Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Šķiet — divas dienas pirms galvenās balsošanas dienas paziņot, ka “tiek izskatīta iespēja paaugstināt PVN likmi” ar pamatojumu, ka “mēs to varam atļauties”, ir pavisam nepareizs politiskais manevrs. Attiecīgi sākās mēģinājumi norobežoties no šīs idejas. Premjerministre Evika Siliņa izplatīja attiecīgu negatīvu viedokli par šo ideju, arī ZZS neatbalstīja. Komentētāji norāda, ka premjeres norobežošanās no A. Ašeradena idejas bijusi samērā noteikta un skaidra.

“Acīmredzot Ašeradenam neviens tādas pilnvaras — atvērt muti pirms Eiroparlamenta vēlēšanām — nebija devis. Iespējams, ka Ašeradens pēc sarunas ar valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, kurā pēdējais aicināja “laicīgi sākt atklāti komunicēt par gaidāmajām nodokļu izmaiņām”, bija šo prezidenta ieteikumu uzvēris burtiski. Vienlaikus aizmirstot par subordināciju un savu vietu partijas hierarhijā. Siliņa neierasti asi norāva Ašeradenu aiz kājas uz zemes,” raksta Bens Latkovskis.

Taču vēlēšanu rezultāti rāda pavisam citu ainu. Valdošās partijas izteikumi par nodokļu iespējamo celšanu nevis sagrāva reitingu, bet gan varbūt pat veicināja balsošanu par “Jauno Vienotību”, kam finišā izdevās iegūt pirmo vietu, kaut gan vēl nedēļu pirms vēlēšanām SKDS aptaujā Nacionālā apvienība bija pirmajā vietā — turpat, kur iepriekšējos trīs mēnešus. Kā to izskaidrot?

Otrs interesantais moments ir balsu skaits, plusu un svītrojumu attiecība Krišjānim Kariņam pēc viņa privāto lidojumu izšķērdības skandāliem. Nav jābrīnās, ka viņš no otrās vietas sarakstā nosvītrots uz sesto vietu vēlēšanu iznākumā. Interesanta ir viņa plusu un svītrojumu attiecība: 33 983 plusi pret 33 961 svītrojumu (dati skatīti 19 stundas pēc to izziņošanas pusnaktī). Tātad pat pēc vairāk nekā miljonu eiro izmaksājušu privāto lidmašīnu lietošanas par nodokļu maksātāju naudu K. Kariņš joprojām saņēmis par 22 plusiem vairāk nekā mīnusus. Līdz ar to jāsecina, ka viņam saglabājas kaut kāda politiskā nākotne, un tikai no viņa paša būs atkarīgs, kāda tā būs.

Konkrētā politiskā spēka vēlētāju darbības, paziņojumu par iespējamu nodokļu celšanu (kas būtu milzīgs politiskais mīnuss gandrīz jebkurā Rietumu demokrātijā) uztverot kā pozitīvo signālu un pamudinājumu balsot tieši par “Jauno Vienotību”, kas jāskata kopsakarībā ar K. Kariņa individuālo plusu pārsvaru joprojām pār svītrojumiem pēc visiem lidojumu skandāliem, var izskaidrot tādējādi, ka šie “signāli” tieši JV konkrētajam elektorātam ir… pozitīvie, veicinošie aspekti — ka vajag nobalsot vēlreiz par šo sarakstu.

Kopumā tiek uzskatīts, ka JV elektorāts pamatā ir mūsdienu ierēdniecība, valsts pasūtījumu saņēmēji, dažādas amatpersonas un viņu ģimenes — lietojot vēsturiski ierastu apzīmējumu, mūsdienu “nomenklatūra” (savulaik saukti arī par “aparatčikiem”). Lai arī tāds slēdziens neskaitās vispārizplatīts, vienlaikus nav redzēta kāda cita analīze, kas vēstītu pretējo un iepriekšminēto slēdzienu apgāztu.

Šādiem “mūsdienu nomenklatūras” vēlētājiem ir pašsaprotami izdevīgi, ka tiek celta PVN likme par vēl vienu procentu — viņu ieskatā stagnējošā ekonomika nav jāattīsta, bet gan jāuzliek papildu nodokļi, jo vajag taču naudu pārdalīšanai, lai atkal “naudas būtu tik daudz kā vēl nekad”. Atpalicība un atpakaļslīdēšana, kas Latvijas ekonomikā novērojama jau divus gadus, šādam elektorātam nav jūtama. Radu un draugu būšanas valsts pārvaldē šādam elektorātam apkarot nevajag — tieši pretēji. Viņu interesēs ir palielināt nodokļus, kas šo atpalicību un atpakaļslīdēšanu veicinās, jo ekonomikas kritums un bezdarba pieaugums šādu elektorātu neietekmē — toties viņus ietekmē naudas pieauguma samazināšanās valsts budžetā (kas ceļas no tā paša ekonomikas krituma).

Tātad jāpalielina nodokļu likme, lai iekasētu vairāk un varētu piedzīvot jau pierastās ikgadējās amatpersonu algu indeksācijas un valsts iepirkumos izdalāmo summu pieaugumu, darot to uz parasto iedzīvotāju (kas galu galā ir PVN maksātāji, apmaksājot pirkumus un pakalpojumus) rēķina. Raugoties no “mūsdienu nomenklatūras” skatapunkta, taisnība ir finansu ministram, kad tas sniedz pamatojumu — “mēs to varam atļauties”, jo šeit būtiski ir tas, kas tad ir tie “mēs”, kas “to varam atļauties”. Tie konkrētie “mēs” šinī gadījumā būs palielināto nodokļu saņēmēji, ne jau maksātāji. Maksās visi pārējie, bet saņems un dalīs ierēdniecība ar amatpersonām.

No elementāras politiskās loģikas viedokļa paziņot par nodokļu celšanas “nepieciešamību” divas dienas pirms vēlēšanām šķiet dīvaini, jo īpaši tāpēc, ka viens no pašu saraksta līderiem ar saviem privātreisiem ir uzskatāms piemērs, kur nodokļu maksātāju nauda ir tikusi izniekota. Premjeres negatīvā reakcija uz šādiem finansu ministra izteikumiem šķiet loģiska. Taču balsošanas iznākums parāda, ka konkrētais elektorāts uz nodokļu celšanas ideju, darot to uz iedzīvotāju un uzņēmumu rēķina, reaģē pozitīvi. Tas ir viens no interesantākajiem rezultātiem šīm vēlēšanām.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...