Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Edijs Ekmanis, apkrāptie uzņēmēji un interešu konflikts Smiltenes domē

Uģis Spandegs sadarbībā ar Sandru Pētersoni (Ziemeļlatvija), īpaši Pietiek
16.05.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Smiltenes uzņēmējs, SIA “Siriha GP” īpašnieks Harijs Šūtelis joprojām cīnās par savu taisnību: viņš jau vairākkārt publiski izteicies par SIA “Buildimpeks” un tās valdes locekļa Edija Ekmaņa iespējamām krāpnieciskām darbībām – piesaistītam apakšuzņēmējam netiek samaksāts par veikto darbu, vēlāk izvirzot milzu pretenzijas par līgumsodu. Izrādās, ka Smiltenes uzņēmējs nebūt nav vienīgais, kurš šādā veidā cietis no Edija Ekmaņa negodprātīgas rīcības, – pamazām atklājas mērķtiecīgi realizēta shēma, kā nesamaksāt nolīgtajiem apakšuzņēmējiem par padarīto darbu.

Vienlaikus Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīcībā ir nonākusi informācija par iespējamu atklātu interešu konfliktu Smiltenes domē – jau minētā SIA “Buildimpeks” pašvaldības pasūtīto darbu veikšanai piesaistījusifirmu, kurā līguma slēgšanas brīdī strādāja atbildīga domes amatpersona. Par to ziņots KNAB adresētā iesniegumā.

Apkrāpj par 77 000 eiro un vēl cenšas piedzīt līgumsodu

Portālā Pietiek.com jau tika publicēts raksts, kurā stāstīts par SIA “Buildlimpeks” un tās valdes locekļa Edija Ekmaņa iespējami piekopto negodīgo komercpraksi, pašvaldības pasūtījuma izpildei piesaistot apakšuzņēmēju SIA “Siriha GP” un vēlāk atsakoties maksāt gan par paveikto darbu, gan tehnikas īri, gan iepirktajiem būvmateriāliem.

Turklāt cietušajam uzņēmējam no SIA “Buildimpeks” puses vēl ir izvirzītas pretenzijas par līgumsoda piedziņu, lai gan SIA “Siriha GP” darbus bija spiesta pārtraukt tieši nesaņemto maksājumu dēļ no SIA “Buildimpeks”. (sk. https://pietiek.com/ “Pats “uzmet”, pats piestāda līgumsodu” 27.12.20.)

Šodien SIA “Siriha GP” īpašnieks Harijs Šūtelis ir pilnīgi pārliecināts, ka kritis par upuri jau iepriekš plānotai negodīgai shēmai – par padarīto samaksa nav saņemta, turklāt tiesā jau ir celta prasība par līgumsoda piedziņu.

“Tagad es skaidri saprotu, ka visa šī krāpšana bija jau iepriekš izplānota un tad mērķtiecīgi realizēta. Diemžēl laikus to neaptvēru, tāpēc šobrīd esmu faktiska bankrota priekšā. Līguma slēgšanas laikā Ekmanis mani pārliecināja, ka līgumsoda paredzēšana esot tikai formāla standarta frāze, lai gan tagad redzams, ka viņš vadījies no citiem apsvērumiem. Ekmanis pašlaik tiesā grib pierādīt, ka tieši es esmu vainojams pie darbu pārtraukšanas, lai gan no līguma biju spiests atkāpties un nespēju turpināt darbu vienīgi viņa paša neizpildīto finansiālo saistību dēļ 77 000 eiro apmērā. Pēkšņi izrādījies, ka “formālā standarta frāze” nav ne formāla, ne standarta un šobrīd pret mani ir celta prasība 170 000 apmērā,” stāsta Harijs Šūtelis.

Nesamērīgie līgumsodi ļauj piedāvāt zemāko cenu?

Sīkāk izpētot pieejamos dokumentus, kurus Harijs Šūtelis uzrādīja raksta autoram, atklājas kāda nianse, kas Harija Šūteļa apgalvojumus padara pat ļoti ticamus: līgumā ar Smiltenes novada domi SIA “Buildimpeks” uzņēmusies iespējamo līguma laušanas sodu 10% apmērā, savukārt apakšuzņēmējam pret SIA “Buildimpeks” paredzēti jau 40%. - tātad nesamērīgi lieli. Tas rada iespēju faktiski negodīgi nopelnīt tikai šīs starpības dēļ vien. Tādēļ iepriekš izplānotas shēmas īstenošanas iespēja kļūst arvien reālāka.

Turklāt šādu nesamērīgu līgumsodu piemērošana, iespējams, ir viens no galvenajiem faktoriem, kāpēc ar Ediju Ekmani saistīti uzņēmumi gūst galvu reibinošus panākumus pašvaldību iepirkumos – jau paredzot un rēķinoties ar šādā ceļā iegūtiem līdzekļiem, nav grūti piedāvāt zemāko cenu. Un tieši zemākās cenas princips, kā zināms, joprojām ir pats galvenais kritērijs, nosakot iepirkuma konkursu uzvarētāju.

Krāpās arī ar rēķiniem

Pēc Harija Šūteļa teiktā, ir vēl kāds fakts, kas skaidri apliecinot SIA “Buildimpeks” un Edija Ekmaņa negodprātību. “Pēc līguma nosacījumiem man reizi mēnesī bija jāiesniedz rēķini jeb tā sauktās formas par padarīto darbu un pārējām izmaksām. Ekmanis mani pārliecināja, ka šos dokumentus sastādīšot pats – man tikai esot jāiedod viņam informācija. Šādi rīkoties esot nepieciešams, jo viņam (Ekmanim) esot jāsaskaņo šīs formas ar tiem aktiem, kurus viņš iesniegšot Smiltenes novada domei.

Šodien Ekmanis nekaunīgi apgalvo, ka nekādas formas es laikā neesot iesniedzis, lai gan pats bija uzņēmies tās sastādīt. Tagad saprotu, ka Edijs Ekmanis nevienā oficiālā atskaitē nav minējis par mana uzņēmuma piesaistīšanu, tādēļ faktiski nekādi akti ar Smiltenes domi viņam nebija jāsaskaņo un šajā jautājumā viņš man ir apzināti melojis. Ja tā nav atklāta krāpšana, tad es vispār nezinu, ko var nosaukt par krāpšanu,” savu sašutumu neslēpj Harija Šūtelis.

Edija Ekmaņa viedoklis par šo konfliktu atspoguļots jau minētajā iepriekšējā rakstā.

Kriminālprocesu uzsākšanu atsaka

Harija Šūteļa stāstītais pēc būtības būtu jāvētī ar attiecīgu kompetenci apveltītām struktūrām. Taču līdz šim visi uzņēmēja mēģinājumi panākt kriminālprocesu uzsākšanu vai kaut vai tikai minēto faktu pārbaudi nav vainagojušies ar panākumiem – visi lūgumi ir noraidīti, aizbildinoties ar konflikta civiltiesisko raksturu.

“Faktiski iznāk, ka es esmu tiesiski pilnīgi neaizsargāts pret šādu negodīgu patvaļu. Jā, apzinos, ka pats esmu pieļāvis kļūdas, nepamatoti uzticēdamies tikai vārdiski paustajam, tomēr tas nekādi nemaina pret mani atklāti veikto krāpniecisko darbību būtību,” saka Harijs Šūtelis.

Viņš neslēpj, ka jūtas sarūgtināts par šādu attieksmi: “Ja tādus “uzņēmējus” kā Ekmanis neapturēs, atkal atgriezīsies tie laiki, kad neviens mazais uzņēmējs vairs nejūtīsies drošs un pasargāts. Kŗāpnieki, bruņojušies ar juristu armiju, izmanto mūsu uzticēšanos un vēlāk vienkārši mūs samin. Rezultātā mums nāksies pārtraukt savu biznesu un, visticamāk, mēs būsim spiesti aizbraukt no Latvijas.”

Pēc līdzīgas shēmas apkrāpti arī citi

Pēc pirmā raksta publicēšanas portālā Pietiek.com ar raksta autoru sazinājās uzņēmējs Mihails Vaimans, kura uzņēmums SIA “Inženierkomunikācijas” arī cietis no Edija Ekmaņa pārsāvētas firmas, turklāt notikumu attīstības scenārijs ir pārsteidzoši līdzīgs Smiltenes gadījumam.

2020. gada sākumā Mihaila Vaimana uzņēmums kā apakšuzņēmējs noslēdza līgumu ar SIA “ZENG”, kuru pārstāvēja jau zināmais Edijs Ekmanis. (Pēc uzņēmēja teiktā, Ekmanis savu darbību realizē caur daudzām firmām.) Par paveiktajiem darbiem divos objektos – Aizkraukles novada vidusskolas ēkas Draudzības krastmalā 5 piebūves būvniecībā un “Multifunkcionālās sporta zāles piebūve un sporta laukuma pārbūve Nīcgales ielā 26, Rīgā” – SIA “ZENG” apņēmās samaksāt vairāk kā 200 000 eiro, vadoties pēc iesniegtajām formām. Līgumā tika iestrādāti arī jau labi zināmie 40% kā potenciāls līgumsods.

Tālākie notikumi risinājās jau pēc labi zināmas shēmas – kad darbu lielākā daļa jau bija paveikta, Edijs Ekmanis pēkšņi pārstāja maksāt, neskatoties uz laikus un korekti iesniegtajām formām, kas apliecināja veikto darbu apjomu un citas izmaksas. Kā stāsta Mihails Vaimans, E. Ekmanis pat atteicās veikt jebkādu dokumentu saskaņošanu. “Viņš vienkārši pārtrauca maksāt, un viss. Tā kā esam uzņēmums ar 12 gadu darba stāžu un labu reputāciju, vismaz vienā objektā izlēmām pabeigt iesākto, neskatoties uz jaunajiem apstākļiem. Rezultātā E. Ekmaņa uzņēmums palika parādā vairāk kā 85 tūkstošus eiro,” stāsta Mihails Vaimans.

Pretenzijas ir absurdas

Šā gada martā un aprīlī Mihails Vaimans no SIA “ZENG” saņēma divas pretenzijas – paziņojumus par līguma laušanu ar prasību... maksāt līgumsodu, kopā 119 484,88 eiro apmērā plus vēl izmaksāto avansu darbu uzsākšanai 10 669,41 eiro apmērā. Līguma laušanas pamatojums – Aizkrauklē uz pretenzijas sagatavošanas dienu darbi neesot izpildīti, neesot sagatavota un parakstīta dokumentācija, kas apliecinātu darbu izpildi. (Pretenzija datēta ar 2021, gada 23. aprīli, kad objekts jau bija nodots ekspluatācijā.) Rīgā darbi neesot pabeigti izraisītā finansiālā stāvokļa dēļ.

“Aizkraukles domē iesniegtā izpilddokumentācija, kā arī ieraksti būvdarbu žurnālos, apliecina visu darbu izpildi no mūsu puses. To papildus apstiprina arī būvuzraudzības kompānijas “BŪVĒLOGS” valdes locekļa Nikolaja Zaičenko sniegtā informācija. Savukārt Rīgā mēs bijām spiesti pārtraukt darbu līdz šim brīdim neizskatīto formu dēļ. Turklāt Ekmanis pat bija tik nekaunīgs, ka faktiski piesavinājās par mūsu naudu iepirktus dārgus celtniecības materiālus. Viņš vienkārši ir krāpnieks, kura rēķinā, pēc manā rīcībā esošām ziņām, ir vēl vismaz piecas pēc šādas pat shēmas apkrāptas firmas,” apgalvoja Mihails Vaimans.

Uzņēmējs ir gatavs cīnīties tiesā ar E. Ekmani un viņa firmu, turklāt uzskata, ka visiem apkrāptajiem vajadzētu apvienot spēkus, lai pārtrauktu šo klaji negodīgo un krāpniecisko praksi. Kā jau minēts, līdz šim tiesībsargājošās struktūras ir atteikušās pētīt Edija Ekmaņa darbības. Iespējams, ka arvien lielāks iesniegumu skaits no uzņēmējiem, kuri cietuši no un jau, šķiet, sistēmātiski pielietotās shēmas, liks mainīt šo viedokli un uzsākt apstākļu noskaidrošanu kriminālprocesuālu darbību ietvaros.

Atklājas interešu konflikts Smiltenes domē

Jau pieminēto Dārza ielas asfaltēšanas darbu veikšanai Smiltenē SIA “Buildimpeks” it kā nolīga apakšuzņēmēju SIA “Wesemann” - tā vismaz lasāms Smiltenes domē iesniegtajās atskaitēs. Tomēr realitāte izrādījās cita – patiesais asfalta uzklāšanas veicējs bija Burtnieku novadā reģistrēta firma SIA “Sidlu Ceļi”. (Kas oficiāli nefigurē nevienā dokumentā.) Šo faktu vietējā laikraksta “Ziemeļlatvija” žurnālistei Sandrai Pētersonei apstiprināja SIA “Sidlu Ceļi” valdes loceklis Uldis Kalniņš.

Pētot tālākos notikumus, atklājās kāds pavisam negaidīts fakts – jau kopš 2015. gada līdz pat 2020. gada martam SIA “Sidlu Ceļi” par būvspeciālisti ceļu būvdarbu vadīšanas jomā strādāja kāda Ilze Sausā. Vienlaikus persona ar šādu vārdu un uzvārdu jau vairākus gadus ieņem arī Smiltenes domes izpildirektora vietnieces posteni. Par šo situāciju KNAB ir saņemts iesniegums (tā kopija ir raksta autora rīcībā).

Ja atklāsies, ka SIA “Sidlu Ceļi” līdz 2020. gada martam strādājusī Ilze Sausā vienlaikus ieņēmusi amatu arī Smiltenes novada domē (turklāt atbildot tieši par ceļu uzturēšanas jautājumiem), tad var gadīties, ka Smiltenes domei būs jāatmaksā no ES fondiem saņemtie līdzekļi, nemaz jau nerunājot par iespējamu amatpersonu atbildības izvērtēšanu no krimināltiesiskā aspekta.

Savukārt gan Smiltenes novada domes publisko iepirkumu komijas pārstāvis Otārs Putrālis, gan izpilddirektora vietniece Ilze Sausā, gan SIA “Sidlu Ceļi” valdes loceklis Uldis Kalniņš, gan Edijs Ekmanis jebkādu interešu konflikta iespēju noliedz. Sīkāk ar šiem viedokļiem var iepazīties laikraksta “Ziemeļlatvija” žurnālistes Sandras Pētersones rakstā ”Šķetinot Dārza ielas asfalta lietu, atklājas arvien vairāk neskaidrību” https://www.ziemellatvija.lv/. 19.01.21.

Vēl kāda interesanta nianse. Mihails Vaimans stāstu par Edija Ekmaņa darbībām savulaik iesūtīja portālam Sudzibas.lv, kas viņa rakstīto arī publicēja. Tomēr jau pēc dažām dienām minētā informācija no portāla pazuda... Acīmredzot Edijs Ekmanis ļoti nevēlas, lai jebkāda informācija par viņa rīcību nonāktu publiskajā telpā.

Šobrīd izpētes stadijā ir informāciju par iespējamu reiderisma mēģinājumu no E. Ekmaņa puses – uzņēmējam, kuram jau pēc aprakstītās shēmas tikušas izvirzītas līgumsoda pretenzijas, izteikts priekšlikums pārdot E. Ekmanim viņam piederošās uzņēmuma daļas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Tāda cilvēka viedoklis, kuram neskaidras cilmes preparāts, ko sauc par vakcīnu, nav pieņemams

FotoŠeit izteikts vienkārša cilvēka viedoklis. Cilvēka, kurš šobrīd ir pensionārs, sejas masku nenēsā un kuram neskaidras cilmes preparāts, ko sauc par vakcīnu, nav pieņemams. Protams, daudziem ir cits viedoklis un ceru, ka tam ir loģisks pamatojums.
Lasīt visu...

15

Es visu ko pieprasu un norādu, un lūdzu iedot man varu

FotoLevit, Kariņ, Pavļut, Raivi Dzintar ar saviem prievīšu varavīksnes draugiem un pārējie pie varas esošie ar Rinkēviču ložā. Nākamnedēļ ir jābūt atceltām maskām, 2 metriem, groziņiem un visam pārējam sviestam! Es to nelūdzu, es to pieprasu un norādu Jums, ka tas ir jāizdara nekavējoties. Ja pašiem bail pieņemt lēmumu, piezvaniet uz Briseli vai vēstniecību. Jums dos atļauju. Nākamnedēļ lai būtu lēmums.
Lasīt visu...

21

Ventspils paradokss: vēlētāji nomaina nevis Lembergu, bet gan... domes opozīciju

FotoPašvaldību vēlēšanas Ventspilī beigušās ar zināmu pārsteigumu: ne tajā, ka uzvaru svinēja “Latvijai un Ventspilij”, iegūstot vairāk balsu nekā visi pārējie saraksti kopā, — interesantais šoreiz redzams opozīcijas kampaņošanā un rezultātos.
Lasīt visu...

21

Drošības līdzeklis nedrīkst tikt izvēlēts kā iebiedēšanas vai iepriekšējas sodīšanas paņēmiens

FotoAtbilstīgi Kriminālprocesa likumam tiesībsargājošām instancēm ir pienākums vērtēt drošības līdzekļa piemērošanu saistībā ar cilvēktiesību normām. Personai piemērojams tāds drošības līdzeklis, kas pēc iespējas mazāk aizskar personas pamattiesības un ir samērīgs.
Lasīt visu...

21

Man vislabāk spēs palīdzēt Selma Levrence, jo viņa ir jauna, gudra, pieredzējusi un zina daudzas valodas

FotoPēc ilgām pārdomām par to, kas varētu kļūt par manu palīgu Saeimā, esmu izlēmis, ka tā būs Selma Levrence, un man ir liels prieks, ka viņa ir tam piekritusi.
Lasīt visu...

21

„Sargsuns” pazemīgi lūdz atlikt nodokļu reformu

FotoLatvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) aicina valdošo koalīciju atlikt nodokļu reformas uzsākšanu no 2021. gada 1. jūnija. LPIA uzskata, ka valsts pārvalde nav pietiekami informējusi sabiedrību, it sevišķi to sabiedrības daļu, kuru reforma skars tieši, ietekmējot tās finansiālo labklājību. Vēl nesen vēstulē vērsāmies pie jums ar bažām un problēmjautājumu uzskaitījumu, lai novērstu reformas negatīvo ietekmi uz mūsu nozari.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Viss sākās ar Šleseru!

Tvnet var lasīt Re:Baltica sagatavotu propagandas rakstu, kurā skaidri tiek pateikts, ka Latvijā baznīcas nedrīkst aizstāvēt kristīgās vērtības! Esmu pārsteigts, ar kādu naidu pret Baznīcām,...

Foto

Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris Aivars Ozoliņš grauj Latvijas informācijas telpas kvalitāti

Pašlaik – Lielās dezinformācijas laikmetā – viens no svarīgiem uzdevumiem visiem, kuri darbojas informatīvajā telpā,...

Foto

Nākotnes vīzija par neiespējamo... (Turpinājums rakstam „Cilvēks nav saprātīga būtne”)

Nesen par to runāju un pat rakstīju. Šo var uzskatīt gan par turpinājumu jau teiktajam, gan...

Foto

Ceļā uz ļaužu ganāmpulku

Sākotnēji biju iecerējis rakstu ar konkrētām personālijām un pierādījumu bāzi zem katras tēzes, taču tad uzaustu milzu palagu. Turklāt  patiesība ir acu...

Foto

Vīlands piedāvā neētisku lobismu?

Ralfs Vīlands neapšaubāmi ir viens no sabiedrisko attiecību jeb tā dēvētās PR nozares dinozauriem, pamatlicējiem Latvijā. Neapšaubāmi ļoti ietekmīgs....

Foto

Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne

Taisnība ir apgalvojumam, ka cilvēks ir divkājains primāts, kurš ietilpst zīdītāju klasē, bet par saprātu zinātnieki vēl strīdas. Es neesmu nedz...

Foto

Īpatnais pasažieru pārvadājumu iepirkums KNAB neinteresē

Labdien, vērsos KNAB ar iesniegumu sakarā ar NRA publikāciju, no kuras izriet, ka oligarhi dabūjuši valsts dotācijas pasažieru pārvadājumiem 500...

Foto

Dažas piezīmes uz vēlēšanu biļetena malām

1. Grand Prix par pašvaldību vēlēšanu komentāru es piešķirtu Gatim Eglītim. Ja ir kas tāds, kas var patikt JKP, tad...

Foto

Pirms bijušā kolaboranta, tagadējā politologa Skudras intervēšanas pārliecinieties, vai viņš nav paspējis piedzerties

Šajos laikos par politologu sauktā, okupācijas laikos par Komunistiskās partijas Centrālās komitejas Propagandas...

Foto

Absolūta saskarsmes impotence

Te mazs secinājums, izrietošs no vērojumiem. Pirms nedēļas ievietoju savā sejasgrāmatas profilā "pašiņu" ar atkailinātu plecu, kam pielipināta izdruka, kas apliecina "Teātra Vēstneša"...

Foto

Mīļā miera labad

Bieži no patriotiskām aprindām, īpaši tiem patriotiem, kuri dzīvo devīžu un dogmu varā, dzirdu, ka Latvijā ir jārunā tikai latviski, ka vienmēr un...

Foto

Jaunā iekšlietu ministre – sodīta par korupciju, prioritātes nav saistītas ar iekšlietu nozares problemātiku

Valdība ir pārskatījusi ministru portfeļu sadalījumu, mainot par nozari atbildīgos ministrus. Iekšlietu...

Foto

Interesantas lietas Ventspilī gaidāmo pašvaldības vēlēšanu sakarā

Manās rokās patrāpījās laikraksta “Latvijas Avīze” šā gada 25. maija numurs, kur Māras Libekas rakstā “Gatavojas Ventspils “atbrīvošanai”” lasu,...

Foto

Kā nav kauna kandidēt uz domi un turklāt vēl Ventspilī: kandidāta atbildes uz jautājumiem

Katram, kurš sadomā kandidēt uz Ventspils domi, jānonāk starp Skillu un Haribdu:...

Foto

Demokrātijas caurais jumts

Mēdz teikt, ka kompromiss ir labs lietussargs, bet slikts jumts. Saeimas pieņemtais risinājums Varakļānu piederības jautājumā ļaus kaut kā, formāli saglābt situāciju pašvaldību...

Foto

Ar ko Garkalnes novada domes deputāts Mārtiņš Bērziņš atšķiras no bijušā domes priekšsēdētāja Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa

Ja Garkalnes kritušais „karalis” Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš kampj un...

Foto

Kāpēc jūs man neticat, ka vakcinācija nav obligāta, tā ir brīvprātīga un neierobežo mūsu tiesības un brīvības

Covid-19 cilvēkus nešķiro - slimo visdažādākie cilvēki neatkarīgi no vecuma,...

Foto

Paldies, ka esam gatavi iestāties par tiesībām domāt arī ar savu galvu

Paldies Matīsam Kaļānam par iniciatīvu un visiem pārējiem par to, ka esam gatavi iestāties...

Foto

Uz vēlēšanām jāiet!

Mazais vēlētāju skaits iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās liecina par nepatiku pret esošo varu un sabiedrības neprasmi reizi četros gados lietderīgāk izlietot savu instrumentu –...

Foto

Jāmaina nevis citas valsts karogi, bet kas cits

Visi ir pieauguši cilvēki. Gribi - vakcinējies, gribi - nē. Svarīgāk ir - vajag atcelt ierobežojumus, un katrs...

Foto

Jānis Reirs ir sliktāks par izbijušu čekistu

Ja jūs jautātu - kāpēc esmu sācis tik ļoti neuzticēties "Vienotības" kartelim? Tāpēc, ka viņi ar Krišjāni Kariņu priekšgalā,...