Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man ir bijusi tā privilēģija dzīvē redzēt un izprast daudzas parunas un sakāmvārdus, kā arī to rašanās pamatojumu. Tas notika tad, kad ar ģimeni pārcēlāmies uz dzīvi laukos un uzsākām saimniekot. Piemēram, visiem zināmais, nobružātais teiciens “cāļus skaita rudenī” reāli un visai skarbi “atdzīvojās” tad, kad pats sāku turēt vistas, kā arī inkubēt olas.

Es ieraudzīju pat vairāk – skaitļa “divpadsmit” īpašo statusu (divpadsmit mēneši, divpadsmit zodiaka zīmes, divpadsmit Jēzus Kristus apustuļi, ducis kā īpašs šī skaitļa apzīmējums, un... divpadsmit cāļi sekmīgai perētājvistai.) Šie novērojumi man palīdzēja arī tīri praktiski, piemēram, es tagad zinu, ka svaigi izdēta vistas ola bez jebkādiem bojājumiem būs “dzīva” un saglabāsies svaiga - pat atrodoties siltumā - vismaz divpadsmit dienas. Jo vista dēj vienu olu dienā un var sakrāt šo olu daudzumu, kuram tad beigās uzsēžas virsū, paaugstina sava ķermeņa temperatūru un sāk perēt. Pēc 21 dienas atskan pirmie čiepstieni. Ievērojiet – lai gan olu vecums atšķiras par 12 dienām, visi cāļi izšķiļas aptuveni vienlaicīgi.

Bet, ja mēs pieņemam, ka ir izšķīlušies 12 cālēni; ja mēs pieņemam, ka viņi dzīvo parastā lauku sētā, nevis specdienestu stipri un kvalificēti apsargātā spec laboratorijā/cietumā; vēl jo vairāk, ja viņiem nav mammas, bet cālēni izšķīlušies inkubatorā, Ja viņi dzīvo nevis būrī, bet paaugušies brīvi staigā pa pagalmu, kašņādamies komposta kaudzē un mielodamies ar veselīgām, ekoloģiskām sliekām un citiem viņu gardumiem, tad ir visai liela iespējamība, ka rudeni sagaidīs tikai puse no viņiem. Kādēļ? Jo mazie pūkainīši garšo burtiski VISIEM: žurkām, kaķiem, vanagiem, seskiem, lapsām utt. Viņiem ir talants noslīkt pat seklā konservu bundžā. Ar vārdu sakot, jau pirmajos jaunsaimnieka statusā nodzīvotajos gados es sapratu, kādēļ ir radies teiciens: “CĀĻUS SKAITA RUDENĪ!”

Pavisam cita situācija ir, piemēram, ar pīlēm. It sevišķi, ja viņu ir padaudz. Viņas turas kopā tādā kā blīvā masā un turklāt vēl spēj visai neganti pēkšķēt. Škiet, ka ne visiem zvēriem nervi tur šo ļembastu, un šādam trokšņainam, viendabīgam veidojumam izvairās uzbrukt ne vien vanagi, bet pat lapsas. Man bija gadījums, kad lapsa tomēr mēģināja nočiept vienu pīli. Sacēlās tāda brēka, ka es to izdzirdēju pat mājas iekšienē. Es jau nojautu, ka tas nav ne NATO, ne Putins, ne TALIBAN, tādēļ, ko nagi nes, jozu ārā. Kā tad! - rudaste nozibēja aiz klēts stūra, bet... tukšā. Tikai vienai pīlei rēgojās dažas papluinītas spārnu spalvas un pāris sīki asins pilieni uz sāna. Pīle atkopās, un beigas bija laimīgas - viņu apēdu es.

Ne velti vēsturnieki mums stāsta, ka zosis izglāba Romu. Pīles, vismaz pekinietes, tās pašas zosis vien ir, tikai mazākas.

Bet nu - pie govīm. Tuvāk iepazīstoties ar šiem brīnišķīgajiem dzīvniekiem, sāc saprast, kādēļ Indijā tie ir svēti, bet citiem tas ir bijis un vietām vēl ir viens no galvenajiem pārtikas un arī ienākumu gūšanas avotiem. Kā man kādreiz teica divas skarbus laikus un Sibīriju pārdzīvojušas māsas: tiklīdz govs mājā – bads pa durvīm laukā!

Govis ir ļoti patīkami un interesanti sadarbības partneri. Jau sākot no tā, ka viņas – atsķirībā, piemēram, no cūkām – patīkami smaržo, ir draudzīgas, ziņkārīgas un gudras. Te es runāju par normālām govīm, nevis industriālās, “konvencionālās” lauksaimniecības selekcionētajām, trīs – četrus gadus dzīvojošajām piena ražošanas mašīnām.

Govs ir viens no uzskatāmākajiem Visuvarenā radītajiem brīnumiem. Ja netici Radītājam, uzskati to par dabas brīnumu. Bet brīnums tas neapšaubāmi ir. Kā teica kāds sludinātājs: “ES NESAPROTU, KĀ MELNA GOVS VAR ĒST ZAĻU ZĀLI UN RAŽOT BALTU PIENU, KURU SAKUĻOT, RODAS DZELTENS KRĒJUMS!”

Protams, ka kādi gudrīši to izskaidros ar sarežģītiem ķīmiskiem procesiem. Bet ir viena lieta, kura, manuprāt, ir visbrīnumainākā. Proti: ja no kaut kurienes kaut ko ņem, loģiski būtu, ka paliek mazāk. Tad lūk – uz tradicionālo lauksaimniecību tas neattiecas. Teikšu atklāti (un kādam tas izklausīsies reliģiski fanātiski un pārspīlēti, bet spriediet vēsi) – var teikt, ka tradicionālā lauksaimniecība ir sadarbošanās ar pašu Dievu. Tā ir bezgalīgi ilgtspējīga, resursus nepatērējoša un zemi nenoplicinoša. Paskaidrošu. (Lūdzu, ņemt vērā, ka es runāju TIKAI par normālo – tradicionālo, ekstensīvo lopkopību, nevis intensīvo, industriālo. Ekstensīvajā uz vienu liellopu rēķināja aptuveni 1ha zemes.)

Tātad – es pievērsu uzmanību tam, ka ganībās, vietā, kur govs nolikusi savu pļeku, intensīvi sāk augt veselīga, tumši zaļa zāle. Pirmajā gadā govis šo zāli neēd (viņām ir lieliska oža). Bet nākamajos gados tur aug jau veselīga un garšīga zāle. Ganības vai pļava ir kļuvusi ražīgāka. Tas ir fenomens. Iedomājaties – pa vienu galu govs uzņem barību, zāli, no tās (plus tīrs ūdens) saražo pienu, paralēli tam savā vēderā audzējot teļu (ja kāds nezina – govs ražo pienu tikai tad, ja viņai ir piedzimis teļš; pat pieaugušas teles pienu neražo), un beigās pa otru galu izmet ārā pārstrādātu zāli, kura uzlabo un padara auglīgāku pļavu, no kurienes ņemta!

Agrāk kūtsmēsli bija galvenais un vērtīgākais augsnes auglības uzlabošanas līdzeklis. Tagad tas ir kļuvis (padarīts par) ekskluzīvs un pieejams vien nedaudziem. Vairumam cilvēku jāiztiek ar “konvencionāli” audzētu pārtiku (precīzāk – barību), kas tulkojumā nozīmē minerālvatē ar ķīmiju audzētus siltumnīcu dārzeņus un ar glifosātu un citiem draņķiem miglotus graudus.

Lūk, viens no iemesliem, kādēļ notiek karš pret tradicionālo lauksaimniecību, īpaši – pret lopkopību, vēl īpašāk – pret liellopiem! Dziļāk ņemot, tas ir karš pret Dieva iedibināto lietu kārtību un – attiecīgi – pret pašu Radītāju! Lūk, kādēļ prostituētie mēdiji sludina mītus par “govs purkšķi” kā planētas bojāejas iemeslu un cilvēces nelaimju sakni. Patiesībā, sakne ir sociopāti un viņu roklaižas, lai neteiktu stiprāk. Ne no govīm mums jātiek vaļā, bet no viņiem...

Ja kādam ir īsa atmiņa vai viņš vienkārši sava vecuma dēļ to nevar zināt, atgādināšu – mazā Latvija bija piena ražošanas rekordiste visā milzīgajā Padomju Savienībā. Neatņemama Latvijas ainavas sastāvdaļa vasarā bija lielie govju ganāmpulki zaļajās, plašajās ganībās.

Kā redzat, es pat neskāru tēmu par normāla ēdiena pakāpenisku aizstāšanu ar kukaiņiem un tārpiem. Priekšdarbi – smadzeņu skalošana – jau notiek. Bet stāsts bija par vienu no neskaitāmajiem Dieva radītajiem brīnumiem un tā lomu ekoloģija un cilvēku dzīvē.

Atceraties, ko teica tās māsas – kad govs mājās, bads pa durvīm laukā! Bet kā būtu, ja otrādi – govs pa durvīm laukā?...

Šī planēta ir mūsu mājas. Sargājiet to!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālas apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...