Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.

Vai tautas vēlētās Saeimas valdībā deleģētās personas - ministri ar premjerministri Eviku Siliņu priekšgalā - nodemonstrēs prasmi atrisināt krīzi daudzus miljardus eiro vērtā “Rail Baltica” projekta virzīšanā un tā finansēšanā?

Ja šī mūsu valdība spēs to paveikt un Eiropas ne pārāk ātrais vilciens cauri lidostai “Rīga” un mūsu valsts galvaspilsētas centrālajai dzelzceļa stacijai trauksies projektā nospraustā termiņā un tautai šī projekta realizācijas dēļ netiks uzkrautas kārtējās parādsaistības un nodokļu nasta, - visu cieņu, jūsu vārdi un uzvārdi stacijas granītā dziļi tiks kalti.

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens jau paziņojis: viens no risinājuma variantiem: PPP (publiskā privātā partnerība). Vai patiesi viss ir tik vienkārši?

Dienaskārtībā tekošie jautājumi: kas gan cits apmaksās jau esošos rēķinus, ja ne Siliņas valdība? Diezin vai PPP atdos būvniekiem vairākus desmitus miljonu eiro parādu par viņu padarīto darbu.

Premjere ir demonstrējusi ciešu apņēmību, ka turpmāk pati ķersies klāt “Rail Baltica” lietām - līdz šim viss bijis pašplūsmā, lēmumi “pieņēmās” paši kaut kā nebūt, taču tagad sāksies jauna dzīve, jauns darba cēliens.

Naudas nav, bet darbi notiek

Pie lidostas un centrālās dzelzceļa stacijas norit vērienīgi būvdarbi, tiek dzīti pāļi tiltam pāri Daugavai. Lai gan vēl nav nekādas skaidrības, cik daudz naudas būs, kad šī nauda būs un vai vispār būs.

Skaidrs, ka, lai savienotu divus tādus punktus kā lidosta un stacija, pa vidu būs jānojauc neskaitāmas ēkas, jārokas dziļi zemē vai jāceļ dzelzceļa trase gaisā. Šo būvdarbu laikā paredzama tāda transporta zapte, ka vairs nevarēs teikt, ka Rīgā mēdz būt tikai lēna kustība, bet tie nav sastrēgumi.

Rīdzinieki ar šausmām atceras, kas notika, kad šopavasar uz vienu dienu tika slēgts “līkais tilts” Torņakalnā. Bija paralizēta visa Pārdaugava, un sastrēga kustība pat arī Daugavas labajā krastā teju līdz Ulbrokai. Nākamajā dienā pilsētas vara atstāja spēkā aizliegumu smagajam transportam, bet bija spiesta atļaut šo tiltu šķērsot vieglajiem auto, lai gan bija konstatēts, ka tas ir laika zoba grauzts un nedrošs.

Taču iedomāsimies, kā izskatīsies, kad tilti vai ielas tiks slēgtas mēnešiem un gadiem! Un, ja kādā būvniecības posmā pietrūks finanšu, tad izveidosies ilgbūve, kurā augs zāle un nepabeigtās betona konstrukcijās saknes dzīs sīki bērziņi.

Eirokomisārs un tagad atkal jau Eiropas Parlamentā ievēlētais Valdis Dombrovskis (JV) nav tik ļoti pesimistisks - gan jau nākamajā Eiropas Savienības budžeta plānošanas periodā no 2027. gada nauda varbūt tiks ieplānota arī “Rail Baltica”, viņš nesen teica intervijā nra.lv.

Bet, ja netiks ieplānota? Vai Eiropas Savienība maz spēs “apēst” milzīgo sadārdzinājumu, kāds radies inflācijas rezultātā un tagad ir atklājies? Rakstu lasiet šeit.

Vai tiešām projekts ir ekonomiski pamatots?

“Rail Baltica” oficiālajā tīmekļa mājaslapā, analizējot izmaksas un ieguvumus, tiek moži stāstīts, ka projekts joprojām esot ekonomiski pamatots un paredzams, ka tas radīšot iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu par 0,5 līdz 0,7 procentpunktiem gadā, sniedzot 15,5 līdz 23,5 miljardu netiešo eiro IKP pieaugumu Baltijas valstīm.

Ilgtermiņa ieguvumi pārsniegšot izdevumus - tiešais neto ieguvums būšot 6,6 miljardi eiro.

Galvenie ekonomiskās izaugsmes veicinātāji būšot nekustamo īpašumu vērtības pieaugums, tūrisms, jaunu uzņēmumu attīstība, produktivitātes un konkurētspējas pieaugums, urbāno centru attīstība. Tiek lēsts, ka līdz 2046. gadam “Rail Baltica” apkalpos 51,7 miljonus pasažieru un 10,9 miljonus tonnu kravu.

Šādi aprēķini izskatās nu ļoti, ļoti optimistiski un iesniedzas arī kosmiski tālā nākotnē, kuras norises varētu paredzēt varbūt tikai Eižens Finks.

Vai tiešām ar Baltijas valstīm turpmāko 22 gadu laikā notiks kas tāds, ka ar “Rail Baltica” milzīgā skaitā sāks pārvietoties ļaudis? Vai viņi tomēr nedos priekšroku lidošanai vai braukšanai ar personisko auto? Cik būs jāmaksā biļetei, lai projekts atmaksātos? Vai šis projekts vispār kādreiz atmaksāsies?

Lasītājiem te vajadzētu iedomāties katram sevi. Cik reizes gadā jūs grasāties apmeklēt Viļņu un Tallinu vai Berlīni un Helsinkus caur Viļņu un Tallinu ar vilcienu? Nu pirmajā laikā varbūt būs interesanti izmantot jauno ērtību, ja biļete nebūs nesamaksājami dārga. Nu varbūt veiksiet šādus izbraucienus atkārtoti, varbūt apmeklēsiet kādu koncertu kaimiņvalstī, ja mākslinieks neiegriežas Rīgā savā pasaules tūrē. Vēl varbūt būs kādas sporta sacensības. Tad jau sanāks ceturtā reize. Bet diezin vai jūsu kaimiņu vai kolēģi interesē sports un mūzika. Viņi varbūt uz Tallinu nebrauks vispār?

Būtu jau lieliski, ja nākamībā viss notiktu tik skaisti un pasažieru pārvadājumi ļautu sākt pelnīt. Taču diezin vai tā būs vai vispār kādreiz tā ir bijis?

Drošību vēl kaut kā var pievilkt

Projekta otra un varbūt galvenā jēga drīzāk ir militārā mobilitāte. To vēl kaut kā var saprast un kaut vai kā pievilkt aiz matiem - ģeopolitiskā situācija taču. Taču ne visai ticams ir stāsts par ekonomisko pamatotību.

Ja Eiropas Savienībai ir prioritāri svarīga militārā mobilitāte, tad tai svarīgi ir vispirms uzbūvēt trasi no Viļņas uz Tallinu ar Rīgas pieturu, piemēram, Salaspilī, bet diezin vai Eiropa var būt dāsna finansēt blakusnozīmes lietas - centrālās stacijas un lidostas savienojumu. Taču pašlaik realitātē viss notiek tieši otrādi - pie stacijas un lidostas notiek vērienīgi darbi, bet dzelzceļam uz Viļņu un Tallinu nav pabeigta pat īpašumu atsavināšana.

Pareizāk sakot, tā ir tikai knapi sākta. Nav nekas darīts arī arheoloģiskajā izpētē, pirms sākt ko rakt. Gan jau trase savā ceļā uzdursies ne vieniem vien kapiem un pilskalniem.

“Rail Baltica” projekts notiek tā, it kā aklā zarna tiktu operēta, griežot vaļā miesu papēdī - pavisam no tāla, otra gala, sajaucot beigas ar sākumu.

Nākotnē būs manta, kas veca jau tagad

Pat ja šorīt “Rail Baltica” dzelzceļš būtu gatavs un pa to priecīgi trauktos vilcieni no Tallinas uz Viļņu un no Viļņas uz Tallinu, pa ceļam piestājot Rīgā, tas jau būtu diezgan smagi morāli un tehniski atpalicis no tādiem vilcieniem, kādus pazīst pasaulē. Ķīnā “Shanghai Maglev Train” spēj pārvietoties ar ātrumu 431 kilometrs stundā, Japānā “Shinkansen” vilciens brauc ar 260 kilometriem stundā un spēj sasniegt 320. Milzīgā ātrumā spēj braukt arī vilcieni Rietumeiropā, un pat Marokā ir ātrvilciens.

Tikmēr par “Rail Baltica” projektu lasāms, ka maksimālais braukšanas ātrums būšot 234 kilometri stundā. Mūsdienās tas vairs neskaitās ātrvilciens. Savulaik PSRS iegādājās “Fiat” rūpnīcu no itāļiem, un pa padomiju sāka braukāt “žiguļi”. Līdzīgi tagad arī Baltijas valsts pērk vilcienu, kas atpaliks no pasaules par 20-30 vai pat vairāk gadiem.

Bet nu ir, kā ir - Baltija nevar sacensties ar ekonomiski attīstītajām zemēm, kur naudas kā spaļu un ļaužu kā skudru.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

Aivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli....

Foto

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

Manu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas....

Foto

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne...

Foto

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu...

Foto

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

Godājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt...

Foto

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

Latvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs...

Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...