Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

GandrÄ«z visas Eiropas valstis piedzÄ«vo sabiedrÄ«bas novecošanos un ar to saistÄ«to profesionālā darba stāža pagarināšanu. Paaudze pÄ“c manis ir uzaugusi ar digitālajiem rÄ«kiem un prasmÄ“m. Man šÄ«s zināšanas bija jāapgÅ«st un laiku pa laikam jāatsvaidzina. MūžizglÄ«tÄ«ba nedrÄ«kst bÅ«t tikai nākotnes projekts, tai ir jābÅ«t šodienas realitātei. Neapšaubāmi − mÅ«sdienās mūžizglÄ«tÄ«ba iekļauj digitālās prasmes visās dzÄ«ves jomās, arÄ« veselÄ«bas nozarÄ“.

Digitālās prasmes ir noderīgas:

lai izvairÄ«tos no nevajadzÄ«gi atkārtotām, pacientam dārgām un psiholoÄ£iski nomācošÄm izmeklÄ“šanām;

lai saudzīgi apietos ar pacienta sensitīvajiem datiem;

lai vairāk un efektÄ«vāk laiku varÄ“tu veltÄ«t pacientam un mazāk − darbam ar dokumentiem.

Jau šobrÄ«d ārstniecÄ«bas iestādes Latvijā izmÄ“Ä£ina dažādus mākslÄ«gā intelekta risinājumus, lai uzlabotu gan pacientu datu drošÄ«bu, gan precÄ«zāk noteiktu diagnozi. Mums ir, kur augt. Potenciāls ir liels.

Jāpiebilst, ka dažkārt risinājumiem nav jābÅ«t sarežģītiem. VÄ“los pieminÄ“t attālinātās medicÄ«nas jeb telemedicÄ«nas pakalpojumu, kas varÄ“tu bÅ«t pamats ārstniecÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«bas uzlabošanai. Taču arÄ« telemedicÄ«nai nepieciešamas digitālās prasmes abās ekrāna pusÄ“s − gan veselÄ«bas jomas darbinieka, gan pacienta.

Ä€rstniecÄ«bas pakalpojumu pieejamÄ«ba jau ilgstoši ir Latvijas veselÄ«bas nozares izaicinājums, ko ietekmÄ“ sabiedrÄ«bas novecošanās un medicÄ«niskā personāla trÅ«kums.

Starptautiska zināšanu un inovāciju pārnese

MÅ«sdienās dalÄ«šanās ar informāciju un pieredzi starp veselÄ«bas nozarÄ“ strādājošajiem ir ierasts zināšanu pārneses formāts, kur digitālās prasmes ir jo Ä«paši svarÄ«gas.

Latvijai veselÄ«bas nozarÄ“ patlaban ir vairāki starptautiskās sadarbÄ«bas projekti ar Šveici, Skandināvijas valstÄ«m, IzraÄ“lu u.c. ŠÄ« sadarbÄ«ba ne vien veicina Latvijas veselÄ«bas nozares konkurÄ“tspÄ“ju Baltijas valstu mÄ“rogā, bet arÄ« sniedz lielu atbalstu iedzÄ«votājiem.

Īpaši vÄ“los pieminÄ“t BÄ“rnu klÄ«niskās universitātes slimnÄ«cas VeselÄ«bas aprÅ«pes attÄ«stÄ«bas centra projektu. Tā laikā plānots attÄ«stÄ«t jaunus aprÅ«pes pakalpojumus, Ä«stenot medicÄ«niskos pÄ“tÄ«jumus un turpināt paplašināt sadarbÄ«bu ar dažādiem zinātnes un inovācijas centriem, uzlabojot pacientu izredzes izveseļoties un liekot uzsvaru uz personalizÄ“tu un precÄ«zijas medicÄ«nu.

Tuvākajā laikā arÄ« gaidāms izmÄ“Ä£inājumprojekts grÅ«tnieču attālinātai monitorÄ“šanai sadarbÄ«bā ar IzraÄ“las ārstniecÄ«bas iestādÄ“m.

Digitālo prasmju apguve – paaudžu vai nostājas jautājums?

Digitālo prasmju apgÅ«šana nav tikai paaudžu izaicinājums, bet arÄ« atvÄ“rtās nostājas jautājums.  Ir Ä“rti piekopt profesionālo konservatÄ«vismu, jo jaunu tehnoloÄ£iju apgÅ«šana prasa piepÅ«li.

PiemÄ“ram, Kembridžas Universitātes slimnÄ«cā personāls piedzÄ«voja divus grÅ«tus digitālās transformācijas gadus, bet pÄ“c datu plÅ«smas sistÄ“mas ieviešanas neviens ne par kādu cenu nevÄ“las vairs atgriezties pie agrākās kārtÄ«bas. Jaunā datu sistÄ“ma ieviesa skaidrÄ«bu un atviegloja ikdienas darbu, piemÄ“ram, lai sekotu pacientu izmeklÄ“jumiem.

ApbrÄ«nojami dinamiskā un nenogurstošÄ Riga TechGirls komanda ir izstrādājusi un no šÄ« gada marta piedāvā jaunu IT mācÄ«bu programmu – šoreiz veselÄ«bas jomā strādājošiem kolÄ“Ä£iem – CilvÄ“cÄ«gi par tehnoloÄ£ijām.

Pareizi saprotot darba dzÄ«ves prasÄ«bas, Riga TechGirls komanda jaunajā programmā piedāvā četrus dažādus moduļus: pacienta pieredzes dizains, datu apstrāde veselÄ«bas aprÅ«pÄ“, digitālie rÄ«ki veselÄ«bas aprÅ«pÄ“ un mÅ«sdienās pieejamās tehnoloÄ£ijas.

Visi moduļi ir noderÄ«gi mÅ«su ikdienā pacientu veselÄ«bas aprÅ«pei. Es arÄ« pieteicos šai programmai. Priecāšos mācÄ«ties kopā ar jums.

Novērtē šo rakstu:

0
0