikcijās.
Kompetentās iestādes, saņemieties. Vismaz simulējiet pārbaudi/izmeklēšanu attiecībā par ilgstošo sadarbības faktu ar Krieviju.
Attēlā - VC4 valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds.