Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta vēlēšanas jūnija sākumā nav izņēmums. Lasām likumu un aplūkojam, kādas jaunas iespējas un ērtības šogad ieviestas nobalsošanā.

Jāatceras, ka pašvaldību, Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanas regulē atsevišķi likumi, tāpēc — lai arī vēlēšanu pamatprincipi (tādi kā aizklātā balsošana, iespēja kandidātus atbalstīt ar plusu vai neatbalstīt ar izsvītrošanu utt.) paliek nemainīgi, detaļas var atšķirties.

Kā parasti, galvenā balsošanas diena Latvijā ir sestdiena, 8. jūnijs, kad iecirkņi būs atvērti no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā (lielākajā daļā no pārējām ES valstīm oficiālā balsošanas diena ir svētdiena). Taču iepriekšējā balsošana Latvijā sāksies jau pirmdienā, 3. jūnijā, kad iecirkņi būs atvērti no 08:00 līdz 13:00. Sekos divu dienu pārtraukums, pēc kā iepriekšējā balsošana atsāksies ceturtdien, kad iecirkņi būs atvērti no pulksten 16:00 līdz pat 20:00, kā arī piektdien laikā no 13:00 līdz 18:00. Tālāk jau sekos vispārējā balsošana sestdienā.

Atšķirībā no vairākām iepriekšējām Eiropas Parlamenta vēlēšanām (piemēram, 2014. gadā), liels ieguvums ir tāds, ka šoreiz jebkurš vēlētājs var balsot jebkurā iecirknī — visā valstī darbosies vienots vēlētāju reģistrs tāpat kā Saeimas vēlēšanās. Līdz ar to ir cerība, ka pieaugs nobalsojušo skaits: 2019. gadā nobalsoja tikai trešdaļa no visiem balsstiesīgajiem, un pat tas bija kāpums par trim procentiem, ja salīdzina ar aiziepriekšējo reizi. Statistika parāda, ka balsošanas intensitāte Latvijā atpaliek no ES vidējās (pagājušoreiz tā bija 50,66%), un tagad tai ir novākts viens no galvenajiem šķēršļiem.

Līdz ar to pilsoņi, kas vēlēšanu nedēļas nogalē ieplānojuši, piemēram, ar savām ģimenēm apmeklēt ikgadējo folkloras, vēstures un smagās mūzikas festivālu “Zobens un Lemess” Bauskā, varēs jau piektdien no 13:00 līdz 18:00 nodot balsi iecirknī, kas izvietots Bauskas Valsts ģimnāzijā iepretī Bauskas slavenākajiem veikaliem “Astoņkājis” un “IEROČI”, vai arī pēc savas izvēles to darīt sestdien galvenajā balsošanas laikā no 08:00 līdz 20:00.

Jebkurš cilvēks ar fiziskiem trūkumiem (tajā skaitā neredzīgi un vājredzīgi cilvēki, invalīdi vai traumētie utt.) iecirknī drīkst saņemt palīdzību nobalsošanā. Likums nosaka: “Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj balsot vai parakstīties balsotāju sarakstā, vēlētāja klātbūtnē pēc viņa norādījumiem atzīmes vēlēšanu zīmē izdara vai balsotāju sarakstā parakstās vēlētāja ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai vēlētājs uzticas. Par to balsotāju sarakstā tiek izdarīta attiecīga atzīme. Šāda persona var būt attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas loceklis, ja tā ir apmācīta […] un rakstveidā apliecinājusi, ka neietekmēs un neizpaudīs vēlētāja balsojumu.”

Tāpat likums paredz, ka ikvienam slimniekam, traumētajam vai citādi kustībnespējīgajam, tajā skaitā šādu cilvēku kopējiem, ir iespēja izsaukt pie sevis uz mājām vai slimnīcu vēlēšanu komisijas locekļus ar atsevišķu izbraukuma urnu. Lai to izdarītu, brīvā formā jāsastāda iesniegums par šādiem balsotājiem un jāiedod kādam ienest tuvākajā vēlēšanu iecirknī (ja tas jau darbojas), vai arī jānosūta pa pastu uz CVK vai pašvaldības galveno vēlēšanu komisiju. Iepriekšējo gadu prakse liecina, ka vislabāk šo iesniegumu nosūtīt jau vairākas dienas pirms 8. jūnija, jo izbraukuma urnas maršruts katrā vēlēšanu iecirknī tiek plānots sestdien ap pusdienlaiku, un pēcpusdienā jaunus iesniegumus var būt grūti paspēt apmierināt.

Viens no lielākajiem uzlabojumiem — ārzemēs dzīvojošo Latvijas pilsoņu tiesības nobalsot pa pastu. Jebkurā ārvalstī dzīvojošs Latvijas pilsonis var pieteikties balsošanai pa pastu caur Latvija.gov.lv, taču jāņem vērā, ka tas izdarāms ne vēlāk par 31. maiju: https://latvija.gov.lv/Services/9521.

Kā noteikts likumā, šādi pieslēdzies vēlētājs izdrukā vēlēšanu materiālus, izraugās sava izvēlētā saraksta vēlēšanu zīmi, saliek plusus un svītrojumus, ieliek vēlēšanu zīmi vēlēšanu aploksnē un aploksni aizlīmē. Šī aploksne paliek anonīma, lai nodrošinātu aizklāto balsojumu.

Šo aploksni, kas nonāks speciālā pasta balsojuma iecirknī, vēlētājs ievieto vēl vienā — visparastākajā pasta aploksnē. Uz tās savukārt gan ir norādāms vēlētāja vārds, uzvārds, kārtas numurs pasta balsotāju sarakstā, un šī aploksne adresējama pasta balsošanas iecirkņa komisijai (Smilšu iela 4, Rīga, Latvija, LV-1050). Ļoti svarīgs ir aspekts, ka balss no ārzemēm ir jāizs ūta laikus: likums nosaka, ka atvērtas un pieskaitītas tiks vienīgi tās aploksnes, kas tiks saņemtas līdz balsu skaitīšanas uzsākšanai visā valstī, tātad līdz sestdienas vakaram.

Tāpat balsošanas iespēja pa pastu attiecas vienīgi uz tiem pilsoņiem, kuri fiziski atrodas ārzemēs: CVK ziņo, ka tikuši saņemti daži mēģinājumi nobalsot pa pastu no Latvijas teritorijas, un šādos gadījumos attiecīgajiem vēlētājiem ticis izskaidrots, ka viņiem ar balsošanu jāpaciešas līdz fizisko iecirkņu atvēršanai.

Šīs un citas nianses rada apstākļus, kas veicina dalību Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kurās Latvija turklāt ieguvusi papildus devīto deputāta vietu. Politiskā situācija ir netipiski interesanta, jo socioloģija rāda, ka astoņām partijām ir labas izredzes iekļūt Eiropas Parlamentā, savukārt vēl diviem spēkiem ir saskatāmas iespējas pēdējās nedēļās izdarīt izrāvienu un pārvarēt 5% barjeru. Pieteiktās 16 partijas ar 271 kandidātu pārstāv visu politisko spektru līdz neiespējamībai — no agresīviem nacionālistiem līdz “vatainiem” Kremļa līdzskrējējiem un no brīvā tirgus liberāļiem līdz skaļiem populistiem vai klusiem neomarksistiem. Šis ir gadījums, kad vēlētāju rokās ir ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas nākotne.

Likums: https://likumi.lv/ta/id/84185-eiropas-parlamenta-velesanu-likums

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...