
It kā miljoniem vērts uzņēmums nespēj atdot nelielu aizdevumu
Kārlis Seržants, speciāli Pietiek.com13.08.2023.
Komentāri (0)
Viens no Liepājas “veiksmes stāstiem”, uzņēmums “Blue Shock Race” (BSR) var iekulties nepatikšanās – tā meitas uzņēmumam “BSR Leasing” ir nosūtīts brīdinājums par maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu. “BSR Leasing” no pūļa finansēšanas platformas “Crowdestor” pirms vairākiem gadiem saņēma 124 tūkstošus eiro lielu aizdevumu, bet ar atdošanu nesteidzas. Ar „BSR” grupas uzņēmumiem ir saistīts uzņēmējs Ģirts Cēlājs, kuram pirmajā tiesas instancē jau ir piespriests divu gadu cietumsods par izspiešanu un piesavināšanos saistībā ar kādu Šveices uzņēmumu. Spriedums gan ir pārsūdzēts, un 11. jūlijā Kurzemes apgabaltiesā ir uzsākta lietas izskatīšana otrajā instancē. Tikmēr BSR mierīgi turpina citu investoru piesaistīšanas kampaņu.
Miljoniem vērtais uzņēmums
Uzņēmumā BSR tiek ražoti elektriskie kartingi, un to no dibināšanas brīža 2014. gadā vada šīs nozares entuziasts Artis Daugins. Elektrokartingi ir visai dārgs prieks, un to cenas vidēji ir ap 10 tūkstošiem eiro.
Piemēram, 2022. gada 22. februārī portāla LA.LV publikācijā var lasīt: ”Diez vai kartingu industrijā iespējams uzlēkt vēl kur augstāk, saka uzņēmuma “Blue Shock Race” vadītājs Artis Daugins, kurš kopā ar savu biznesa eņģeli Ģirtu Cēlāju no inovatīvas idejas izveidojis pasaulē atzītu zīmolu. Liepājā ražotos kartingus šogad izmantošot elektrokartingu čempionātā autotransporta Mekā – Monako, jo F2 un F3 piloti testos atzinuši, ka neko labāku nav redzējuši. Uzņēmuma vērtība augusi no 150 tūkstošiem eiro (2016.gadā) līdz 15 miljoniem eiro (2021.gadā.).”
Nu jau paša uzņēmuma mājas lapā vēstīts, ka tā vērtība ir sasniegusi pat 18 miljonus eiro. Šajā pašā mājas lapas var konstatēt, ka investīcijas tiek piesaistītas, izmantojot Igaunijā reģistrētu pūļa finansēšanas platformu Fundwise OU, pie kam mazākā iespējamā investīcijas summa ir 5 tūkstoši eiro, bet lielākā – pusmiljons. Kā galvenais investors ir norādīts kāds Edijs Dauģelis – pēc pieejamās publiskās informācijas viņa Linkedin kontā ar 84 sekotājiem ir redzams, ka E. Dauģelis tikai 2023. gadā ir beidzis augstskolu un strādā par finanšu analītiķi AS “Latvijas Mediji”.
Visu šo apgriezienu un miljonu fonā šķiet pat neizprotami, ka uzņēmums ilgstoši neatdod saņemto relatīvi nelielo kredītu, kura apjoms kopā ar soda procentiem šobrīd ir pārsniedzis 200 tūkstošus eiro.
Parāds nav brālis
2019. gada 15. decembrī pūļa finansēšanas platforma “Crowdestor” (turpmāk CD) ar šim nolūkam speciāli izveidoto “BSR” meitas uzņēmumu “BSR Leasing” noslēdza sadarbības līgumu par kapitāla piesaisti apgrozāmo līdzekļu palielināšanai un uzņēmumam tika pārskaitīti 124 444,20 eiro – šo aizdevumu nodrošināja vairāki simti investoru no desmitiem pasaules valstu.
Vienošanās arī paredzēja, ka par šo naudu no „BSR” tiks iegādāts zināms skaits kartingu, kā arī pārvietojamā trase, kuru varētu piedāvāt korporatīvajiem pasākumiem un sacīkstēm. Kontroles nolūkos uz kredīta darbības periodu CD jaunizveidotajā uzņēmumā bija jāpārņem 40% kapitāldaļu, kā arī viena valdes locekļa vieta. Šī vienošanās tā arī netika izpildīta, jo dokumentu kārtošanas laikā Uzņēmumu reģistrā, no uzņēmuma pēkšņi izaisa tā brīža vienīgais valdes loceklis, kāds Jurģis Zālītis, kā rezultātā daļu pārņemšana tā arī nenotika.
Tiesa gan, E. Daugins apgalvo, ka jautājuma nesakārtošanā esot vainīgi paši CD, kuri nav veikuši visas vajadzīgās darbības. “Aizdotā summa ir līzinga uzņēmumam, kā mērķis bija finansēt „BSR” klientu projektus saskaņā ar klientu plāniem, kur CD pats bija gatavs kļūt par dalībnieku šī projekta ietvaros, bet to nebija gatavs sakārtot juridiski līdz galam, tāpēc „BSR” tur vienmēr bijis vienīgais akcionārs kā līdz šim. Tehniski un praktiski „BSR” neko nav parādā, parādā ir saistītais uzņēmums.” – tā savā atbildē raksta E. Daugins.
CD valdes priekšsēdētājs Jānis Timma gan apgalvo: “Sākot jau no 2020. gada jūnija, „BSR Leasing” bija jāsāk atmaksāt pa 5900 eiro mēnesī, bet maksājumi nenotika. Ņemot vērā, ka Eiropā bija spēkā dažādi Covid ierobežojumi, kas skāra faktiski jebkuru industriju, protams, ka sākotnēji bijām saprotoši. Pēc vairāk nekā gada, pēc plašas un garas sarakstes 2021. gada oktobrī it kā vienojāmies, ka uzņēmums parāda atdošanu sāks ar 20 tūkstošu eiro atmaksu. Šajā laikā no E. Daugina esam saņēmuši desmitiem ziņu, e-pastu un balss zvanu gan ar solījumiem samaksāt, gan iemesliem, kāpēc to nevar izdarīt, gan par citām filozofiskām un pamācošām tēmām. Tikmēr parāds ar procentiem uz pretenzijas iesniegšanas brīdi jau ir pārsniedzis 200 tūkstošus eiro un turpina augt joprojām. Nesaprotu, kā 15 miljonus vērts uzņēmums ar milzīgu rindu uz kartingiem nespēj atdot šiem saviem mērogiem relatīvi nelielu parādu.”
E. Daugins tālākajā sarakstē ir sācis apstrīdēt atdodamās naudas summas lielumu, salīdzināt grāmatvedības datus, pieprasīt pārbaudīt oriģināldokumentus un beigu beigās arī paudis versiju, ka „BSR” nav pienākuma atdot meitas uzņēmuma parādu un parāda atdošana var būt tikai viņu labā griba.
Arī savā atbildē J. Timmam pēc maksātnespējas brīdinājuma saņemšanas E. Daugins raksta: “Jums jāizlemj šodien, vai tad dodaties uz tiesu, jo es tam baigi tērēt laiku negribu. Neiedziļinoties sīkumos, jūsu aprēķinos ir kļūda, tāpēc šī summa nav uzskatāma par korektu, un, ja ir strīds par summu, tad maksājums nav jāveic. Lai mēs veiktu kādus kvalitatīvus aprēķinus, mums vajadzīgi oriģinālie dokumenti no jums ar visiem parakstiem un grafikiem, kas tiem sekojuši, lai varam pārliecināties par to pareizumu un atbilstību līgumam. Šobrīd „BSR Leasing”” nav valdes, un saskaņā ar VID, veicot jebkādu prasību pret to, tas automātiski nonāk maksātnespējā vai tiek izņemts no Uzņēmumu reģistra pēc būtības. Ar to gribu teikt, ka jums pat baigi nav variantu šajā gadījumā no juridiskā viedokļa.”
J. Timma savukārt komentē: “Kungi apgalvo – ja tas neatbilst mūsu aprēķiniem, tad nav pienākuma veikt maksājumus, ja par to nav panākta vienošanās. Tā vienkārši ir laika iegūšanas taktika – rakstīt garas vēstules, nespēja aprēķināt atdodamo naudas summu un lūgumi veikt grāmatvedības salīdzināšanu. Aizdevuma līgumā visi termiņi un soda procenti ir konkrēti nodefinēti, un šo itin vienkāršo aprēķinu ar kalkulatoru varētu veikt jebkurš.”
„Biznesa eņģelis” Ģirts Cēlājs
J. Timma atzīst, ka pirms pēdējā aizdevuma saņemšanas „BSR” jau bija izmantojis CD finansējumu, saņemot divus nelielus aizdevumus, kas gan tika savlaicīgi atdoti. Arī saistībā ar pēdējo aizdevumu E. Daugins sākotnēji esot bijis konstruktīvi noskaņots, taču retorika kardināli mainījusies brīdī, kad CD vērsās ar iesniegumu policijā saistībā ar Ģ. Cēlāja rīcību (par to pietiek.com jau rakstīja).
Atgādināsim - pietiek.com jau informēja, ka Ģ. Cēlājs no “Crowdestor” 2020. gadā saņēma vairāk nekā 1,5 miljonus eiro lielu aizdevumu darījumam ar minerālmēsliem. Darījums sekmīgi tika īstenots, taču naudu viņš tā arī neatdeva. Nu kopējā parāda summa jau pieaugusi līdz 2,2 miljoniem eiro, un to joprojām gaida vairāk nekā 2,5 tūkstoši mazo investoru no 26 valstīm.
J. Timma saka: “Man pat nav nekādu šaubu par patieso šīs nemaksāšanas organizatoru, jo metode un rokraksts ir precīzi tāds pats kā darījumā ar minerālmēsliem. Galvenais mērķis ir ievilkt visu garā tiesāšanās procesā un tad var gadiem stiept laiku. Tomēr uzskatu, ka, sākot jau no vienošanās pārkāpšanas saistībā ar uzņēmuma “BSR Leasing” daļu nepiešķiršanu un biznesa plāna nepildīšanu, visā situācijā ir zināmas krāpšanas pazīmes, tāpēc mēs neizslēdzam arī iespēju vērsties policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu. Interesanti, ka „BSR” mājas lapā blueshockrace.com/for_investors uzņēmums lepojās ar neskaitāmiem investīciju raundiem 2015.gadā, 2017.gadā, 2018.gadā, 2021.gadā un 2022.gadā. Starp investoriem tiek minēts Ģirts Cēlājs, Igaunijas analoģiska pūļa finansējuma platforma „Fundwise OU”, bet „Crowdestor OU” nav minēts ne reizi.”
Piedāvā naudu un pāriet uz rupjībām
Jāatzīmē, ka, mēģinot noskaidrot iesaistītās puses viedokli, žurnālista sarakste ar E. Dauginu pirms aptuveni vairāk nekā viena gada izvērsās visai asi un rezultātā pat tika piedāvāta nauda par kritisku rakstu saistībā ar konflikta otro pusi. E - pastu publicējam pilnībā, saglabājot 18 miljonus vērtā uzņēmuma vadītāja ortogrāfiju:
“kad busi šo publicejis, es tev samaksasu 500E lai publice rakstu, ka saskaņa ar CR krapniecibas jautajumu „BSR” personigi Cede meitas uzņēmuma investora parādu un, lai veiktu pilntiesigi izmaksu, tiešajiem aizdevējiem „BSR Leasing”, visi investori aicinati iensiegt savu prasibu, ar pavadošiem dokuemntiem, kur katrs norada cik veicis aizdevumu konkretam prpjektam un „BSR” atgriezis šo summu „BSR Leasing” vietā + 14x2% kā solits publiskajā kampaņā. tad Misters Tima kungs varēs domāt, ko saviem investoriem teikt un ko publikas priekša teikt, kad „BSR” pārņem CR parādu pret investoriem un to atgriež pa taisno. Mūsu jurists sagatavos prečizus dokuemntus katram pieteikumam, pārbaudīs tā atbilstību un ar bankas starpniecību veiks izpildi. Tad par šo tev maksāšu lai uzraksti cik tad Janis Tima un CR ir korekti bijuši + pielikšu vairākas šo investoru rekomendācijas un komentārus, cik labi ka „BSR” par spīti uzņēmās saistības atrisināja ko CR nespēja un izpildija solīto un viss :) balle beigusies :)
Kārli, lai darītu HUIŅU DAUDZ NEVAJAG, lai ĒSTU LATVIETI DAUDZ NEVAJAG, bet FUCKIG daudz vajag lai dzive izdaritu kautko vertigu un ka jau teicu, ja Es tev un „BSR” esmu krans, tad Ludzu raksti dari utt, bet Lūdzu vairs netērē manu laiku, jo tu to nevari atļauties. Paldies un gaidu rakstu, pieliec čatus un visu ko velies, man absaluti nav problema par to publsiki atbildet, ka jau mineju labprat padalīšos un nošērošu, lai redz visi investori, draugi utt visa apsaule. :) Dziver ir jaraksta nevs jalasa, paldies, ka palidzi to aprakstit.”
Jāatzīmē gan, ka šādi solījumi atmaksāt naudu katram investoram individuāli reāli nozīmētu attiecīgā procesa novilcināšanu vēl uz pāris gadiem.
Arī svaigi saņemtā atbilde no E. Daugina liecina, ka nekāds konflikta risinājums tā arī nav panākts: “Ja jautājat par CR, tad „BSR” un CR nav izdevies panākt vienošanos. CR ir noraidījis jebkādu „BSR” piedāvājumu oficiāli paziņojot, ka nav interese uz vienošanos un ir nolēmis to risināt tiesā, kas ir tikai normāli un „BSR Leasing” nav nevienu brīdi stājies tam ceļā. Gluži otrādi, ir tiesai nosūtījis visus pieprasītos dokumentus noteiktajā laikā, ko tiesa ir pieprasījusi.”
Tiesa gan, apgalvojumu par “dokumentu iesniešanu laikā” liek apšaubīt Igaunijas Harju apriņķa tiesa, kur šī civilprasība ir iesniegta. Vēl aizvadītā gada martā CR advokātam Jaanusam Silmam tiesa savā atbildē rakstīja: “Tiesa procesuālos dokumentus atbildētājai „BSR Leasing” SIA ir nogādājusi 13.12.2022. Rakstiskas atbildes termiņš bija 28 dienas, skaitot no vēstules piegādes. Rakstisku atbildi uz pret viņu celto prasību tiesā atbildētājs līdz šim nav iesniedzis.”
Protams, jācer, ka šobrīd šī kavēšanās ir novērsta.