Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc 2022. gada 24. februāra krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā daudziem atvērās acis par milzīgo krievijas naudas ietekmi mūsu valstī. Viena no sfērām, kur tas bija manāms visnotaļ spēcīgi, bija Latvijas kultūras vide. Liela daļa no mūsu kultūras cilvēkiem bija gadiem barojušies no lielās krievu naudas, tādā veidā veicinot kremļa režīma slēpti veikto „maigās varas” ietekmi. Ukrainas piemērs ļoti skaudri parādīja, ar ko tas var beigties un kādas tam ir sekas.  

Skumjākais bija tas, ka pat pēc krievijas iebrukuma Ukrainā daļa mūsu kultūras cilvēku nesaskatīja pilnīgi nekādus sirdsapziņas pārmetumus tajā, ka bija barojušies no kremļa oligarhu rokas, un pat turpināja uzstāt, ka to ir jāturpina darīt. Visspilgtāk tas izpaudās saistībā ar putina baņķieri Pjotru Avenu, kurš Latvijā bija un joprojām nodarbojas ar veselu baru ar mūsu „gaišo kultūras nesēju” piebarošanu. Avena rīkotais mūzikas festivāls „Rīga-Jūrmala” joprojām ir izcils piemērs tam, kā vajag „strādāt” un „piebarot” vietējos kultūras darboņus, padarot viņus tik atkarīgus, ka viņi ir gatavi atdoties kaut vai pašam velnam.  

Uz visa šī kara fona kā milzīgs pārsteigums nāca Dailes teātra paziņojums par sadarbības līguma noslēgšanu ar naudas atmazgāšanā notiesāto „Rietumu banku”, kas teātrim trīs gadu laikā ziedos 300 000 euro. Pirmajā mirklī likās, ka tas ir kāds joks vai mazsvarīgs notikums. Bet. ja tā labāk padomā un saliek visu pa plauktiņiem, tad kļūst redzams, ka Dailes teātris, kas ir valsts uzturēta kultūras iestāde, ņem un noslēdz “sadarbības līgumu” ar uzņēmumu, kas daudzu gadu garumā ir veicis sistēmisku valsts apzagšanu daudzu miljonu apmērā, turklāt ir sodīts par terorisma finansēšanu (https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/vel-divas-latvijas-bankam-bargi-sodi-pret-ziemelkoreju-noteikto-sankciju-lieta.a244056/).

Kairiš, vai tu to nezināji? Varbūt tu negribi zināt arī to, ka “Rietumu bankai” ir piespriests notiesājošs spriedums par “naudas atzmazgāšanu” un piespriests 20 miljonu eiro sods par to?

Jūs spējat iedomāties situāciju, kad, piemēram, nacionālie bruņotie spēki iegādātos ieročus no kompānijas, kas ir sodīta par naudas atmazgāšanu? Vai, piemēram, Valsts policija noslēdz līgumu par IT pakalpojumu sniegšanu ar uzņēmumu, kas ir notiesāts par naudas atmazgāšanu? Domājams, tas būtu kā minimums vidēja mēroga skandāls ar nopietnām sekām.

Bet, izrādās, valsts teātris, kas šajā gadījumā ir Dailes teātris, slēdz “sadarbības līgumu” ar naudas mazgātājiem, un tas skaitās kaut kas ļoti labs. Kur izpaliek jautājumi par morāli un reputāciju? Ņemot vērā “Rietumu bankas” darbības specifiku un vēsturi var runāt arī par daudz lielākiem riskiem (krievijas naudas slēptā ietekme).  

Izrādās, ka Latvijas teātra un arī kultūras videi ir pilnīgi vienalga, kas sponsorē viņu ballīti. Dailes teātris nav tomēr privāts uzņēmums, kas var darīt, kā grib. Tas ir pakļauts Kultūras ministrijai un tiek uzturēts par nodokļu maksātāju naudu. Valstij (kultūras ministrijai) šajā gadījumā būtu pienākums iejaukties un novilkt skaidras sarkanās līnijas par kādu naudu mūsu valstī “tiek taisīta kultūra”.

Bet vai mēs to sagaidīsim no kultūras ministres, kurai Latvijas kultūra šķiet pārāk nacionāla? Vai mēs to sagaidīsim no kultūras ministres pārstāvētās partijas (“Progresīvie”), kas neatbalsta padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu demontāžu Latvijā (par to liecina “Progresīvo” izvairīšanās no balsojuma Saeimā par likumprojektu)?

Nu labi, no jaunajiem marksistiem un rusofiliem (tā sevi dēvē Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Andris Sprūds) mēs to nesagaidīsim. Bet varbūt beidzot ir pienācis laiks uz kārtīgu sabiedrisku diskusiju par šo tēmu? Varbūt beidzot sabiedriskais medijs ir nobriedis pildīt savu pienākumu un raisīt diskusijas par nopietnu tēmu (nevis rītā un vakarā iestāties par krievu valodas nostiprināšanu Latvijas sabiedrībā)? Varbūt beidzot pašā kultūras vidē atrastos kādi drosminieki, kuri būtu gatavi runāt par šo neērto tēmu?   

Vēl pāris vārdu par pašu “Rietumu banku” un tās reputāciju. Svinīgajā pasākumā, kurā piedalījās Dailes teātra vadība un “Rietumu bankas” valdes priekšsēdētāja Jeļena Buraja (neviens no lielajiem odiozajiem bankas īpašniekiem – Arkādijs Suharenko un Leonīds Esterkins – nevēlējās nākt). Savukārt no bankas pārstāves izskanēja šādi vārdi: “Mūsu sadarbības mērķis ir atbalstīt Latvijas sabiedrības vērtības, bagātināt Latvijas kultūru un mākslu, stiprināt tās vietu pasaulē.” Ko? 

Ņemot vērā „Rietumu bankas” ilggadējo attieksmi pret latviešu valodu, kultūru un sabiedrību, šie vārdi skan izteikti liekulīgi un melīgi. Ņemot vērā, ka šī banka visu pastāvēšanas laiku ir diskriminējusi latviešus, kuri nerunā krievu valodā (bankā nepieņem latviešus, kuri nerunā okupantu valodā), kā arī visa bankas vadība ir krievi, kuri runā tikai krievu valodā, tad grūti noticēt pēkšņai vēlmei attīstīt latviešu kultūru.

Neviens no bankas īpašniekiem nerunā latviešu valodā, lai arī ir Latvijas Republikas pilsoņi, un tas par daudz ko liecina. Vecrīgā runā, ka bankas īpašnieks Leonīds Esterkins esot pa „zaļo koridoru” dabūjis Latvijas Republikas pilsonību. Nu, pa to pašu „zaļo koridoru”, pa kuru Avens dabūja pilsonību (respektīvi nekādi eksāmeni nav jākārto).   

Un pašā nobeigumā vēl par Dailes teātri un Latvijas teātra vidi. Jānorāda, ka latviešu teātra vide jau padomju laikos izcēlās ar īpašu kolaboracionismu un izkalpošanos padomju varai. Kādi tik mūsu pašu teātra mākslas „dižgari” nav saņēmuši Staļina prēmijas par priekšzīmīgu kalpošanu padomju varai. Šajā kontekstā atkal ir jāizceļ jau piesauktais Dailes teātris, kas padomju laikos bija centrālais valdošās padomju nomenklatūras teātris un kolaboracionismu citadele.

Vai Latvijas teātra vide tā godīgi un paškritiski ir pavētījusi savu padomju periodu? Nav dzirdēts. Visādi Andreji Upīši tur bija biezā slānī. Vai mūsu teātra vide ir atklāti izstāstījusi par Dailes teātra un VDK īpašajām attiecībām? Nu tā, patiešām godīgi? Skumji, ka mēs joprojām nodarbojamies ar kolaboracionismu un kalpošanu okupācijas režīmam.

Varbūt tieši tāpēc mums daudz kas joprojām sabiedrībā nav īsti kārtībā, jo neesam veikuši totālu morālo vērtību inventarizāciju? Varbūt joprojām mūsu kultūras vidē ir pārāk daudz kas palicis no padomju laikiem? Kairiša kungs, kur ir palicis jūsu patriotisms? Vai tas salūza atmazgāto „Rietumu bankas” 300 000 eiro priekšā? Lēti, ļoti lēti ...   

P.S. Interesanti sanāk, ka šodien terorisms tiek apkarots ar antisemītismu, globālo sasilšanu plāno ierobežot ar vecu mežu izzāģēšanu, bet latviešu kultūru “attīsta” kolaboranti un  jaunie komunisti.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...