
"Vienotības" Agitas Zariņas-Stūres nulles izpratne par izglītību un tālmācību
Pietiek lasītājs22.05.2025.
Komentāri (0)
Pēdējā laikā kļūst arvien redzamāka Agitas Zariņas-Stūres, Saeimas deputātes un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas, nekompetence. Lai gan visa viņas profesionālā dzīve ir bijusi saistīta ar izglītību, šķiet, ka viņa neizprot pat elementāras izglītības tendences Latvijā un pasaulē.
Viens no nesenajiem piemēriem, kas atklāj Zariņas-Stūres nekompetenci, ir viņas izteikumi par tālmācību. Šie izteikumi liecina par novecojušu un šauru skatījumu uz mūsdienu izglītību. Komisijas priekšsēdētājai būtu jābūt skaidrībā par visām izglītības formām, taču viņa neapjauš, cik vajadzīga tālmācība var būt, piemēram, bērniem ar īpašām vajadzībām vai bērniem no attāliem reģioniem un grūtībās nonākušām ģimenēm.
Zariņa-Stūre, šķiet, uzskata, ka tālmācība ir tikai ārkārtas risinājums tiem, kas nespēj apmeklēt skolu. Tomēr mūsdienu izglītība jau ir pilnībā attīstījusi tālmācību kā svarīgu, rezultātos balstītu un iekļaujošu izglītības formu. Izmantojot tehnoloģijas un digitālās metodes, tālmācība nodrošina veiksmīgu mācību procesu bērniem, kas nevar apmeklēt skolu tradicionālā veidā - skolas solā.
Zariņas-Stūres izteikumi par sākumskolas skolēnu vajadzību pēc fiziskas klātbūtnes skolā liecina par viņas neizpratni par izglītības attīstību. OECD valstīs, piemēram, Kanādā, Austrālijā un Dānijā, jau gadiem ilgi veiksmīgi izmanto tālmācību arī pamatskolās. Šī pieeja ietver ne tikai tradicionālos mācību rīkus, bet arī tiešsaistes grupu darbus, video lekcijas un virtuālus klasesbiedrus, kas veicina bērnu attīstību un sociālo prasmju veidošanos.
Ja Zariņa-Stūre būtu informēta par šīm mūsdienu izglītības tendencēm, viņa saprastu, ka tālmācība ir alternatīva bērnu attīstībai, nevis šķērslis. Diemžēl viņas ierobežotais skatījums liecina par nespēju pielāgoties un iedziļināties izglītības jauninājumos, kas ir būtiski mainījušies no padomiskās audzināšanas. Ja viņa, būdama komisijas priekšsēdētāja, nesaprot tālmācības nozīmi arī sākumskolas vecuma bērniem, rodas jautājums, kāpēc viņa vada šo svarīgo komisiju.
Tas nepārprotami liecina, ka Zariņas-Stūres izpratne par izglītību ir novecojusi, un viņas skatījums uz tālmācību rada bažas par to, kā vispār tiek veidota izglītības politika Latvijā. Tikmēr attīstītās valstis pierāda, ka, pareizi pielāgojot, tālmācība var būt efektīva un pieejama izglītības forma, kas attīsta bērnu prasmes un nodrošina viņiem nepieciešamo izglītību. Agita Zariņa-Stūre, šķiet, pilnībā ignorē tālmācības ieguvumus un pat grauj Satversmes 112. pantu, kas nosaka: "Valsts aizsargā cilvēka pamattiesības. Valsts nodrošina tiesības uz izglītību."